Lublin to miasto, które zajmuje bardzo wysokie miejsce w Polsce pod kątem bardzo dużej populacji. A co za tym idzie, jest to również miejsce z dużą liczbą atrakcji i ciekawostek, dlatego warto zapoznać się z nimi, by jeszcze lepiej poznać to jedno z największych w naszym kraju miast.
1. Król Władysław Jagiełło
To właśnie w Lublinie królem mianowany został Władysław Jagiełło. Miało to miejsce w 1386 roku podczas jednego z pierwszych zorganizowanych sejmów walnych.
2. Wygrana z Tatarami
Niezwykle interesująca ciekawostka dotyczy roku 1341. To właśnie wtedy odbyła się pod Lubinem wielka bitwa z tatarami, która okazała się na koniec wielkim zwycięstwem polskich wojsk.
3. Hołd Pruski
Lublin jest także znany z innej ciekawostki historycznej. Otóż jest to również miejsce, gdzie dokonał się słynny Hołd Pruski, czyli definitywna kapitulacja Zakonu Krzyżackiego.
4. Epidemia Dżumy
Z Lublinem wiąże się również niezwykle przykra ciekawostka. Otóż w 1630 roku wybuchła tu epidemia dżumy, która w końcowym rozrachunku pochłonęła ponad pięć tysięcy żyć.
5. Trolejbusy
Bardzo interesującą ciekawostką jest również fakt, że Lublin, jako jedno z trzech miast na terenie całej Polski może się pochwalić tym, że na jego terenie nadal regularnie poruszają się trolejbusy.
6. Pierwszy Polski przewód światłowodowy
Lublin znany jest także z tego, że to właśnie tutaj, w latach siedemdziesiątych zaprojektowano i utworzono pierwszy przewód światłowodowy w naszym kraju.
7. KUL
KUL, czyli Katowicki Uniwersytet Lubelski powstał w Lublinie w 1918 roku. Ciekawostką jest w tym przypadku fakt, że przez jakiś czas wykłady prowadził tu Karol Wojtyła, czyli późniejszy papież Jan Paweł Drugi.
8. Dwukrotna stolica Polski
Nie każdy ma pojęcie o tym, że Lublin dwukrotnie wybierany był na stolice Polski. Za pierwszym razem miało to miejsce po zakończeniu pierwszej wojny światowej, a następny raz nastąpił tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.
9. Żydowski Oxford
To niezwykle ciekawe określenie wzięło się z faktu, gdyż przed 1939 rokiem Lublin słynął z tego, że był głównym centrum Żydowskiej społeczności w Polsce.
10. Własny hejnał
Interesujący jest fakt, który dotyczy tutejszego hejnału. Grany jest codzienne z balkonu ratusza i ma ponad 400 lat, ale nikt nie wie, kto jest odpowiedzialny za jego skomponowanie.