Położone nad Zatoką Pucką i Zatoką Gdańską Trójmiasto to ośrodek metropolitalny, na który składają się trzy miasta: Gdynia, Gdańsk i Sopot. Każde z nich co roku odwiedzane jest przez ogromną ilość turystów z całej Polski i nie tylko. Dostęp do Morza Bałtyckiego, liczne wydarzenia kulturalne, a także atrakcje i zadbane zabytki sprawiają, że są to najpopularniejsze rejony w całym kraju.
1. Wolne Miasto Gdańsk
W dwudziestoleciu międzywojennym Gdańsk był tak zwanym Wolnym Miastem Gdańsk. Podpisana w 1920 roku Karta Ligi Narodów miała zacząć swoją działalność od administrowania tym obszarem, którego nie otrzymały ani Niemcy, ani Polacy.
2. Druga wojna światowa
To właśnie w Gdańsku rozpoczęła się druga wojna światowa, najbardziej krwawy konflikt w historii. 1 września 1939 roku przypłynął tutaj niemiecki pancernik, który nagle zaczął ostrzeliwać z bliskiej odległości polską bazę przeładunku broni i amunicji na Półwyspie Westerplatte. Dwa dni później Anglia i Francja wypowiedziały wojnę nazistowskim Niemcom, a do roku 1942 konflikt zdążył ogarnąć większość państw.
3. Nowoczesne miasto GDynia
Najmłodszym i tym samym najbardziej nowoczesnym miastem w Trójmieście jest Gdynia. Słynnym letniskiem nadmorskim stała się dopiero w XIX wieku, a obecnie stanowi modną miejscowość, w której znajduje się mnóstwo restauracji, klubów i atrakcyjne promenady.
4. Molo i festiwal
Symbolem Sopotu jest popularne molo, a także organizowany w Operze Leśnej festiwal, należący do najpopularniejszych imprez muzycznych w Polsce.
5. Dziesięć rezerwatów przyrody
Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż dziesięć rezerwatów przyrody. Są one poprzecinane licznymi szlakami, a wycieczki piesze i rowerowe pozwalają nie tylko zachwycą się polodowcową rzeźbą terenu, ale i ogromną ilością różnych gatunków roślin i zwierząt.
6. Mistrzowie bursztyniarstwa
Od wielu lat Gdańsk słynie z mistrzów bursztyniarstwa i wspaniałych okazów tego kamienia. To właśnie stąd pochodziły kamienie, z których zbudowano legendarną Bursztynową Komnatę, poszukiwaną od zakończenia drugiej wojny światowej.
7. Krzywy Domek
Jednym z najciekawszych obiektów w Sopocie jest Krzywy Domek, znajdujący się przy ulicy Monte Cassino. Budowla przywodzi na myśl projekty Antonia Gaudiego, a w jednej z jej części znajduje się centrum handlowe.
8. Słynne molo w Sopocie
Słynne molo w Sopocie zostało wybudowane przez Rosjan w XIX wieku, jednak później uległo zniszczeniu w wyniku pożaru. To, które znamy z dzisiejszych czasów, zostało zbudowane później, a od 2005 roku nosi imię polskiego papieża, Jana Pawła II.
9. Latarnia Morska w Sopocie
Latarnia Morska w Sopocie jest jedynym kominem w kraju, który został przerobiony na latarnię. Pierwotnie był to komin kotłowni jednego z zakładów, a dopiero od 1903 roku latarnia.
10. Lotnisko na gdańskiej Zaspie
Na gdańskiej Zaspie znajdowało się kiedyś prężnie działające lotnisko. Dziś pamiątką po tamtych czasach są nazwy ulic kojarzące się z lotnictwem, na przykład ulica Pilotów czy Dywizjonu 303. Ta druga to hołd dla polskich lotników, którzy wykazali się wielkim heroizmem podczas bitwy o Anglię w 1940 roku.