10 interesujących ciekawostek o Paryżu

wieza eiffla

Paryż jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie i najbardziej znanych miast na świecie.
Obok pięknych widoków, zachwycających zabytków czy magicznego klimatu, Paryż może pochwalić się różnymi ciekawostkami, poniżej najciekawsze ciekawostki o stoicy Francji:

1. Najdłuższą ulicą w mieście jest rue Vaugirard. Usytuowana jest w 15 dzielnicy i mierzy 4,36 km, natomiast najkrótsza ulica Paryża ma 6 metrów. Leży w 2 dzielnicy i nazywa się rue des Degrés. Najstarsza kawiarnia została założona w 1686 roku.

2. Paryżanie uwielbiają psy. Szacuje się, że liczba psów w mieście przekracza liczbę dzieci. Według niektórych opinii, liczba psów w stolicy Francji przekracza pół miliona. Mają nawet specjalne odkurzacze, które czyszczą psy.

4. Paryżanie bardzo lubią swój język i nie lubią mówić po angielsku, zwłaszcza z turystami. Rocznie ponad 25 milionów turystów odwiedza Paryż.

5. Wieża Eiffla miała być tymczasową instalacją, przeznaczoną na 20 lat po wybudowaniu na Światowe Targi w 1889 roku. Podczas gorącego sezonu w Paryżu, fontanna przed wieżą Eifel jest najpopularniejszym schronieniem.

6. Pewne mieszkanie w Paryżu przez 70 lat pozostawało puste i zamknięte na klucz, ale czynsz płacono co miesiąc. Kiedy wynajmujący zmarł, znaleziono w nim malowidło Boldiniego o wartości ponad 2 mln dolarów.

7. Paryż powoli zmienia się w miasto rowerów, co jest również korzystne dla lokalnej ekologii. Obecnie w mieście jest ponad 500 km ścieżek rowerowych.

8. Istnieje oficjalne prawo dotyczące paryskiej bagietki, w którym wspomina się dokładną wielkość i konsystencję ciasta. W Paryżu znajduje się 1784 piekarni.

9. W 2014 roku Paryż oceniono jako najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto na świecie, pozostawiając za sobą Londyn i Nowy Jork. W 2015 i 2016 roku był na 3 miejscu po Bangkoku i Londynie.

10. Słynna Wieża Eiffla została zbudowana w latach 1887-1889 i do 1930 roku uważana była za najwyższy budynek na świecie. Jej wysokość wynosi 324 metry. Na wieży Eiffla znajduje się 72 wyryte nazwiska inżynierów, matematyków, naukowców na wieży Eiffla, którzy uczestniczyli w tworzeniu wieży.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *