You are currently viewing 10 zaskakujących ciekawostek o Opolu

Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce. Położone nad rzeką Odrą miasto uzyskało prawa miejskie w XIII wieku, jednak pierwsze wzmianki o nim pochodzą aż z wieku IX. Długa historia Opola obfituje w niesamowite anegdoty, a na miejscu znajduje się mnóstwo zabytków z wszystkich epok, od średniowiecza, aż po współczesność.

1. Nazwa miasta

Według legendy miasto zawdzięcza swoją nazwę pewnemu władcy plemiennemu, który zabłądził na tych terenach podczas polowania w czasach, gdy porastały je jeszcze gęste lasy. Kiedy w końcu wyszedł na polanę z radością krzyknął „O! Pole!”.

2. Miejska gazownia

W drugiej połowie XIX wieku powstała tutaj miejska gazownia, dzięki której aż sto czterdzieści gazowych latarni ulicznych pojawiło się na ulicach Opola. Było to typowa dla epoki pozytywizmu zmiana krajobrazu, która bardzo wpłynęła na codzienne życie mieszkańców.

3. Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej to skansen, który powstał w Opolu-Bierkowicach w 1961 roku. Można tutaj zobaczyć chałupę z przełomu XVII i XVIII wieku, wiatraki kozłowe z XVIII wieku czy młyn wodny z drugiej połowy XVI wieku. Na terenie skansenu regularnie odbywają się imprezy, których celem jest propagowanie kultury ludowej.

4. Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu to jedyny fragment, jaki pozostał tutaj po Zamku Piastowskim, który stanowił ochronę dla miasta. W środku można stać się uczestnikiem multimedialnej prezentacji, która na swój sposób przenosi gości do odległych czasów. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

5. Festiwal Piosenki Polskiej

Wielu ludziom Opole kojarzy się głównie z Festiwalem Piosenki Polskiej. Miejscem, w którym impreza ta odbywa się od 1963 roku, jest Amfiteatr Tysiąclecia. Odbywają się tutaj również liczne mniejsze imprezy i wystawy.

6. Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki

Na Starym Rynku w Opolu znajduje się Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. To tutaj znajdują się gwiazdy takich artystów jak Krzysztof Krawczyk, Kora, Maryla Rodowicz czy Grzegorz Ciechowski.

7. Wyspa Bolko

Znajdująca się na Odrze Wyspa Bolko to zielone płuca miasta. Miejsce to świetnie nadaje się na spacery, relaks na łonie natury czy rowerowe przejażdżki. Liczne stawy, alejki i kanały nadają miejscu sporo uroku, a także sprawiają, że można tutaj z łatwością schronić się zarówno przed hałasem miasta, jak i przed upałem w letnie dni.

8. Ogród Zoologiczny w Opolu

Ogród Zoologiczny w Opolu przyciąga ludzi ze wszystkich stron kraju. Na terenie zoo znajduje się ponad 1500 gatunków zwierząt, a karmienie fok stało się dodatkową atrakcją, więc odwiedzający często czekają właśnie na ten moment.

9. Wyspa Pasieka

Wyspa Pasieka gwarantuje wszystkim doskonały widok na Opolską Wenecję. Po zmroku w tafli wody odbijają się malownicze kamieniczki i światła miasta, tworząc magiczną atmosferę.

10. Stawek Barlickiego

Po zmroku warto również odwiedzić Stawek Barlickiego, gdzie wieczorami pięknie podświetlona fontanna „tańczy” w rytm polskich przebojów.