Gniezno to ponad 1000 lat historii, niezwykłe miasto, w którym splatała się historia miasta i Polski. Dzieje tego miasta sięgają czasów niepamiętnych, być może dlatego nikną w mroku naszej pamięci.
Gniezno słynie przede wszystkim z tego, że było stolicą Polski, zanim został nią Kraków, a później Warszawa. Miasto usytuowane jest na pięciu wzgórzach, otoczonych jeziorami.
Gniezno przyciąga nie tylko miłośników historii, a szczególnie średniowiecza, ale także miłośników pieszych wycieczek z licznymi atrakcjami na trasie.
1. Wzgórze Lecha
Wzgórze Lecha to miejsce początku historii Gniezna i Polskiej państwowości. W tym miejscu wzniesiono pierwszy gród ok. roku 1940, kiedy to Mieszko był jeszcze małym dzieckiem.
2. Gniazdo
Jak głosi legenda, nazewnictwo miasta nawiązuje do słowa „gniazdo” lub czasownika „gnieździć się”.
3. Trakt Królewski
Trakt Królewski jest główna trasa turystyczną Gniezna, prowadzi przez najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Na trasie udostępnione są dla zwiedzających makiety miasta, rzeźby królików i władców polskich, których koronacja miała miejsce w Gnieźnie.
3. Archikatedra Gnieźnieńska
Archikatedra Gnieźnieńska była bardzo istotnym punktem na mapie średniowiecznej Polski. Tutaj odbyła się koronacje Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego i Przemysła II
4. Makiety
Makiety znajdujące się na ulicach miasta zupełnie nie odzwierciedlają aktualnego układu ulic i rozstawienia budynków, jakie są aktualnie. W 1818 roku większość miasta zginęła w gigantycznym pożarze, po tym czasie Pruskie władze zaborcze zaplanowano odbudowanie budynków murowanych, poszerzono ulice, odbudowano gród, aby zabezpieczyć go przed pożarami.
5. Jan Paweł II
W roku 1979 papież Jan Paweł II odwiedził Gniezno, był to hołd złożony mieszkańcom pierwszej polskiej stolicy.
6. Wysiedlenia
W czasie II wojny światowej mieszkających w Gnieźnie Polaków wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa, a Gniezno zasiedlono obywatelami niemieckimi.
7. Cmentarz
Katedra Gnieźnieńska jest cmentarzem, na którym pochowano w 1000 roku ciało świętego Wojciecha. Sceny z jego życia zostały uwiecznione na Zabytkowych Drzwiach Gnieźnieńskich.
8. Banknot dziesięciu złotowy
Banknot dziesięciu złotowy z Mieszkiem I został ozdobiony motywem widniejącym na posadzce katedry w Gnieźnie.
10. Żydowskie legendy
Gniezno to pierwsze Polskie miasto, które zostało uwiecznione w żydowskich legendach. Istnieją źródła, podające jakoby już w dziewiątym wieku chcieli się oni osiedlać na ziemiach Polan i prosili ówczesnego władcę o taką możliwość.