10 Interesujących Ciekawostek o Bieszczadach

bieszczady

Bieszczady to pasmo górskie leżące w południowo-wschodniej Polsce. Popularny od jakiegoś czasu w Polsce slogan rzucam wszystko i jadę w Bieszczady nie powstał bez powodu, Bieszczady to region niewątpliwe warty odwiedzin. Oto najlepsze ciekawostki o Bieszczadach:

1. Park Narodowy w Bieszczadach został utworzony w 1973 roku. Żyje w nim drugie największe stado żubrów na całym świecie. W stadzie jest ich niespełna 280, najwięcej zwierząt jest w Puszczy Białowieskiej.

2. W Bieszczadach znajduje się największy i jedyny taki w Polsce park ciemnego nieba. Nocą na niebie widać do 7000 gwiazd w bezchmurną noc. Jest jednym z najciemniejszych miejsc w Europie.

3. W Bieszczadach żyje największe w Polsce skupisko niedźwiedzia brunatnego. Bieszczady to jedyne miejsce w kraju, w którym żyją 3 największe europejskie ssaki drapieżne: ryś, niedźwiedź brunatny oraz wilk.

4. W miejscowości Wołosate, u stóp Tarnicy, Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi Hodowlę Konia Huculskiego. Hucuły wypasają się, gdzie im fantazja podpowie. Konie nie są kontrolowane przez ludzi.

5. Od 2012 roku w miejscowości Muczne można podziwiać kilkanaście bieszczadzkich żubrów na własne oczy, ponieważ znajduje się tam Zagroda Pokazowa Żubrów.

6. Okolice Ustrzyk Dolnych to jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rzeki płyną do ciepłych mórz południa. Znajduje się tu wododział pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego a Morza Czarnego.

7. Na szczycie o góry Krzemieniec znajduje się słupek graniczny nr 1 trzech państw: Polski, Ukrainy oraz Słowacji.

8. W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach Polski, a zwłaszcza takie, które lubią ciepło, np. największy europejski wąż Eskulapa, a także żubry, jelenie karpackie, niedźwiedzie, wilki, rysie, Żbiki czy bocian czarny.

9. Istnieją odznaki za zdobycie szczytów w Bieszczadach. Pierwszą z nich, odznakę „Korona Bieszczad” ustanowił Klub Zdobywców Koron Górskich RP. Drugą, odznakę „Korona Bieszczadów”, ustanowił w 2017 Oddział PTTK „Ziemia Sanocka”.

10. Pierwsze ślady osadnictwa w Bieszczadach pochodzą z epoki neolitu (2500-1700 l.p.n.e.).
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *