10 ciekawostek o lamach

Lamy są popularne z powodu swojej dziwacznie długiej szyi, i z tego, że notorycznie plują. Bardzo często mylone są z alpakami, ich bliskimi krewnymi, gdyż gatunki należą do grupy zwanej wielbłądowatymi, do której także należą wielbłądy, guanako i wikunia. Oto 10 ciekawostek o lamach:

1. Lama na swoim

Lama na swoim ciele jest w stanie udźwignąć ciężar o masie nawet 45 kg. W przypadku dłuższych odcinków drogi lamy nie powinny dźwigać więcej niż 30 kg. Pokonują dziennie od 15 do 20 km.

2. Lama to narodowy

Lama to narodowy symbol Peru i widnieje na wielu produktach turystycznych, również na monetach i znaczkach.

3. Lama kiedyś

Lama kiedyś pokrzyżowała plany nagrania wspólnego albumu Freddiego Mercury’ego i Michaela Jacksona. Freddie zaprzestał realizację całego planu, gdyż Jackson chciał, by w czasie nagrań studyjnych obecna była jego lama.

4. Tak samo jak wielbłądy

Tak samo jak wielbłądy, lamy różnią się od innych ssaków tym, że ich czerwone ciałka krwi są owalnie, a nie okrągłe. Ta cecha pozwala pobierać im więcej tleny, dlatego są bardzo dobrze przystosowane do życia na dużych wysokościach.

5. Na terenie Polski

Na terenie Polski istnieje kilka hodowli lam. Cena jednej lamy waha się od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.

6. Lamy potrafią

Lamy potrafią przetrwać jedząc różne rodzaje roślin i mają małe zapotrzebowanie na wodę. To sprawia, że są wytrzymałe i niezawodne nawet w górzystym terenie.

7. Samica osiąga

Samica osiąga dojrzałość płciową między pierwszym a drugim rokiem życia. Przeważnie wydaje na świat jedno młode po około 360 dniach.

8. W dzikich rejonach

W dzikich rejonach Ameryki Południowej jedynym drapieżnikiem lam są pumy, natomiast w Ameryce Północnej, kuguary i niedźwiedzie znane są z polowań na lamy.

9. La paz w Boliwii

La paz w Boliwii jest pierwszym miastem w Ameryce południowej, które było zasilane prądem. Energia była wytwarzana z łajna lamy.

10. Wszystkie lamy

Wszystkie lamy mają zwyczaj załatwiania się w tym samym miejscu, jest to bardzo pomocne w czasie spacerów po pastwisku. Odchody lam wyglądają jak czarne żelki, a ponieważ lamy posiadają trzy komory w żołądku, ich pokarm jest doskonale strawiony i idealnie nadaje się jako nawóz dla wszystkich rodzajów roślin.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *