You are currently viewing 10 ciekawostek o Gdańsku
https://pixabay.com/photos/river-gdansk-poland-old-town-6555127/

Gdańsk to jedno z charakterystycznych miast w historii Polski. Przez wiele lat Gdańszczanie byli jedną z najbardziej wpływowych grup w Rzeczypospolitej. Teraz jest zaś naszą polską perłą Bałtyku. Oto kilka rzeczy, o których możesz o nim nie wiedzieć.

1. Szóste miasto

Gdańsk to szóste miasto pod kątem liczby ludności w Polsce i siódme pod względem powierzchni. Jest również częścią większej aglomeracji złożonej z trzech miast – Gdyni i Sopotu, czyli tak zwanego Trójmiasta.

2. Miasto królewskie

Gdańsk był największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pełnił funkcje miasta królewskiego i był członkiem Hanzy. Jako tak ważne miasto – był najbogatszym ośrodek miejskim w XVI wieku – Gdańsk posiadał prawo do uczestniczenia w wyborach nowego króla.

3. Symboliczne miejsce

Gdańsk to symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

4. Największe w Polsce zoo

W Gdańsku znajduje się największe w Polsce zoo. Dokładniej mieści się ono w Oliwie i zajmuje powierzchnię 123 hektarów. Ten ogród zoologiczny został otwarty w latach 50. XX wieku. Obecnie mieszka w nim ponad 100 zwierząt w tym stado lwów.

5. Smart city

Gdańsk posiada certyfikat ISO 37120, który zapewnia o zrównoważonym rozwoju społecznym – wskazuje jakość usług miejskich i życia. Gdańsk jest również drugim miastem, który otrzymał tytuł smart city.

6. Schopenhauer

W Gdańsku urodził się znany niemiecki filozof Artur Schopenhauer. Przyszedł na świat niedaleko Bazyliki Mariackiej, a następnie spędził w mieście swoją młodość, zanim wyjechał do Hamburga, gdy Prusy zajęli Pomorze.

7. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to nie dość, że jeden z najbardziej popularnych zabytków w Polsce, to jedna z największych świątyń w Europie. Wysokość najwyższego punktu budowli znajduje się na 82 metrach, co czyni ją najwyższą budowlą średniowieczną z cegły.

8. Muzeum Narodowe

W Muzeum Narodowym w Gdański znajduje się “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Słynny eksponat przedstawia wizję biblijnego Sądu Ostatecznego. Jest to jedyne dzieło tego artysty w Polsce.

9. Murale

W Gdańsku bardzo powszechne są murale. W jednej z jego dzielnic można zobaczyć największą w Europie kolekcję malarstwa wielkoformatowego. Corocznie odbywa się tu Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego.

10. Stadion

Stadion należący do gdańskiego klubu PGE Arena to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych obiektów sportowych w Europie.