Większość z nas spacerując po swoim mieście choć raz udało się nad rzekę lub staw karmić ptaki tam przebywające. Jest to szczególnie popularne zajęcie zimą oraz wczesną wiosną. Zazwyczaj w takich momentach możemy zobaczyć z bliska łabędzie oraz kaczki, które chętnie częstują się rzucanym przez nas chlebem.
Jednak spotykane przez nas kaczki to nie wszystkie przedstawicielki tej grupy. W ogrodach zoologicznych możemy spotkać również ptaki o nazwie Karolinki, które na co dzień żyją w Ameryce Północnej. Są to zatem dalecy kuzyni naszych polskich kaczek – chcielibyśmy przybliżyć wam odrobinę ten gatunek.
1. Karolinki należą do grupy piżmówek.
2. Charakterystyczną cechą wyglądu tych ptaków są białe okulary dookoła oczu.
3. Ptaki te zakładają swoje gniazda w naprawdę ciekawych miejscach jak na kaczki – bowiem są to dziuple umieszczone na wysokości około 20 metrów nad ziemią.
4. Karolinki posiadają bardzo silny umięśniony żołądek, który z łatwością rozciera kasztany i żołędzie zjadane przez te ptaki.
5. Ptaki te należą do niewielkich organizmów – ich waga sięga do 700 gramów.
6. Dzięki odpowiedniej strukturze piór, która odpowiedzialna jest za rozszczepianie światła ptaki te przybierają wyjątkowe barwy.
7. Nazwa Karolinki przypuszczalnie podchodzi od nazwy stanu Karolina Północna, z której ten gatunek podchodzi.
8.Samiec Karolinek starając się o względy samicy pływa dookoła niej i prezentuje swoje upierzenie – zwracając tym uwagę swojej wybranki.
9. W trakcie parowania to samica odgrywa dominującą rolę.
10. Karolinki żywią się głównie owocami drzew i krzewów, jednak zdarza się im zjeść niewielkie ryby lub płazy.
11. Samice tego gatunku składają w trakcie godów 10 jaj, które następnie wysiadują przez okres 25 dni.
12. Po wykluciu pisklęta wyskakują z umieszczonego na wysokości gniazda. Następnie żyją z matką wśród traw i krzewów, ponieważ nie mają zdolności latania. W pełni samodzielne stają się po około 60 dniach życia.
13. Karolinki nie należą do gatunków zagrożonych obecnie wyginięciem. Ich populacja została odbudowana.