Kiedy niektórzy widzą daniela zwyczajnego, często mylą go z większym kuzynem. Te „mniejsze jelenie” bez naszej pomocy, wcale nie pojawiły by się w naszym kraju, choć już były tutaj bardzo dawno temu. Ale teraz znowu są i klasyfikują się pomiędzy jeleniem i sarną. Oto 10 ciekawostek o danielach:
1. Zrzucanie poroża
Co roku, zwykle w maju, samce danieli zwyczajnych zrzucają poroże. Nie jest ono tak duże jak w przypadku jeleni szlachetnych, lecz niektóre mogą ważyć nawet 7 kg. Największe poroża mają samce w wieku od 6 do 10 lat, natomiast samice nie mają ich w ogóle.
2. Zmiana umaszczenia
Daniele zmieniają umaszczenie dwa razy do roku. Letnia szata to jasna, brązowa sierść wraz z białymi plamkami i ciemną smugą na grzbiecie. Zimą natomiast zmieniają kolor na szary a plamki znikają.
3. Gdzie można spotkać daniele
Daniele można spotkać zarówno w lasach liściastych, iglastych, a także mieszanych. Daniele można przeważnie spotkać w stadach. Wyjątkiem są starsze samce, które przez większość czasu prowadzą samotne życie lub w niewielkich grupach.
4. Nie są wymagające w hodowli
Daniele nie są wymagające w hodowli. Nie muszą mieć specjalnych warunków poza wybiegiem, jedzą zwykłą paszę i same dbają o prawidłowy rozród.
5. Samica daniela
Samica daniela (inaczej łania) pełną dojrzałość rozrodczą osiąga już w wieku 16 miesięcy. Jej ciąża trwa około 230 dni i zwykle rodzi się jedno (bardzo rzadko dwa) młode.
6. Grupa zwierząt łownych
W Polsce daniel należy do grupy zwierząt łownych, jednak z okresem ochronnym. To znaczy, że tylko przez kilka miesięcy w roku można na nie polować.
7. Tworzenie grup
W czasie okresu godowego, daniele zwyczajne tworzą grupy, które cechują się bardzo nietrwałymi więziami, dlatego ich liczba ciągle się zmienia.
8. Mięso daniela
Mięso daniela nie jest tłuste i zawiera dużo składników odżywczych m.in. białko, fosfor, potas i wiele witamin.
9. Bekowisko
Bekowisko odbywa się co roku w październiku i listopadzie. W czasie tego okresu zaobserwować można wzmożoną aktywność samców jak i samic.
10. Odgłosy
Zależnie od płci, a także pory pory, daniele wydają różne, ciężkie do opisania odgłosy. Służą im one do ustalania hierarchii w stadzie i do nawoływania samic w okresie rui.