Wiedeń to jedno z tych miast, które swego czasu były niemal stolicami Europy. Większość życia politycznego i kulturalnego odgrywało się właśnie w tutaj. Przez ten czas w Wiedniu jak i wokół Wiednia narosło wiele ciekawych i mało znanych faktów – ciekawostek. Czas się z nimi zapoznać.
1. Wiedeń jak wiadomo to stolica Austrii. Równocześnie jednak jest to największe miasto Austrii – liczy sobie 1,8 miliona mieszkańców i ponad 400 km kwadratowych powierzchni.
2. W Austrii używa się języka niemieckiego. Jednak wielu ekspertów uważa, że austriacki niemiecki, zwłaszcza mieszkańców Wiednia jest znacznie bardziej melodyjny niż język niemiecki znany od Niemców.
3. W Wiedniu znajduje się jednak z trzech siedzib ONZ na świecie. Jest to kompleks budynków w którym mieści się Vienna International Centre. Ów kompleks posiada własną linię metra i niewielki kościół.
Poza Wiedniem takie siedziby mieszczą się w Genewie i Nowym Jorku.
4. Wiedeń to jedyna stolica na świecie, która może poszczycić się tak dużą produkcją wina. W ciągu roku w Wiedniu 600 producentów wytwarza około 2,5 miliona litrów wina.
5. Tiergarten Schönbrunn to pierwsze powstałe na świecie zoo, które nadal działa. Najstarsze zoo na świecie znajduje się w słynnym pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Jest częścią jego ogrodów. Powstało w 1752 jako cesarska menażeria.
6. Wiedeń stał się centrum muzyki kilka stuleci temu, gdy w mieście tworzyli tacy geniusze jak Mozart, Beethoven, czy Schubert. Obecnie zaś Wiedeń słynie z Chóru oraz nadal z muzyki klasycznej.
7. Co ciekawe znany dzisiaj wypiek pod nazwą croissant, wcale nie ma pochodzenia francuskiego jak wiele osób sądzi. Pierwsze croissanty były pieczone w Wiedniu pod koniec XVII wieku przez miejscowego piekarza.
8. Wiedeń to przede wszystkim stolica Austrii. Jednak zdarzyło się w historii, że przez pięć lat sprawował funkcję stolicy Węgier. Miało to miejsce w 1485 roku, kiedy miasto zajął król Węgier Maciej Korwin. Po jego śmierci, pięć lat po tym wydarzeniu miasto zostało odzyskane przez Habsburgów i ponownie stało się stolicą Austrii.
9. W 1679 roku w Wiedniu wybuchła epidemia dżumy. Z tym wydarzeniem ma związek miejska legenda o dobrym Augustynie. Augustyn był ulicznym muzykantem. Podczas jednej z nocy w trakcie trwania epidemii doprowadził się do stanu mocnego upojenia alkoholem. W takim stanie wpadł do rynsztoka, skąd trafił do zbiorowej mogiły z ciałami ofiar epidemii. Jak głosi legenda Augustyn mimo zetknięcia się z ciałami nie zaraził się. Wpływ miał mieć na to alkohol.
10. Prawdopodobnie założycielem jednej z pierwszych kawiarni w stolicy Austrii był Polak, Jerzy Franciszek Kulczycki, dragon, żołnierz króla Jana Sobieskiego, dyplomata. Według pogłosek w trakcie oblężenia miasta w 1683 roku przebrał się za żołnierza osmańskiego, przeszedł przez obóz turecki i dotarł do księcia Karola V Leopolda z wiadomością, że Sobieski nadciąga z odsieczą.
Te wieści powstrzymały radę miasta od poddania miasta w ręce wielkiego wezyra Kary Mustafy. Po zwycięstwie Kulczycki otrzymał dużą ilość pieniędzy i dom w Wiedniu. Sobieski ponad to pozwolił mu wybrać nagrodę z rzeczy pokonanego wroga. Wybrał on 300 worków “dziwnego ziarna”, które zamierzano wyrzucić.
Jak się okazało, była to kawa, dzięki której założył pierwszą kawiarnię w Wiedniu.