Jeże można bardzo często ujrzeć w przydomowym ogrodzie. Warto wówczas o nie zadbać, ponieważ nie są szkodliwe, a wręcz przeciwnie na pewno pomogą zjadając nieproszonych gości, którzy szkodzą kondycji i pięknu ogrodu. Jeże są nastawione do człowieka przyjaźnie, nie trzeba się ich obawiać ani wypędzać.
Jeże są nie tylko urocze i przyjazne, ale są również ciekawymi stworzeniami. Przekonasz się o tym czytając o kilku ciekawych faktach na ich temat:
1. Gdzie żyją
Jeże żyją w środowiskach leśnych, pustynnych oraz trawiastych.
2. Pożywienie
Głównym pożywieniem są dla nich owady, ale również dżdżownice, małe ssaki i płazy. Dlatego właśnie mogą uczynić wiele dobrego dla twojego przydomowego ogrodu.
3. Jabłka na kolcach
Pamiętasz te przesądy i bajki, według których jeże noszą na kolcach jabłka i je spożywają? – to tylko mit. Jeże tego nie robią.
4. Sen zimowy
Jeże korzystają z możliwości i zapadają w sen zimowy. Budzą się, gdy na zewnątrz temperaturą osiąga 15 stopni a pogoda jest iście wiosenna.
5. Pora nocna
Jeże są aktywne w porze nocnej.
6. Pływanie
Potrafią pływać, są także dobre we wspinaczce mimo swoich kształtów i rozmiarów.
7. Ciąża
Ciąża jeża trwa do 60 dni, jeden miot to zazwyczaj 3 albo 4 młode. Takich miotów w ciągu roku jest zazwyczaj dwa albo jeden. Jeże żyją w pojedynkę, raczej nie łączą się w pary.
8. Zmysły
Zmysły jeża są doskonale rozwinięte. Mowa tutaj o węchu, słuchu i smaku.
9. Łatwo się nie poddają
Jeże nie należą do zwierząt, które łatwo się poddają. W poszukiwaniu pożywienia mogą przejść nawet kilka kilometrów.
10. 10 listopada
Jeśli jesteś fanem tych zwierząt, ich dzień przypada na 10 listopada. Możesz wtedy świętować.
Codzienność jeży jest bardzo ciekawa, tak samo jak te wyjątkowe zwierzęta. Nie warto bać się ich czy przepędzać ze swojej drogi. Warto jednak dbać o ich bezpieczeństwo. Jeśli widzisz jeża na drodze, spróbuj pomóc mu samodzielnie albo wezwij odpowiednie służby. Ruchliwa droga to bardzo niebezpieczne miejsce dla jeża.