You are currently viewing Atrakcje Gdańskie – co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk jest jednym z piękniejszych miast nad Bałtykiem, a wycieczki po jego ulicach mogą sprawić wiele radości każdemu miłośnikowi historii.

Nie brak tu atrakcji przypominających o wydarzeniach mających istotny wpływ na współczesną sytuację Polski, nie brak cennych zabytków architektury i ośrodków edukacyjnych.

Dla tych, którzy chcą poznać dzieje Gdańska, a przy okazji nacieszyć się jego różnorodnością, mamy listę 14 godnych polecenia atrakcji.

1. Żuraw portowy

Żuraw portowy jest z jednej strony bramą wodną, z drugiej – cennym zabytkiem techniki. Ze względu na unikalną konstrukcję i wygląd, już dawno stał się jedną z turystycznych wizytówek Gdańska.

Jest on jednym z najstarszych urządzeń portowych w Europie, a jego historia zaczyna się w średniowieczu. Od XV wieku Żuraw dumnie wznosi się nad Motławą, choć w różnych okresach spełniał on różne role.

Dziś jest jednym z ważniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni oraz atrakcją, której podczas zwiedzania Gdańska

Żuraw. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni,  ul. Szeroka 67/68

2. Fontanna Neptuna

Gdański Neptun jest jedną z najsłynniejszych fontann w Polsce. Sąsiedztwo Dworu Artusa i historia sięgająca XVII wieku sprawiają, że zabytek ten cieszy się wielkim powodzeniem.

Wiadomo, że Neptun pojawił się w centrum miasta z woli burmistrza Bartłomieja, wiadomo też, że jego twórcą jest Abraham van den Blocke. Nawiązanie do rzymskiego boga mórz do dziś przypomina turystom, jak silne są związki Gdańska z Bałtykiem i jak ważną rolę w rozwoju miasta odegrał handel zamorski.

Fontanna Neptuna, ul. Długi Targ

3. Ratusz Głównego Miasta

Ratusz gdański jest jednym z ciekawszych zabytków architektury mieszczańskiej w Polsce. W jego bryle łączą się ze sobą dwa style: gotycki i renesansowy. Dawniej w gmachu tym zapadały najważniejsze decyzje na temat miasta.

Dziś mieści się tu Muzeum Gdańska, w którym znalazło się sporo cennych dzieł sztuki. Jednym z nich jest „Apoteoza Gdańska” (obraz będący alegorią gdańskiego handlu), którą można zobaczyć w Sali Czerwonej. Marmurowe kominki, portrety polskich królów – oto kolejne atrakcje czekające w ratuszowych murach.

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46

4. Kościół Mariacki

Gdańska bazylika, zwana potocznie kościołem mariackim, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. To trzecia na świecie (pod względem wielkości) budowla ceglana, zachwycająca majestatyczną sylwetką, charakterystyczną wieżą oraz bogatym wystrojem wnętrza.

Kto zajrzy do wnętrza bazyliki, ten zobaczy wiele obrazów i gotyckich rzeźb. Kopia „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, Piękna Madonna oraz Jedenastu Tysięcy Dziewic z Grupą Ukrzyżowania – oto wybrane dzieła, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, ul. Podkramarska 5

5. Muzeum Bursztynu

Bursztyn, zwany bałtyckim złotem, intryguje swym pięknem, a wykonane z tego materiały przedmioty mogą być unikalnymi dziełami sztuki. Kto chce poznać potęgę bursztynu i zdobyć nieco więcej wiadomości na jego temat, ten powinien odwiedzić Muzeum Bursztynu.

Wśród wielu cennych zabytków, z jakimi można się tu spotkać, wyróżniają się ciekawe przykłady inkluzji zwierzęcej oraz bursztynowe szachy, pochodzące z końca XVII wieku.

Muzeum Bursztynu. Oddział Muzeum Gdańska, Wielkie Młyny 16

6. Katedra w Gdańsku-Oliwie

Katedra w Oliwie to cenna pamiątka po cystersach oraz jeden z ważniejszych zabytków sakralnych w północnej części Polski. W świątyni tej znajdują się aż 23 ołtarze, wśród których nie brak ciekawych przykładów renesansu niderlandzkiego.

Grobowce książęce i biskupie, zabytkowe żyrandole – oto kolejne elementy wyposażenia wnętrza, które zasługują na uwagę. Dumą katedry są jednak organy, dzięki którym Oliwa stała się znana z koncertów organowych oraz codziennych demonstracji, które przyciągają tu setki turystów z całej Polski.

Katedra Oliwska, ul. Biskupa Nowickiego 5

7. Dom Uphagena

Dom, w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, jest jedną z najpiękniejszych w Europie kamienic mieszczańskich z XVII wieku. Dom, w którym pod koniec XVIII wieku zamieszkał Johann Uphagen, przyciąga pięknymi fasadami i wnętrzami, którym trudno się oprzeć.

Reprezentacyjna sień, salon, jadalnia i dawne sypialnie wciąż zachwycają reprezentacyjnym charakterem i zabytkowymi meblami, o których pięknie opowiadają miejscowi przewodnicy.

Dom Uphagena. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, ul. Długa 12

8. Muzeum Poczty Polskiej

W gmachu, w którym w latach 1920–1939 mieściła się Poczta Polska, można zobaczyć ekspozycję nawiązującą do trudnych czasów II wojny światowej. Głównym tematem poruszanym w tym miejscu jest obrona Poczty Polskiej oraz losy jej uczestników.

Dzięki licznym pamiątkom wydarzenia, do których doszło tu 1 września 1939 roku są doskonale znane nie tylko mieszkańcom Gdańska, a ofiary pierwszych godzin wojny – godnie upamiętnione.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Oddział Muzeum Gdańska, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

9. Stadion Gdański Polsat Plus Arena

Stadion w Gdańsku jest miejscem przyciągającym fanów sportu i dobrej muzyki, jednak koncerty i rozgrywki sportowe nie są jedynymi powodami, dla których warto się tu wybrać.

Nowoczesne place zabaw, Zoltar Apocalipsa (arena paintballa laserowego), park trampolin i kryta skate arena to atrakcje, z których miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać w tym miejscu przez cały rok. Nowością na terenie stadionu są też escape roomy, które przyciągają i dorosłych, i młodzież.

Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1

10. Taraz widokowy Olivia Star

Olivia Star to nowoczesny biurowiec, który zajął bardzo ważne miejsce w panoramie współczesnego Gdańska. Gmach ten przyciąga nie tylko ludzi biznesu, ale i turystów pragnących spojrzeć na Gdańsk z wyjątkowej perspektywy.

Mieszczący się na 32 piętrze taras widokowy robi wrażenie, podobnie jak widoki na Zatokę Gdańską, port oraz tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Olivia Star, Aleja Grunwaldzka 472

11. Hevelianum

Hevelianum mieści się na Górze Gradowej, na terenie dawnego fortu, dzięki czemu wizyta na jego terenie staje się ciekawą lekcją historii. W zabytkowych murach czeka jednak nowoczesna wystawa, dzięki której zwiedzający mogą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin.

Ekspozycja poświęcona energii, wyprawa dookoła świata i zmagania z łamigłówkami – oto wybrane wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć goście tego centrum edukacyjnego.

Hevelianum, Gradowa 6

12. Rejs zabytkową łodzią

Kto chce spojrzeć na Gdańsk z wyjątkowej perspektywy, ten może wybrać się na rejs po Motławie. Wybór stateczków wycieczkowych, które zabierają turystów w taką podróż, jest dość szeroki.

Dla tych, którzy szukają unikalnych wrażeń, idealną propozycją stanie się rejs repliką zabytkowej łodzi. Podczas godzinnego rejsu można się zrelaksować, nacieszyć pięknymi widokami, a przy okazji zdobyć sporo wiadomości na temat Gdańska i jego historii.

Gdańsk, Dokowa 1

13. Europejskie Centrum Solidarności

Na terenie Stoczni Gdańskiej można zwiedzić wystawę, która w ciekawy sposób opowiada o drodze Polaków do wolności oraz o zmianach, o które walczyli zwykli robotnicy.

W miejscu znanym ze strajków, które doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu, można zobaczyć nowoczesną ekspozycję skupioną na ruchu solidarnościowym i jego dziedzictwie.

Sala A i tablica, na której znalazły się słynne postulaty, słynna brama oraz całoroczny ogród – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności 1

14. Muzeum II Wojny Światowej

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z II wojną światową był atak na Westerplatte, nic więc dziwnego, że muzeum przedstawiające losy wojny powstało właśnie w tym mieście.

W nowoczesnym gmachu można poznać historię wojny: jej genezę, przebieg oraz ogrom ludzkich tragedii. Znalazło się tu miejsce na opowieści o bohaterach oraz o zwykłych ludziach, którym wybuch wojny zniszczył życie.

Sporo miejsca poświęcono tu również skutkom II wojny światowej (zimnej wojnie i żelaznej kurtynie), które rzuciły długi cień na życie powojennych pokoleń.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, plac Bartoszewskiego 1