10 interesujących ciekawostek o Turcji

Turcja to kraj dwóch kontynentów: Europy i Azji. Jest to kraj o dość sporej powierzchni, na której występuje bardzo wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc. Stolicą tego kraju jest Ankara, jednakże najbardziej kojarzymy zapewne Stambuł, czyli miasto wysunięte najbardziej na zachód kraju, od strony europejskiej, które niegdyś przez wiele lat było stolicą Turcji. Turcja znana jest nam zazwyczaj z ciepłych wakacji, jednakże kraj ten ma do zaoferowania mnóstwo cudownych atrakcji między innymi przyrodniczych i historycznych.

1. Cieśnina Bosfor

Cieśnina Bosfor – miejsce, którego nie sposób nie zauważyć, będąc w Stambule. Cieśnina ta łączy ze sobą Morze Czarne z Morzem Marmara, jednak co ważniejsze, stanowi ona granicę między częścią europejską a azjatycką.

2. Ruiny w Çanakkale

Ruiny w Çanakkale – pozostałości po starożytnej Troi, znajdujące się na wzgórzu Hisarlık.

3. Góra Nemrut

Góra Nemrut – bardzo ciekawe miejsce, stanowiące pozostałości po sanktuarium z I w. p.n.e. Można zobaczyć tam posągi głów władcy i bogów greckich.

4. Anıtkabir

Anıtkabir – mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, znajdujące się w stolicy Turcji – Ankarze. Atatürk, nazywany także Ojcem Narodu Tureckiego, był założycielem Republiki tureckiej i jej pierwszym prezydentem. Wprowadził on wiele ustaw i zmian, które całkowicie odmieniły i unowocześniły kraj.

5. Hagia Sophia

Hagia Sophia – chyba najbardziej znany turecki meczet, mieszczący się w Stambule. Bardzo ciekawa jest historia tej budowli, gdyż meczet ten był niegdyś chrześcijańską świątynią.

6. Olimpos

Olimpos – rezerwat turystyczny niesamowicie pięknych i malowniczych widokach. Znajdują się tam także pozostałości po mieście z II w. p.n.e.

7. Błękitny Meczet

Błękitny Meczet – zaraz za Hagia Sophia najbardziej znany turecki, a właściwie stambulski meczet. Jako budynek reprezentuje on jako jeden z ostatnich okres klasyczny w sztuce islamskiej w Turcji.

8. Zamek św. Piotra

Zamek św. Piotra – przepiękny zamek z 1420 r., znajdujący się na południowym zachodzie kraju, a dokładniej w Bodrum. Turcji.

9. Pałac Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe – pałac znajdujący się w Stambule po europejskiej stronie miasta. Niegdyś był administracyjnym centrum Imperium osmańskiego.

10. Kapadocja

Kapadocja – jedno z piękniejszych miast w Turcji, powstałe na skutek erupcji wulkanu. Dzisiaj znane z malowniczych krajobrazów i ciekawej architektury.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.