10 ciekawostek o Argentynie

lodowiec

Argentyna to jeden z największych krajów na świecie, położony w Ameryce Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie o Srebrnych Górach, którą wymyślili pierwsi europejscy odkrywcy kraju. Przedstawiamy niekiedy zaskakujące informacje i ciekawostki o Argentynie.

U plemion tubylczych zauważono przedmioty wykonane ze srebra, a więc uznano, że góry w Argentynie to kopalnia pełna tego cennego kruszcu, a całą krainę nazwano słówem, które wywodzi się od łacińskiego “argentum”, czyli srebro. Argentyna jest jednak bogata przede wszystkim w cudowne krajobrazy i niezwykłą kulturę, w której tango i piłka nożna stanowią niemal dobra narodowe.

1. Około 1900 roku w Buenos Aires i Montevideo zaczął rozwijać się taniec, który później zdobył popularność na całym świecie jako tango argentyńskie. Był to jeden z pierwszych tańców, podczas których mężczyzna i kobieta musieli się obejmować i na początku zyskał sławę w domach publicznych czy lokalach o wątpliwej reputacji. Dziennikarze na całym świecie oceniali taniec jako wyjątkowo nieprzyzwoity, a do dyskusji na ten temat włączyli się nawet cesarz Niemiec i papież. Dopiero w latach czterdziestych zarówno obyczaje, jak i władza w Argentynie uległy takiej zmianie, że tango przeżywało wówczas swój złoty okres. Z czasem taniec Argentyńczyków pokochał cały świat, i mimo lepszych i gorszych okresów, tango przetrwało do dziś w oryginalnej formie.

2. Nieodmiennym elementem kultury i krajobrazu argentyńskiego są gauchos, czyli pasterze bydła, którzy pracują na pampach, czyli południowoamerykańskich odpowiednikach stepów. Gauchos nie są zwykłymi rolnikami. Słyną z niesamowitego talentu do poskramiania koni, symbolizują wolność i suwerenność, a dla Argentyńczyków są powodem do wielkiej dumy.

3. W Andach Południowych znajduje się Aconcagua, czyli najwyższy szczyt obu Ameryk, który ma trochę ponad 6969 metrów. Jego nazwa w języku keczua oznacza Kamiennego Strażnika, a w 1897 roku został po raz pierwszy zdobyty. Wielu himalaistów uważa ten szczyt za obowiązkowy chrzest przed próbą zdobycia szczytu Mount Everest.

4. Z Argentyny pochodzą giganci piłki nożnej, czyli Diego Maradona oraz Leo Messi, uznawani przez rodaków niemal za bogów. To tam urodził się również słynny pisarz, Julio Cortazar, lekarz i rewolucjonista, Che Guevara, oraz obecny papież, Franciszek, który w czasach młodości pracował jako barman w argentyńskim pubie. Polakom Argentyna kojarzy się również z Witoldem Gombrowiczem, który wyemigrował tam tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i stworzył w Argentynie swoje dzieła, podczas gdy na co dzień pracował w argentyńskiej filii Banku Pekao.

5. Od dwudziestu pięciu lat Argentyńczycy obchodzą Dia del Colono Polaco, czyli Dzień Polskiego Osadnika. Od ósmego czerwca przez tydzień celebruje się pamięć o pierwszych Polakach, którzy przybyli do Argentyny pod koniec dziewiętnastego wieku, przypomina się również polską kulturę i historię. Według danych około pół miliona ludzi w Argentynie ma pochodzenie polskie.

6. Mimo że Argentyńczycy to zapaleni miłośnicy piłki nożnej, sportem narodowym w Argentynie jest ciekawa kombinacja polo i koszykówki, zwana Pato. Zawodnicy grający w Pato poruszają się konno i zdobywają punkty, kiedy uda im się wrzucić piłkę do kosza. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa określającego kaczkę, ponieważ dawniej do kosza rzucaną żywą kaczką.

7. Patagonia leży na obszarach należących do Argentyny i Chile, a słynie z tego, że oferuje zwiedzającym najbardziej niesamowite widoki na świecie. Ośnieżone wierzchołki gór unoszą się nad sawanną, a jeziora i wodospady sąsiadują ze spektakularnym lodowcem. Patagonia to raj dla fotografów krajobrazów.

8. Argentyńskie steki to rarytas, którym szczycą się restauracje w obu Amerykach, Azji i Europie. Wołowina w tym kraju uchodzi za najlepszą na świecie, a jej jakość to efekt odmiennej hodowli krów. Są one hodowane na rozległych terenach i nie podaje się im konserwantów, przez co wołowina ma dużo głębszy smak i niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

9. Ostrokrzew paragwajski, znany powszechnie jako yerba mate, to napój popularny w Argentynie tak, jak herbata w Anglii i kawa we Włoszech. Piją go w Argentynie wszyscy i wszędzie, a używają do tego naczynia z tykwy i metalowej słomki z sitkiem, czyli bombilli. Picie yerba mate to narodowy rytuał, a porcję ostrokrzewu można zalewać gorącą wodą wielokrotnie, dlatego Argentyńczycy mają ze sobą termos z gorącą wodą lub korzystają z dystrybutorów z wodą na stacjach benzynowych.

10. Argentyna to również miejsca zamieszkania bardzo zróżnicowanych gatunków zwierząt. Na porządku dziennym jest guanako, czyli argentyńska odmiana lamy, pancerniki i dzikie konie. Na Półwyspie Peninsula Valdez można zobaczyć wieloryby, foki, orki i słonie morskie, a na wyspie Tierra del Fuego kormorany.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *