10 najlepszych atrakcji w Sopocie

Sopot

Sopot to słynne miasto historyczne i ważny ośrodek turystyczny, który znajduje się nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Wraz z dwoma innymi miejscowościami – Gdynią i Gdańskiem – tworzy Trójmiasto, czyli rozległą, nadmorską aglomerację. W Sopocie nie brakuje jednak atrakcji dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 największych z nich!

1. Molo w Sopocie

Sopockie molo to z pewnością symbol całego miasta. Długi pomost ciągnie się na ponad 511 metrów, z czego aż 485 metrów znajduje się nad falami Morza Bałtyckiego. Pierwszy most w tym miejscu wybudowany został w 1827 roku i zajmował „zaledwie” długość 31,5m. Obecnie ścieżka spacerowa niemal bezustannie pełna jest turystów, handlarzy oraz artystów.

2. Opera Leśna

Opera Leśna to duży, otwarty amfiteatr, który zajmuje powierzchnię około 4 hektarów. Do obiektu należy duża scena, rozległy orkiestron i miejsca siedzące dla widowni. Corocznie odbywają się tu liczne festiwale, koncerty i różne wydarzenia artystyczne, które przyciągają turystów z całej Polski.

3. Krzywy Domek

Sopocki Krzywy Domek to kolejny symbol miasta, którego nie sposób ominąć podczas wizyty w Sopocie. Specyficzna fasada budynku powstała w 2004 roku, a obecnie stanowi część tutejszego centrum handlowego.

4. Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie to wyjątkowo ważny obiekt o znaczeniu kulturowym. Prezentowane są w niej dzieła wybitnych światowych artystów, organizowane wystawy czasowe i tematyczne oraz spotkania z autorami i recenzentami sztuki.

5. Dworek Sierakowskich

Dworek Sierakowskich to piękny, klasycystyczny budynek, który wybudowany został pod koniec XVIII wieku. W 1974 roku prywatna rezydencja przeszła w posiadanie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, dzięki któremu udostępniono zabytkowe wnętrza domostwa. W środku do tej pory podziwiać można m.in. częściowy wystrój pałacu z XVIII i XIX wieku oraz zabytkowe piece grzewcze.

6. Latarnia Morska

Sopocka Latarnia Morska – a w zasadzie wieża obserwacyjna od 1999 roku, kiedy to przez zmniejszenie zasięgu światła budowla straciła miano latarni – wznosi się na wysokość 30 metrów. Dużą atrakcją jest wejście na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniała panorama Morza Bałtyckiego.

7. Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu ma charakter historyczny i etnograficzny, a główne zbiory znajdują się w pięknej Wilii Claaszena wybudowanej na początku XX wieku. W środku zwiedzać można zabytkowe wnętrza mieszczańskie oraz galerie sztuki (m.in. rzeźby, malarstwa i ceramiki). Znajdują się tu również ekspozycje o charakterze historycznym. W środku organizowane są spotkania z wybitnymi przedstawicielami sztuki i kultury, a także liczne pokazy i wystawy okresowe.

8. Skansen Archeologiczny Grodzisko

Pozostałości po sopockim Grodzisku sięgają VIII wieku. Średniowieczna osada otoczona była fosą i wałami obronnymi. Większość wykopalisk znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, zaś na terenie Grodziska można podziwiać pozostałości po średniowiecznym mieście.

9. Aquapark Sopot

Wodna zabawa to z pewnością największa atrakcja pobytu nad Morzem Bałtyckim. Co jednak zrobić, gdy pogoda nie sprzyja wygrzewaniu się na plaży? Sopot ma odpowiedź! W mieście znajduje się duży Aquapark, który zachwyci zjeżdżalniami, rwącą rzeką i rozległymi kąpieliskami. To idealne miejsce na spędzenie deszczowego popołudnia!

10. Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego to neogotycka budowla, która powstała na początku XX wieku. Cechą charakterystyczną pięknej, ceglanej świątyni jest wysoka, strzelista wieża, która sięga wysokości aż 37 metrów.

Sopot to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Wspaniałe plaże, wartościowe muzea oraz liczne atrakcje dla całej rodziny sprawiają, że to idealne miasto na długi, wakacyjny wyjazd.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *