21 ciekawostek o alpakach

alpaka

Są dwie rasy alpaki – Huacaya i Suri . Są one takie same pod względem wzrostu i wagi, ale Huacaya wydaje się nieporęczna ze względu na jej gęste, kręcone, gąbczaste włókna, podczas gdy Suri ma dłuższe, jedwabistsze włókna, które wisi. Poznaj najciekawsze ciekawostki o alpakach.

1. Mniej niż 10% alpak to Suri.

2. Alpaki występują w różnych kolorach, w tym szarym, brązowym, czarnym, białym i wielu innych kombinacji kolorów.

3. Włókno występuje w ponad 52 naturalnych kolorach sklasyfikowanych w Peru, 12 w Australii i 16 w Stanach Zjednoczonych.

4. Alpaki pochodzą z Chile, Boliwii i Peru. Żyją wysoko w górach Andów Ameryki Południowej.

5. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy najechali na Andy w 1532 roku, 98% populacji alpak zginęło na skutek choroby lub zostało zniszczonych. Aż do XIX wieku alpaki żyły prawie wyłącznie w Peru.

6. Alpaka, która chce wykazać się przyjaznym zachowaniem, wyda odgłos grzechotania lub klikania.

7. Włókno Alpaca jest wykorzystywane do produkcji dzianin i tkanin, podobnie jak wełna owcza. Rzeczy te obejmują koce, swetry, kapelusze, rękawiczki, chusty, szeroką gamę tekstyliów i poncho, swetry, skarpety, płaszcze i pościel.

8. Tysiące lat temu w Peru udomowiono wikuny, aby produkować alpaki. Alpaki mogą rozmnażać się z lamami, które zostały udomowione z guanacos. Współczesne alpaki posiadają mitochondrialne DNA zarówno z wikunii jak i guanacos.

9. Ponieważ alpaki są mniejsze od wielu innych zwierząt hodowanych na mięso, wystarczy jeden akr pastwiska, aby utrzymać aż 8 zwierząt.

10. W Peru żyje około 3,7 miliona alpak. Można je znaleźć wszędzie na świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Alpaki są przystosowane do życia na dużych wysokościach z umiarkowanymi warunkami atmosferycznymi, ale łatwo przystosowują się do wielu różnych siedlisk.

11. Najdłużej żyjąca alpaka miała 27 lat.

12. Alpaki są znane z tego, że plują, gdy są nadmiernie podniecone. Rzadko jednak plują na ludzi. Mogą pluć śliną lub zawierać żółć żołądkową. Zazwyczaj plują tylko na inne alpaki.

13. Podobnie jak lamy, alpaki są zwierzętami o smukłej budowie ciała, z długą szyją i nogami, krótkim ogonem, małą głową i dużymi, spiczastymi uszami.

14. Alpaka, która jest w niebezpieczeństwie, wyda wysoki, jęczy dźwięk.

15. Zwierzęta te są roślinożercami, które pasą się na trawie i sianie.

16. Alpaki komunikują się poprzez mowę ciała. Najczęstszym z nich jest plucie, gdy są w niebezpieczeństwie, boją się lub chcą pokazać dominację.

17. Alpaki są znane z tego, że są przyjazne dla ludzi, w tym dla dzieci. Są również przyjazne dla rodzinnych psów, kotów, koni, osiołków, a także owiec i kóz.

18. W okresie cywilizacji Inków, noszenie szat z alpaki było zarezerwowane dla szlachty i rodziny królewskiej.

19. Alpaki mogą rozmnażać się przez cały rok. Ciąża trwa 11,5 miesiąca i około 2 tygodnie i zazwyczaj kończy się pojedynczym potomstwem. Bliźniaki są rzadkie.

20. Zwierzęta te to społeczne zwierzęta stadne. Typowa grupa składa się z samca alfa, jednej lub więcej samic i ich potomstwa. Chociaż alpaki mogą być agresywne, są niezwykle inteligentne, łatwe w oswojeniu i zdolne do tworzenia silnych więzi z ludźmi.

21. Alpaki mogą żyć nawet 25 lat.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *