Krynica-Zdrój to bardzo ciekawa miejscowość, która jest szczególnie popularna wśród turystów. Jeśli myślimy o udaniu się do niej, koniecznie powinniśmy poznać listę najważniejszych atrakcji tego miejsca. Dobra wiadomość jest taka, że jest ich całkiem sporo, więc czasu na nudę na pewno nie będzie!
1. Góra Parkowa w Krynicy
Góra Parkowa w Krynicy posiada wysokość aż 742 metrów nad poziomem morza. Uchodzi ona dość powszechnie za jedną z największych atrakcji Krynicy. Bardzo interesującym faktem jest to, że góra wznosi się tuż w centrum miasta. Bezpośrednio z Góry Parkowej możemy zatem zejść na słynny krynicki deptak. Po stokach góry można swobodnie spacerować, ciesząc się pięknymi widokami i kontaktem z przyrodą.
2. Deptak krynicki
Krynicki deptak to jedna z popularniejszych atrakcji w Krynicy-Zdroju. Często mówi się o nim jako o promenadzie. To właśnie wokół tego placu znajdują się najpiękniejsze i jednocześnie najważniejsze budynki w tej miejscowości. Wiele z nich zostało wzniesionych na przełomie wieków XIX i XX. Doskonale podkreślają one to, że Krynica-Zdrój miała od lat ogromne znaczenie kulturalne. Wypoczywało tu wielu kuracjuszy. Wśród najistotniejszych obiektów, które znajdują się na krynickim deptaku wymienić trzeba między innymi Łazienki Borowinowe, jak również Stare Łazienki Mineralne o dużym znaczeniu historycznym. Warto wspomnieć też o Domu Zdrojowym, który zbudowany został w stylu modernizmu. Nie brakuje tu też Pijalni Głównej, w której podziwiać można wiele różnego rodzaju roślin, w tym tych egzotycznych.
3. Wieża widokowa
W Krynicy-Zdroju znajduje się ciekawa wieża widokowa, która rok w rok przyciąga licznych turystów. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ miejsce to umożliwia spacer pomiędzy koronami drzew! To prawdziwa gratka dla każdego, kto chce być blisko przyrody. Warto zaznaczyć, że wieża widokowa została laureatką w konkursie organizowanym w 2020 roku. Dzięki temu został on „Budową Roku”. Na wieżę widokową w Krynicy śmiało można udać się całą rodziną. Wieża ta jest wysoka, ponieważ mierzy sobie aż 49,5 metra. Konstrukcja została zbudowana z drewna i jest przystosowana do tego, aby mogły korzystać z niej osoby niepełnosprawne, a także rodzice z małymi dziećmi. Na wieży widokowej w Krynicy nie zabrakło tablic informacyjnych, które przekazują turystom ciekawe fakty na temat okolicy. Co ciekawe, z góry można będzie zjechać zjeżdżalnią wykonaną z solidnego metalu. Będąc na krynickiej wieży warto pokusić się o zrobienie co najmniej kilku pamiątkowych fotografii. Miejsce to prezentuje się bowiem naprawdę atrakcyjnie.
4. A może trasa rowerowa?
Jeśli wybieramy się do Krynicy na nieco dłużej, dobrym pomysłem może okazać się wypożyczenie roweru. Po wypożyczeniu go będziemy mogli wybrać się na wycieczkę, zarówno samotnie, jak i ze swoją rodziną. Przez Krynicę biegnie naprawdę wiele ciekawych szlaków rowerowych. Są one godne uwagi przede wszystkim porą wiosenną i letnią, gdy warunki pogodowe są sprzyjające. W trakcie takiej wycieczki będzie można podziwiać lokalną florę, jak i faunę. Ponadto wyprawa rowerowa korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki jeździe rowerem możemy także schudnąć, jeśli to właśnie jest naszym celem.
5. Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju to miejsce, do którego warto wybrać się ze swoimi dziećmi. Cała rodzina skorzysta na takiej wyprawie. W muzeum „Bajka”, bo taką nazwę nosi ten obiekt, można będzie obejrzeć całe mnóstwo zabawek. Dzięki temu, osoby dorosłe będą miały szansę powrócić wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa. Wśród prezentowanych w muzeum zabawek znajduje się wiele tych, które kojarzymy z przeszłości. Nie zabrakło też zabawek regionalnych. Można podziwiać tu między innymi żołnierzyki, a także misie pluszowe czy lalki.
6. Szlaki turystyczne
Przez Krynicę-Zdrój przebiega bardzo wiele ciekawych szlaków turystycznych. Mowa tu nie tylko o tych rowerowych, ale i o tych pieszych. Jeśli zatem należymy do fanów pieszych wędrówek, warto pomyśleć o nich właśnie w Krynicy. Chodzenie pieszo doskonale wpływa na krążenie krwi, obniża ciśnienie tętnicze i zapobiega zakrzepom. Już samo to jest powodem do tego, aby zacząć na poważnie myśleć o trekkingu. Spacery krynickimi szlakami to także prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli należymy do miłośników górskiej, nie do końca okiełznanej przyrody.
7. Krynickie Pijalnie Wód
W Krynicy Zdrój znajdują się też wspaniałe pijalnie wód, które z pewnością spodobają się kuracjuszom. Nie ma się temu co dziwić, bo miejscowość ta jest powszechnie znana ze swoich licznych źródeł. Do tych najbardziej znanych należą te o nazwach Zuber, Słotwinka, Jan i Tadeusz. Jeżeli chodzi zaś o poszczególne pijalnie, wśród nich znajdują się Pijalnia Mieczysław, Pijalnia Jana, Pijalnia Główna, a także Pijalnia Słotwinka. Jeśli jesteśmy w Krynicy-Zdroju po raz pierwszy, dobrze będzie pokosztować kilku różnych wód, aż zasmakujemy w którejś z nich. Pamiętajmy jednak o tym, aby sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do picia wody. Każda z leczniczych wód może mieć bowiem nieco inne wskazania i warto zdawać sobie z tego sprawę.
8. Kolej na Górę Parkową
Na słynną krynicką Górę Parkową wcale nie trzeba udawać się wyłącznie pieszo. Okazuje się bowiem, że na tę górę prowadzi kolejka. Może skorzystać z niej każdy, komu nie chce wspinać się na sam szczyt. Kolejka zachwyci też wszystkich tych, którzy co prawda nie narzekają na swoją kondycję, ale chcą popatrzeć na Krynicę-Zdrój z góry. Podczas podróży kolejką można bowiem obserwować tę miejscowość z wysoka, podziwiając jej piękno i popularność wśród turystów.
9. Spływ Popradem dla odważnych
Jeżeli jesteśmy turystami żądnymi mocnych wrażeń, śmiało możemy zdecydować się na spływ Popradem. Rzeka ta prezentuje się niezwykle malowniczo, a w trakcie spływu będziemy mieli idealną okazję do podziwiania naprawdę wspaniałych widoków. Spływ pontonem dostarcza co prawda silnych emocji, ale jest bardzo bezpieczny. Nie trzeba zatem obawiać się o jakieś niepożądane wypadki, o ile rzecz jasna będziemy przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa.
10. Muzeum Nikifora Krynickiego
Jednym z piękniejszych obiektów w Krynicy-Zdroju jest też wspaniałe Muzeum Nikifora Krynickiego. Znajduje się on w uroczej willi „Romanówka”. Została ona zbudowana jeszcze w 1850 roku. Spacerując po deptaku naprawdę nie da się jej przegapić, bo posiada bardzo charakterystyczny kolor turkusowy. To właśnie we wnętrzu tego muzeum znajdują się najważniejsze dzieła Nikifora Krynickiego. Był on jednym z bardziej znaczących malarzy działających lokalnie w ubiegłym wieku. Co ciekawe, z czasem działa artysty sprawiły, że usłyszano o nim w całym kraju, a także poza jego granicami.
11. Fontanny krynickie
Jedną z ciekawych atrakcji Krynicy są też znajdujące się w tej miejscowości fontanny. Można podziwiać je w okresie od maja do końca października. Co ciekawe, organizowane są tutaj pokazy multimedialne, które przychodzą oglądać zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Uwagę zwraca przede wszystkim fontanna z aż 80 dyszami, która znajduje się niedaleko od Starego Domu Zdrojowego. Jeśli jednak udamy się do Parku Dukieta, będziemy mieli okazję do podziwiania fontanny, którą określa się mianem setki. Połączenie wody, światła oraz starannie dobranej muzyki zapewnia niezwykłe doznania estetyczne. Jeśli zatem zatrzymujemy się w Krynicy Zdrój na kilka dni, koniecznie wybierzmy się na choćby jeden pokaz multimedialny. Na pewno tego nie pożałujemy! W pobliżu fontann nie brakuje kawiarni i uroczych lodziarni, w których można zamówić małe co nieco. Słodkimi wypiekami czy lodami na pewno zainteresują się dzieci. Swoją uwagę warto zwracać przede wszystkim na lody rzemieślnicze, które przygotowywane są z wysokiej jakości składników naturalnych.
12. Wyciągi krynickie
W Krynicy-Zdroju nie brak jest wyciągów narciarskich, które to każdego roku przyciągają miłośników białego, śnieżnego szaleństwa. Jednym z bardziej nowoczesnych ośrodków jest ten o nazwie Jaworzyna Krynicka. Popularnością cieszy się też stok Słotwiny Arena, który będzie dobry przede wszystkim dla osób, które pierwsze przygody z nartami mamy już dawno za sobą. Jeżeli jednak nie radzimy sobie jeszcze z jazdą na nartach zbyt dobrze, ale kochamy ten sport i chcemy próbować rozwijać swoje umiejętności, śmiało możemy odwiedzić stok o nazwie Henryk-Ski. Pamiętajmy o tym, że w sezonie zimowym możemy liczyć na wsparcie instruktorów. Skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli należymy do osób początkujących. Wydaje się też, że osoby rozpoczynające przygodę z nartami powinny rozważyć wypożyczenie samego sprzętu. Nie warto bowiem wydawać pieniędzy na narty, jeśli nie wiemy nawet, czy spodoba nam się ten sport. Nie zapomnijmy jednak o ciepłym odzieniu. Przyda nam się nie tylko kurtka, ale również szalik i rękawiczki. Koniecznie trzeba też zabezpieczyć swoją głowę. W tym celu warto pokusić się nie tylko o zabranie ze sobą czapki, ale i nauszników.
13. Stragany z regionalnymi produktami
Będąc w Krynicy Zdroju warto byłoby też rozważyć spacer pomiędzy licznymi straganami. Można zakupić tam nie tylko ciekawe pamiątki, ale też inne produkty. Mowa tu między innymi o produktach pochodzenia regionalnego. Mogą być to na przykład wyroby lokalne takie jak dżemy, konfitury z płatków róży czy smakowite sery. Warto pokusić się o zakupienie zdrowego, pochodzącego prosto z pasieki miodu. W okresie zimowym będzie on stanowił naprawdę wspaniały dodatek do herbaty. Dobrze będzie też rozważyć zakupienie wyrobów z wełny, w tym ciepłego wełnianego szalika.