You are currently viewing 10 ciekawostek o Ciechocinku
https://pixabay.com/photos/ciechocinek-poland-tourism-flowers-3596857/

W Polsce Ciechocinek to już niemal synonim słów takich jak sanatorium czy uzdrowisko. Położone w województwie kujawsko-pomorskim miasto od lat słynie z uzdrowiskowego charakteru, a liczne szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, pijalnia wód mineralnych i warzelnia soli ściągają tutaj tysiące ludzi, którzy z wyboru lub konieczności muszą podreparować własne zdrowie.

Bogactwo naturalne Ciechocinka daje gwarancję kompleksowego leczenia i błogiego odpoczynku, ale w mieście nie brakuje również innych atrakcji.

1. Ciechocino

Jeszcze w średniowieczu miasto to nazywało się Ciechocino, a nazwa ta prawdopodobnie nawiązywała do nazwiska Ciechoty, który był właścicielem tych terenów.

2. Fontanna Grzybek

Jedną z atrakcji w Ciechocinku jest Fontanna Grzybek tryskająca wodą pochodzącą z głębokości ponad czterystu metrów pod powierzchnią ziemi. Jest to woda solankowa, a cała fontanna stanowi symbol uzdrowiskowego miasta.

3. Tężnie

Mało kto wie, że tężnie w Ciechocinku stanowią zabytek, a ich wartość doceniana jest w całej Europie. Ich zadaniem jest stężanie wody solankowej, a aż trzy z nich powstały w XIX wieku dzięki Stanisławowi Staszicowi, polskiego działacza oświeceniowego.

4. Położenie miasta

Położenie geograficzne miasta powodowało przez wieki permanentne zagrożenie powodziami oraz konieczność radzenia sobie z ich skutkami. Pierwszy wał w Ciechocinku wybudowano już w XIX wieku, a od wieku XX istnieje tutaj elektrownia wodna stanowiąca potężne zabezpieczenie.

5. Dworek Prezydenta RP

W Ciechocinku przy ulicy Leśnej znajduje się Dworek Prezydenta RP, który powstał w 1933, a więc w trakcie prezydentury Ignacego Mościckiego. Ostatni prezydent Polski przed wybuchem drugiej wojny światowej rzeczywiście regularnie odwiedzał swoją letnią rezydencję.

6. Muzeum Warzelni Soli

W Ciechocinku znajduje się Muzeum Warzelni Soli, w którym można nie tylko historię tego typu procesów w mieście, ale również dowiedzieć się, jak drogocenną walutą była kiedyś sól.

7. Park Zdrojowy w Ciechocinku

Park Zdrojowy w Ciechocinku jest największym z czterech parków w mieście. Na jego terenie znajdują się pijalnia wód mineralnych, muszla koncertowa, gdzie odbywają się liczne festiwale, a także fontanna Jaś i Małgosia z 1926 roku.

8. Łazienki przy ulicy Armii Krajowej

Najstarszym zakładem przyrodoleczniczym w Ciechocinku są Łazienki przy ulicy Armii Krajowej. Kompleks został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku według projektów wybitnych architektów, Henryka Marconiego i Fryderyka Rejewskiego.

9. Spacery

Ciechocinek to również idealne miasto na długie spacery, zwłaszcza dla tych, którzy doceniają efektowną architekturę. Budowle w mieście pochodzą z różnych epok i reprezentują zróżnicowane style architektoniczne, a piękny pałacyk dyrekcji uzdrowiska z 1910 roku to perełka, w której mieszają się klasycyzm i neobarok.

10. Cerkiew Prawosławna

Cerkiew Prawosławna pw. Michała Archanioła to imponująca, drewniana budowla z pierwszej połowy XIX wieku, która na przestrzeni lat służyła mieszkańcom jako świątynia, a później również jako magazyn, kasyno i szkoła. Przypomina raczej eksponat ze skansenu, a jej urocza konstrukcja i barwne ornamenty stanowią ozdobę okolicy.