You are currently viewing 10 interesujących ciekawostek o Budapeszcie
https://pixabay.com/pl/photos/most-%C5%82a%C5%84cuchowy-most-wisz%C4%85cy-1758196/

Stolica Węgier, choć leżąca tak niedaleko od Polski, kryje jednak przed nami wiele sekretów. Oto wybór jednych z najciekawszych faktów.

1. Miasto Budapeszt

Niegdyś tworzyły go odrębne miasta. Budapeszt powstał z połączenia miast na dwóch brzegach Dunaju. Na prawym brzegu były to Buda i Óbuda. Na lewym brzegu był to natomiast Peszt. Pierwszym krokiem, który poczyniono w celu połączenia, było wybudowanie w 1849 r. stałego mostu łańcuchowego pomiędzy obydwoma brzegi. Natomiast oficjalne powstanie Budapesztu datowane jest na lata 1872-1873.

2. Aquincum

Na terenie dzisiejszego Budapesztu istniało niegdyś starożytne miasto Aquincum. Wybudowali go na początku naszej ery Rzymianie. Wcześniej była tu osada celtycka, wykorzystywana później przez legiony rzymskie jako baza wojskowa. Budownictwo tamtego okresu można podziwiać do dziś. Należą do niego dwa amfiteatry, łaźnia rzymska czy też pozostałości placów i ulic.

3. Metro

W Budapeszcie w 1896 r. otwarto pierwszą linię metra w Europie kontynentalnej. Do tej pory metro istniało tylko na Wyspach Brytyjskich. Budowa zajęła jedynie dwa lata.

4. Rewolucja węgierska

23 października 1956 r. w Budapeszcie doszło do wystąpienia ludności niezadowolonej z braku swobód obywatelskich i uzależnienia od ZSRR. Powstanie to zostało krwawo stłumione przez wojska radzieckie w listopadzie tegoż roku. Impulsem do działania dla ludności były wydarzenia czerwca ’56 w Polsce.

5. Parlament

W Budapeszcie mieści się trzeci co do wielkości budynek parlamentu na świecie. Zajmuje 18 000 m2 powierzchni, a mieści się w nim prawie 700 pokoi. Wybudowany został w latach 1895-1902. W 1987 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

6. Wielka Synagoga (Nagy zsinagóga)

W Budapeszcie powstała trzecia co do wielkości synagoga na świecie. Ustępuje miejsca tylko synagogom w Jerozolimie i w Nowym Jorku. Wybudowano ją w latach 1854-1859. Ma 75 m długości, 27 m szerokości i może pomieścić 3 tysiące wiernych. Została zniszczona w czasach II wojny światowej jednak odbudowano ją w latach 90. XX w.

7. Park Pamięci

W Budapeszcie istnieje park pomników pochodzących z czasów komunistycznych. Nazywa się on Memento Park i został zaprojektowany w 1991 r. Zobaczyć można tu m.in. popiersie Lenina, pomnik z butami Stalina, który nawiązuje do zburzonego w 1956 r. pomnika dyktatora czy też Pomnik Republiki Radzieckiej.

8. Polskie akcenty

W Budapeszcie można odnaleźć sporo obiektów nawiązujących do Polski i Polaków. Wśród nich wyróżniają się pomniki, m.in. Pomnik Męczenników Katynia., Pomnik św. Jadwigi i Władysława Jagiełły, Pomnik Obrońców Przemyśla, pomnik Józefa Bema, pomnik gen. Józefa Wysockiego a nawet popiersie Józefa Piłsudskiego. Do słynnych Polaków nawiązują również nazwy ulic, np. Nabrzeże Bema (Bem rakpárt), ul. Jana III Sobieskiego (Sobieski János u.) czy ul. Kościuszki (Kosciuszkó Tádé u.).

9. Walki byków

W 1904 r. w Budapeszcie zorganizowano walki byków w stylu hiszpańskim. Na potrzeby tego przedsięwzięcia na terenie zoo zbudowano specjalną okrągłą arenę.

10. Płatne ławki

Jeszcze na początku XX wieku za skorzystanie z publicznego miejsca do siedzenia trzeba było zapłacić. Wszystko za sprawą przedsiębiorcy Sándora Buchwalda, który zaopatrywał swego czasu miasto w ławki. Część z nich udostępnił za darmo, jednak zastrzegł sobie prawo do pobierania opłat za miejsca do siedzenia ulokowane w najpopularniejszych miejscach miasta. Pobieraniem opłat zajmowały się panie nazywane pieszczotliwie „staruszkami Buchwalda”.