10 interesujących ciekawostek o Tatrach

tatry

Tatry to największe i najbardziej znane góry w Polsce, które zachwycają turystów zarówno o każdej porze roku.
Oto 10 ciekawostek o Tatrach:

1. Po stronie Słowackich Tatr funkcjonują tzw. nosicze, czyli tragarze zaopatrujący tamtejsze schroniska w napoje, piwo czy składniki do przygotowania posiłków.

2. W Tatarach znajduje się najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce Wielka Śnieżna. Jaskinia Wielka Śnieżna jest określeniem obejmującym 5 jaskiń poznawanych niezależnie od siebie i w wyniku odkryć w pewnym momencie (w różnych latach) łączonych ze sobą. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcza.

3. Prawdopodobnie kilka tysięcy lat temu na terenie Tatr znajdowały się lodowce. Ostatnie z nich były nawet jeszcze 5 tysięcy lat temu.

4. Halny, który wieje w Tatrach jest ciepłym i porywistym wiatrem. Nie tylko zrywa dachy i łamie drzewa, ale ma również wpływ na nasze samopoczucie, a z powodu gwałtownych zmian ciśnienia powietrza. Przez to cierpimy na bezsenność, bóle głowy czy nawet wzrost agresji i natężenia negatywnych emocji. Maksymalną prędkość halny osiągnął w maju 1968 roku była to prędkość 288 kilometrów na godzinę.

5. W Tatrach rośnie niespełna 1300 gatunków roślin, a 200 z nich występuje tylko w Tatrach.

6. Cechy klimatu panującego w Tatrach to przede wszystkim duża zmienność dobowa temperatur, niska średnia temperatur w roku, częste zachmurzenia i gwałtowne zmiany pogody.

7. Dolina Suchej Wody Gąsienicowej jest jedną z najdłuższych po polskiej stronie Tatr. Ma długość około 13 kilometrów.

8. Legendarny pociąg Luxtorpeda, który był właściwie autobusem szynowym, bił w II Rzeczpospolitej rekordy prędkości. Trasę Kraków–Zakopane i pokonywał w 2 godziny 18 minut. Teraz podróż pociągiem pomiędzy tymi miastami zajmuje prawie dwa razy tyle.

9. Najwyżej położoną przełęczą w polskich tatrach jest przełęcz pod Rysami. Znajduje się na wysokości 2365 m.

10. Morskie Oko jest najstarszym schroniskiem w Polskich Tatrach. Zostało uruchomione w 1908 roku.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *