Leszno to obecnie miasto powiatowe, znajduje się w Wielkopolsce, na drodze pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem, w odległości około 80 km. Na południe od Stolicy Województwa Wielkopolskiego (Poznania). Pierwsze wzmianki o Lesznie odnotowywane były w roku 1393, kiedy to Leszno było jeszcze wsią, miastem stało się dopiero w 1547 roku, kiedy to Rafał IV Leszczyński uzyskał od Zygmunta Starego zgodę na założenie miasta Leszna. Wielkopolska obfituje w bogactwo historyczne, ale także w atrakcje, które po prostu warto będąc tutaj odwiedzić, gdyż jest to niepowtarzalna do spotkania z Nimi okazja.
1. Zabytkowa budka telefoniczna
U zbiegu ul. Słowiańskiej i ul. Kościelnej z leszczyńskim Rynkiem znajduje się atrakcja, która bez wątpienia zachwyci najmłodszych, którzy będą mogli dotknąć historii i dowiedzieć się jak wyglądała komunikacja w erze przed powstaniem smartphone-a, u dorosłych z kolei pamiętających jeszcze tamte analogowe czasy wywoła łezkę wzruszenia spowodowaną wspomnieniami. Retro-budka telefoniczna tutaj się znajdująca to egzemplarz z okresu mniej więcej przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Do Leszna przyjechała aż z Radomia, gdzie wcześniej służyła za atrybut łączności w jednym z zakładów przemysłowych. Po sprowadzeniu Jej na leszczyński grunt zadbano o przywrócenie Jej pierwotnej, zielonkawej kolorystyki. Wnętrze wyposażone jest w dozownik do dezynfekcji rąk i replikę oryginalnego, tarczowego aparatu telefonicznego. Zadzwonić się z Niego co prawda nie da, ale każdy zwiedzający po podniesieniu słuchawki będzie miał szansę na wysłuchanie kilkuminutowej opowieści historycznej o mieście oraz zabytkach, z którą w słuchawce tego wehikułu czasu czeka na turystów i mieszkańców głos Miejskiego Konserwatora Zabytków – Macieja Urbana. Skorzystanie z atrakcji to koszt w wysokości 1 zł. Monetę trzeba wrzucić by do budki wejść i posłuchać historii, podobnie jak w dawnych czasach monetą uruchomić można było aparat w budce, by można było z Niej, z telefonu się w Niej znajdującego wykonać połączenie telefoniczne. W tej niezwykłej budce Pan Maciej zanim rozpocznie opowieść o Lesznie przywita nas w swoim mieście. W okolicy, gdzie usytuowana jest retro-budka jeszcze w latach 90-tych XX wieku działało kilka takich urządzeń.
2. Żurawie – instalacja artystyczna
Nieopodal Retro-budki czeka na nas klucz lecących żurawi autorstwa Jarosława Koziary. Ptaki stały się motywem instalacji artystycznej umieszczonej ponad deptakiem. Autor swoją instalację stworzył w taki sposób, że odnosimy wrażenie, iż klucz 15 ptaków został uchwycony i zapisany w locie w fotograficznym kadrze. Szkielet metalowej konstrukcji został pokryty przeziernym materiałem, co pozwoliło na to, by po zmroku ptaki przeistaczały się w niezwykłe lampiony. Deptak znajduje się w obrębie ulicy Słowiańskiej.
3. Tunel Aerodynamiczny
Cieszyć się tą atrakcją może każdy, kto ma ukończone 5 lat. Jest Ona dostępna także dla osób starszych i niepełnosprawnych, pod warunkiem, że Ich wizyta w tunelu zostanie uzgodniona uprzednio z instruktorami. Na każdego uczestnika atrakcji przed rozpoczęciem korzystania z Niej czeka kombinezon, kask, gogle ochronne i szkolenie z bezpieczeństwa i tego jaką pozycję należy prawidłowo przyjąć podczas lotu. Ten obiekt to tunel o średnicy 4,6 m. i wysokości 10 m. Napędzany jest przez 12 silników, których moc wytwarza powietrzny strumień o prędkości nawet do 260 km/h. Takie warunki idealnie symulują te towarzyszące prawdziwemu skokowi spadochronowemu. W 2012 roku podczas Pikniku Szybowcowego zaczęła się rodzić tunelowa inwestycja. Piknik stał się pretekstem do wbicia symbolicznie pierwszej łopaty. Jeden z największych tego typu obiektów w Europie rozpoczął działalność już dwa lata później, by Go odwiedzić musimy się udać na teren Lotniska Leszno przy drodze krajowej nr 12. Adres: Szybowników 28, 64-100 Leszno
4. Polana Trzech Dębów
Podległa Nadleśnictwu Karczma Borowa polana cieszy się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców i turystów. Znajdują się na Niej zadaszona wiata i miejsce na ognisko, co czyni Ją dla Leszczyniaków idealną lokalizacją do piknikowania, biesiadowania oraz spotkań. Często startują z Niej cykliczne rajdy rowerowe i wiele biegów, a wśród Nich ten dla polany najważniejszy, cotygodniowy, sobotni bieg parkrun. Sloganem mogącym Ją najlepiej promować są trzy słowa: rekreacja, sport, spotkania.
5. Parasolki
Nie tylko deptak ma swoją instalację artystyczną. W sezonie letnim równie niezwykłą instalację zobaczymy na leszczyńskiej starówce. Ta instalacja zyskała już rangę symbolu miasta. Składa się na Nią ponad 100 wielobarwnych parasolek. Niezwykle chętnie fotografują Ją turyści.
Waleriana Wróblewskiego, 64-100 Leszno
6. Aleja Juliusza Słowackiego
Publiczny ciąg pieszo-rowerowy wytyczony w obrębie zmodernizowanej, pięknej drogi. Niewątpliwie wędrówka tym szlakiem ucieszy spacerowiczów. Pokonując Go można się przemieścić z ulicy Narutowicza do Mickiewicza, pomiędzy którymi stanowi najpopularniejszą arterię. To zadbane, oświetlone miejsce wypoczynku, wyposażone w nowe ławki, kosze na śmieci, system monitoringu i stojaki rowerowe. Od Narutowicza oczy cieszy klomb z przepięknie rozkwitającymi kwiatami i makieta dawnego Leszna. Kilka umieszczonych tutaj tablic edukacyjnych przybliża historię tego miejsca.
Aleja Juliusza Słowackiego, 64-100 Leszno
7. Aleje Zygmunta Krasińskiego
Nadal potocznie zwane „plantami”, gdyż wytyczono Je na miejscu splantowanych wałów obronnych. Ich poprzednią nazwą była promenada zachodnia. Jak w każdym mieście takie miejsca przenoszą nas w czasie. Wały i mury obronne to w dawnych wiekach były te miejsca, które miastu dawały bezpieczeństwo i rację bytu.
Aleje Zygmunta Krasińskiego, 64-100 Leszno
8. Dawna Synagoga – Muzeum Okręgowe w Lesznie
Leszno niegdyś było wielokulturowym tyglem. W tej kulturowej mieszance bardzo ważną rolę odgrywała żydowska społeczność darzona przez tolerancyjnych Leszczyńskich licznymi przywilejami. Leszczyńscy Żydzi zamieszkiwali obszar wyznaczony, jako jeden z owych przywilejów, specjalnie dla Nich w najbardziej reprezentacyjnej części miejscowości – pomiędzy Rynkiem, a rezydencją właścicieli miasta. Dzielnica żydowska posiadała centralny punkt w postaci największej i prawdopodobnie najstarszej zachowanej głównej synagogi. Pierwsza była zapewne drewniana i powstała około 1626 roku. Obecną budowlę tworzy XVIII-wieczny barokowy trzon główny, z dobudowanym w 1905 roku masywem wieżowym, wg. projektu wrocławskich architektów Ehrlichów. Nowa szata architektoniczna prezentuje styl wiedeńskiej secesji, przy zachowaniu układu przestrzennego typu Tempel. Synagogę tworzyła jednoprzestrzenna, wysoka sala modlitewna z bimą (mównica) dosuniętą do aron ha-kodesz (szafa na Torę), z wewnętrznymi, amfiteatralnymi emporami dla kobiet, wyposażona w dobrej klasy organy, wentylację oraz centralne ogrzewanie. Dobudowany aneks wieżowy, zwieńczony cebulastym hełmem, z iglicą zakończoną kulą i gwiazdą Dawida, mieścił m.in. synagogę tygodniową, pokoje rabinów i organy. Obiekt pełnił swoją funkcję pierwotnego przeznaczenia do 1939 roku, kiedy został zdewastowany przez Niemców. Po wojnie budynek wykorzystano do utworzenia łaźni miejskiej. W 1956 roku zrzucona została część wieży z hełmem, później przedzielone zostało żelbetowym stropem na dwie kondygnacje wnętrze. Obecnie działa tutaj galeria sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie. W jednej z sal prezentuje Ona stałą ekspozycję „Żydzi w Lesznie”. Zachowane zostały i nie uległy zniszczeniu wystrój wnętrza: polichromia z piękną dekoracją roślinną ścian i promienistą glorią, zdobiącą wywietrznik w czaszy głębokiego, pozornego sklepienia.
Muzeum pracuje przez większość dni tygodnia. Można Je odwiedzić w godzinach pracy: od wt. Do pt., w godz. Od 10:00 do 18:00 oraz w sob. W godz. Od 10:00 do 15:00, a także w niedz. W godz. Od 10:00 do 18:00.
Muzeum Okręgowe w Lesznie – dawna synagoga
Gabriela Narutowicza 31, 64-110 Leszno
9. Dom Leo Baecka
Jest taka zabytkowa kamienica w Lesznie, którą zamieszkiwali Profesorowie Leszczyńskiego Gimnazjum. Kamienica pochodzi z XIX wieku. To w tej właśnie kamienicy na świat przyszedł najsłynniejszy Żyd z Leszna – Leo Baeck (1873-1956) – był On powszechnie znanym i szanowanym rabinem i jednym z najwybitniejszych żydowskich filozofów XX wieku, jak również przedstawicielem judaizmu postępowego.
Bolesława Chrobrego 34, 64-100 Leszno
10. Lapidarium
Powstawało w latach 1950-1959 roku. Składa się na Nie część nagrobków i obelisków przenoszonych tu ze zlikwidowanych cmentarzy protestanckich. Płyty rzeźbione w piaskowcu to historia wykuwana w Nich dłutem w okresie od XVII do XIX wieku. Te obiekty historyczne upamiętniają zmarłych zamożnych mieszczan i członków ich rodzin: duchownych, kupców, rzemieślników różnych specjalności. Są tutaj takie niezwykłe pamiątki historyczne, których nie można na pewno ominąć jak: epitafium Adama Samuela Hartmanna, nauczyciela króla Stanisława Leszczyńskiego, całopostaciowy nagrobek kowala z atrybutami pracy, epitafia dziecięce oraz bogata w treści teologiczne i biblijne płyta upamiętniająca Eliasa Müllera, znajdująca się na ścianie kościoła od strony południowej.
Kościół pw. Świętego Krzyża
plac Jana Metziga 19, 64-100 Leszno