10 Ciekawostek o Maroko

off road

Królestwo Marokańskie to upalna kraina z dostępem do Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Wielu ludziom, którzy nigdy nie odwiedzili Maroka, przywołuje na myśl kultowy film “Casablanca” z 1942 roku, w którym zagrali Ingrid Bergman i Humphrey Bogart. Maroko zachwyca jednak nie tylko ciekawymi nawiązaniami kulturowymi i przeszłością, ale też specyficznym i niepowtarzalnym klimatem w dzisiejszych czasach. Oto niekiedy zadziwiające fakty, informacje i ciekawostki o Maroko.

1. Od dziewiętnastego wieku potęgi kolonialne, między innymi Wielka Brytania i Francja, walczyły o wpływy w Maroku. Dopiero w pierwszej połowie dwudziestego wieku Maroko zostało protektoratem Francji. Mimo że kraj po kilkudziesięciu latach odzyskał niepodległość, do dziś niemal wszyscy mieszkańcy używają nie tylko języka arabskiego, ale też biegle mówią po francusku.

2. Zgodnie z arabską kulturą wiele aspektów życia codziennego podzielono na sfery przeznaczone dla kobiet i osobno dla mężczyzn. Wolny czas mężczyźni spędzają w kawiarniach, zaś kobiety na zakurzonych ulicach i podwórkach. Turystki stanowią wyjątek, a więc mogą przebywać w kawiarni, ale budzą ogromne zdumienie Marokańczyków, jeśli pojawią się w niej bez towarzysza płci męskiej. Nie należy do przyzwoitych gestów okazywanie sobie bliskości przez kobietę i mężczyznę, za to w kobiety w kobiecym gronie, a mężczyźni w gronie męskim mogą sobie wylewnie okazywać sympatię i często to robią.

3. Chociaż Islam zakazuje swoim wyznawcom spożywania alkoholu, paradoksalnie w Maroku produkuje się duże ilości wina i to od tysiącleci. Zgodnie z religią nie znajdziemy go jednak w lokalnych sklepikach i restauracjach, więc jeśli ktoś będzie chciał skosztować wina w muzułmańskim kraju, będzie mógł je kupić tylko w zagranicznym markecie lub w hotelu.

4. Ramadan to największe święto muzułmańskie, które jest miesiącem postu i co roku przypada na inny miesiąc. Przed podróżą do Maroka należy zorientować się, czy nie będziemy zwiedzać kraju akurat w tym terminie, ponieważ Marokańczycy wprowadzają wtedy restrykcje, które dotyczą nawet turystów. Alkohol jest wówczas zakazany we wszystkich punktach sprzedaży, nie wolno palić papierosów na ulicy, a wszelkie kontrowersyjne zachowania czy nawet odsłonięte kolana będą źle odebrane przez tubylców. Niektóre knajpy, restauracje i kawiarnie są w tym okresie zamknięte aż do wieczora, a wszystko, od komunikacji miejskiej po instytucje państwowe, funkcjonuje w wolnym tempie.

5. Maroko słynie ze swoich róż tak, jak Holandia z tulipanów. Królestwo jest największym eksporterem tych kwiatów na całym świecie, a ich zbiorami wiosną zajmują się kobiety. Płatki róż zbierane są do wielkich koszy, a do produkcji jednego litra olejku różanego potrzeba nawet kilku ton płatków. Można odwiedzić słynną dolinę róż i kupić oryginalny olejek różany, mydło z takim olejkiem czy wodę różaną, a najlepiej odwiedzić Maroko w maju, kiedy odbywa się Festiwal Róż z wielkim pochodem.

6. Marokańczycy uwielbiają kuchnię, która stanowi połączenie ostrości ze słodyczą. Często więc można natykać się na zupełnie niecodzienne mieszanki składników i przypraw, ale efekt jest wspaniały. Bardzo często w Maroku jada się bakłażany, oliwki, marchew i pomidory, które są dodatkiem do uwielbianej baraniny i wołowiny z kuskusem. Popularną ciekawostką kulinarną jest pastilla, która przypomina tartę z mielonym mięsem gołębia lub kurczaka, migdałami i cukrem pudrem. Marokańczycy często używają w kuchni ziół, cynamonu, sezamu, szafranu, imbiru i miodu, przez co ich potrawy mają orientalny smak.

7. Złoto Maroka to nic innego, jak kolejny towar, który stamtąd trafia na cały świat, a mianowicie olej arganowy. Bogate w witaminę E “płynne złoto” jest składnikiem luksusowych kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych, ale wielu ludzi używa go również do smażenia, ponieważ nie wpływa źle na poziom cholesterolu i wzmacnia odporność organizmu. W związku z tym, że pozyskiwania oleju z orzechów drzewa arganowego odbywa się od lat tradycyjnymi i czasochłonnymi metodami, specyfik ten jest bardzo drogi.

8. Hammam to nie tylko łaźnie, ale przede wszystkim miejsce, w którym Marokańczycy spędzają ze sobą czas, wymieniają się poglądami i razem się relaksują. Łaźnie podzielone są na te dla kobiet i dla mężczyzn, a także ta, które w wyznaczonych godzinach mogą odwiedzać albo kobiety, albo mężczyźni. Po całym dniu męczącego zwiedzania Maroka, można odwiedzić jeden z wielu hammamów, wykąpać się i poprosić pracownika łaźni o masaż szorstką gąbką i herbatę. Tętni tam życie i można dowiedzieć się wielu ciekawostek od mieszkańców miasta.

9. Miłośnicy kotów pokochają Marokańczyków za ich nabożny stosunek do tych zwierząt. Koty można spotkać absolutnie wszędzie i są one dokarmiane przez tubylców. Legenda mówi, że prorok Mahomet został pogryziony przez psy, a jego rany wylizał kot. Zwierzęta są też wdzięcznym tematem zdjęć z wycieczki do Maroka, ponieważ w ogóle się nie boją ludzi.

10. Stolicą Maroka jest Rabat, popularnym miastem marokańskim w kinematografii Casablanca, a Marrakesz to miasto, które trzeba odwiedzić, bo znajdują się w nim ważne dla kultury marokańskiej zabytki. Dżami al-Fana to największy plac w starej dzielnicy miasta, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do dziewiętnastego wieku odbywały się na nim egzekucje na skazańcach i handel niewolnikami, a dziś warto wybrać się na plac, by zobaczyć zaklinaczy węży, tradycyjnych bębniarzy czy lokalnych bardów, a także zjeść coś w obwoźnej restauracji.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *