You are currently viewing 20 intrygujących ciekawostek o Adamie Mickiewiczu
fot. Jan Mieczkowski / WIkipedia

Adam Mickiewicz był nie tylko wieszczem i największym poetą epoki romantyzmu, ale również twórcą, do którego wierszy powracały wszystkie kolejne pokolenia. Jego utwory zagrzewające do walki narodowowyzwoleńczej były podczas drugiej wojny światowej równie aktualne, jak w momencie powstania. Oto kilka ciekawostek na temat poety.

1. Adam Mickiewicz urodził się w 1798 roku w okolicach Nowogródka. W swoich utworach wracał przede wszystkim do ukochanej Litwy, zaś nigdy w swoim życiu nie odwiedził Warszawy i Krakowa.

2. Kolejna interesująca ciekawostka: Ojciec Adama był adwokatem sądowym i komornikiem, zaś matka zajmowała się domem. Przyszły poeta miał dwóch braci, Aleksandra i Franciszka.

3. Wskutek procesu przeciwko filomatom, tajnemu stowarzyszeniu studentów, Adam Mickiewicz na zawsze opuścił Litwę. Z aresztu wyszedł za poręczeniem Joachima Lelewela, który zasłynął jako twórca komitetu Komitetu Narodowego Polski po powstaniu listopadowym.

4. Adam Mickiewicz debiutował na łamach Tygodnika Wileńskiego wierszem „Zima miejska” w 1818 roku. Dwa lata później stworzył słynną „Odę do młodości”.

5. Poeta za działalność przewrotową został skazany na osiedlenie w Rosji. Wbrew intencjom cara okazało się jednak, że całkiem dobrze mu się tam żyło. W tamtym okresie zaprzyjaźnił się z Aleksandrem Puszkinem, którego bardzo cenił. Na rosyjskich dworach poeta zyskiwał coraz większą popularność dzięki swoim niesamowitym improwizacjom w językach polskim i francuskim.

6. Mały Adam miał pięć lat, kiedy stracił przytomność w wyniku upadku z dachu. Wówczas jego matka prosiła o zdrowie dla niego Najświętszą Panienkę, a chłopiec wyszedł z tego cało. To właśnie do tego wydarzenia poeta nawiązał po latach w słynnej Inwokacji z „Pana Tadeusza”.

7. Wśród przodków Adama Mickiewicza znajdowało się sporo typów spod ciemnej gwiazdy. Część rodziny zajmowała się lichwą. Pożyczali jednak pieniądze niewypłacalnym klientom, aby w krótkim czasie przejąć ich majątki. Co więcej, co najmniej dwóch krewnych poety zginęło w podejrzanych okolicznościach,

8. Żoną Mickiewicza była o czternaście lat młodsza Celina Szymanowska. Ciekawostką jest, że na początku poeta o wiele bardziej interesował się jej matką, która była popularną i uznaną pianistką.

9. Ze swoją żoną poeta miał sześcioro dzieci. Nie była ona jednak lubiana w środowisku polskiej emigracji, gdzie zarzucano jej zbyt wystawny styl życia oraz pragnienie zdominowania swojego męża. Z czasem okazało się, że kobieta jest chora psychicznie – wydawało jej się, że jest wcieleniem Matki Bożej i wieszczką. Na początku Mickiewicz osobiście zajmował się żoną, jednak po jakimś czasie umieścił ją w szpitalu psychiatrycznym.

10. Mimo że wszystkie swoje wiersze poeta pisał w języku polskim, uznawano go również za wieszcza na Litwie oraz Białorusi.

11. Problemy prywatne związane z chorobą żony stały się wielkim utrapieniem dla poety. Kiedy zmarła jego matka, przyjaciele postanowili nie informować go o tym przez trzy kolejne miesiące, aby nie przeżył zbyt wielkiego wstrząsu w już i tak trudnych chwilach.

12. W 1822 roku ukazały się „Ballady i romanse„, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce. Najbardziej kontrowersyjnym dziełem w tomiku była „Romantyczność”, w której padają słynne słowa „Miej serce i patrzaj w serce”.

13. Najpiękniejsze wiersze miłosne poety zostały zadedykowane nie żonie, ale Maryli Wereszczakównie, w której się zakochał. Jak przystało na romantyczną miłość, była ona niemożliwa do spełnienia, ponieważ kobieta była wówczas narzeczoną hrabiego Wawrzyńca Puttkamera.

14. Trzecia część słynnych „Dziadów” powstała niedługo po upadku powstania listopadowego. Poecie zarzucano wówczas, że walczy z zaborcą wyłącznie za pomocą pióra.

15. Bardzo popularna w pierwszej połowie XIX wieku była rywalizacja Adama Mickiewicza z Juliuszem Słowackim. Poeci podobno kilka razy spotkali się podczas improwizacji w formie „bitew” na wspanialsze wiersze. Podczas jednego ze spotkań miał im akompaniować sam Fryderyk Chopin.

16. Adam Mickiewicz zmarł podczas epidemii cholery w Konstantynopolu w 1855 roku. Ze względu na to, że usiłował tam zorganizować armię mającą stanąć do walki z Rosją, niektórzy przypuszczają, że został otruty.

17. Jego ciało po śmierci zostało pochowane we Francji, a w 1890 sprowadzono je do Polski. Szczątki poety spoczęły na Wawelu. Z kolei w setną rocznicę śmierci poety w Konstantynopolu otwarto muzeum, które jest poświęcone jego twórczości.

18. Zaskakującą ciekawostką jest to, że Adam Mickiewicz prowadził bardzo ciekawe i intensywne życie. Przeprowadzał się około czterdziestu razy, miał liczne romanse, był również nauczycielem, filozofem i dowódcą wojskowym.

19. Podczas wykładów we Francji, poeta popierał antymonarchistyczne poglądy Napoleona. W związku z tym został zawieszony w obowiązkach wykładowcy. Zawsze słynął z umiłowania wolności i wygłaszania własnych poglądów bez względu na konsekwencje.

20. Słynna liczba 44, o której mowa jest w „Dziadach” do dziś budzi kontrowersje. Istnieje mnóstwo teorii na temat jej znaczenia, a sam poeta powiedział kiedyś w wywiadzie, że już nie pamięta o co mu chodziło. Krytycy uważali, że to ukryte znaczenie momentu, w którym Polska odzyska niepodległość.

Z czego znany jest Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz jest znany przede wszystkim jako jeden z największych poetów polskich i postać kluczowa w epoce romantyzmu. Jego twórczość i działalność miały ogromny wpływ na polską literaturę, kulturę oraz świadomość narodową. Oto kilka głównych aspektów, z których Mickiewicz jest znany:

„Pan Tadeusz”: To epopeja narodowa napisana przez Mickiewicza, uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w polskiej literaturze. Opowiada o życiu polskiej szlachty i chłopów w okresie przed powstaniem listopadowym, będąc zarazem malowniczym obrazem życia na Litwie.

„Dziady”: Jest to cykl dramatycznych poematów, których tematyka oscyluje wokół kwestii wolności, miłości, cierpienia oraz związków między człowiekiem a naturą i Bogiem. Szczególnie część III jest uznawana za jedno z największych dzieł literatury polskiej, poruszającą tematykę walki o niepodległość i represji carskiej.

Poezja Romantyczna: Mickiewicz jest autorem wielu znaczących dzieł poetyckich, które stały się kamieniami milowymi w polskiej literaturze. Jego poezja, charakteryzująca się głęboką emocjonalnością, patriotyzmem i mistycyzmem, przyczyniła się do rozwoju romantyzmu w Polsce.

Patriotyzm: Mickiewicz był nie tylko poetą, ale również działaczem społecznym i patriotą. Jego twórczość często odzwierciedlała dążenia narodowe Polaków, ich walkę o niepodległość i opór przeciwko zaborcom.

Jaki miał charakter

Adam Mickiewicz, mimo swojego publicznego zaangażowania i charyzmy, był również postacią, która w wielu momentach życia przejawiała cechy samotnika, zwłaszcza w młodości. Jego wczesne lata charakteryzowały się pewnym stopniem izolacji i introspekcji, co później znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości.

Już jako dziecko Mickiewicz wykazywał skłonność do samotności i głębokiego zamyślenia. Jego wrażliwość i zainteresowanie literaturą często oddzielały go od rówieśników, kierując ku światu książek i własnych refleksji. Ta skłonność do samotności nie była jedynie wynikiem osobistych preferencji, ale również reakcją na trudne warunki życiowe i polityczne, jakie panowały w Polsce w tym czasie.

W dorosłym życiu, mimo swojej publicznej roli i umiejętności przyciągania ludzi, Mickiewicz nadal zachowywał pewien dystans emocjonalny. Jego samotność była nie tylko fizyczna, ale także duchowa i intelektualna. Wiele z jego dzieł odzwierciedla ten aspekt jego osobowości, ukazując głęboką introspekcję i refleksję nad sensem istnienia, duchowością oraz rolą człowieka w świecie.

Jakie kraje odwiedził Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz, ze względu na swoje zaangażowanie polityczne, działalność literacką oraz osobiste okoliczności, podróżował po wielu krajach Europy, a także poza jej granicami. Oto niektóre z krajów, które odwiedził:

Rosja: Urodzony w terenach ówczesnego Imperium Rosyjskiego (w dzisiejszej Białorusi), Mickiewicz spędził tam również część swojego życia, zwłaszcza w okresie studiów na Uniwersytecie Wileńskim.

Niemcy: Podczas swojej emigracji po powstaniu listopadowym Mickiewicz przebywał w Niemczech, w tym w Berlinie.

Włochy: Włochy były ważnym miejscem dla Mickiewicza, który spędził tam pewien czas, szczególnie w Rzymie. Jego pobyt w tym kraju miał wpływ na niektóre z jego późniejszych dzieł.

Francja: Francja odegrała kluczową rolę w życiu Mickiewicza. Po emigracji osiadł w Paryżu, który stał się centrum jego życia literackiego i politycznego na emigracji. Tam też zmarł.

Szwajcaria: Mickiewicz przebywał również w Szwajcarii, gdzie był zaangażowany w działalność literacką i społeczną.

Turcja: Pod koniec życia, Mickiewicz wyjechał do Turcji w ramach swojej działalności politycznej, angażując się w organizowanie legionów polskich do walki przeciwko Rosji.

Litwa i Łotwa: Chociaż obecnie są to niezależne kraje, w czasach Mickiewicza tereny te były częścią Imperium Rosyjskiego. Mickiewicz często odnosił się do swoich litewskich korzeni w swojej twórczości.