Najlepsze Atrakcje w Gdańsku na Niepogodę

gdansk

Gdańsk kojarzy się ze spacerami słynnymi uliczkami pośród wiekowych budowli. Co jednak zrobić, gdy aura nie sprzyja? Wystarczy skorzystać z bogatej oferty muzeów a także zwiedzić niezwykłe obiekty sakralne. Zapewni to wiele godzin wspaniałych przeżyć.

1. Muzeum II wojny światowej

Muzeum z wieloma ekspozycjami, które wręcz w namacalny sposób pozwala odczuć ducha wojennych czasów. Wewnątrz można przejść się odtworzoną przedwojenną ulicą po to by po chwili znaleźć się wśród gruzów zbombardowanego miasta w innej sali, obejrzeć filmy, zobaczyć pamiątki, zapoznać się ze wspomnieniami.

2. Europejskie Centrum Solidarności

Prezentuje historię Solidarności oraz jej wpływ na losy Polski i Europy. W swoich zbiorach ma wiele wspaniałych pamiątek a wśród nich Tablice 21 postulatów z 1980r., suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz czy też biurko Jacka Kuronia.

3. Muzeum Bursztynu

Mieści się w Wieży Więziennej Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, zabytkowej budowli będącej fragmentem średniowiecznych obwarowań. W ramach ekspozycji dowiedzieć można się ciekawostek na temat historii bursztynu, sposobów jego pozyskiwania i obróbki a także właściwości, jakie są mu przypisywane. Wśród eksponatów znajdują się wyroby z bursztynu, piękna biżuteria czy zabytki sztuki dawnej. Perełką wśród zbiorów jest „Jaszczurka Gierłowska” – zmumifikowana jaszczurka zatopiona w bryle bursztynu sprzed 40 mln lat.

4. Katownia

Jest to fragment wspomnianego już Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, połączony z Wieżą Więzienną tzw. Szyją. W trzech celach znajdują się rekonstrukcje przygotowania do egzekucji i miejsca odosobnienia skazańca a także zebrane są narzędzia tortur, służące wydobywaniu zeznań z więźniów. Można tu również zobaczyć film na temat dziejów Zespołu Przedbramia oraz zapoznać się z autentyczną historią procesu jednego z dawnych więźniów.

5. Bazylika Mariacka

Wspaniała zabytkowa świątynia nazywana „Koroną Gdańska”. Wśród zabytków wymienić można średniowieczne rzeźby Pięknej Madonny Gdańskiej i Piety, dębowy ołtarz główny z 1517r. i belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania również z 1517r. czy rekonstrukcję XV-wiecznego zegara astronomicznego, który poza godzinami wskazuje również fazy księżyca i znaki zodiaku. W podłogę wmurowane są tablice nagrobne, pod którymi pochowani zostali zasłużeni obywatele Gdańska.

6. Archikatedra w Oliwie

Kolejna zabytkowa świątynia, położona w dzielnicy Oliwa. Słynie ze wspaniałych organów, na który składają się trzy instrumenty z najsłynniejszymi organami wielkimi na czele. Każdego dnia odbywają się prezentacje – dwudziestominutowe koncerty a latem organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Wśród zabytków wyróżnia się też feretron Matki Boskiej Oliwskiej

7. Żuraw

Wodna brama miasta i budek dawnego dźwigu portowego. Zobaczyć można w nim zrekonstruowane wnętrza kantoru kupieckiego, komory palowej, służącej niegdyś do pobierania opłat portowych oraz pokoju mieszczańskiego. Dla zwiedzających przygotowano makiety nabrzeży, modele statków i dźwigów. Spacer wewnątrz Żurawia to również niepowtarzalna okazja do obejrzenia i zapoznania się z jego mechanizmem działania.

8. Dom Uphagena

Jedna z kamienic przy ulicy Długiej, udostępniona do zwiedzania. Mieści się w nim Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć jak wyglądały dawne wnętrza domów mieszczańskich, zarówno jeśli chodzi o pomieszczenia mieszkalne jak i gospodarcze.

9. Muzeum Nauki Gdańskiej

Znajduje się w wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W swoich zbiorach posiada pokaźną kolekcję zegarów wieżowych, z których najstarsze pochodzą z XIV i XV wieku. Wśród eksponatów zobaczyć można unikatowy zegar kolebnikowy czy zegar z fabryki Michała Mięsowicza w Krośnie (jedynej polskiej fabryki, która zajmowała się produkcją zegarów wieżowych).

10. Spichlerz Opacki

W XVIII-wiecznej budowli prezentowane są zbiory etnograficzne. Wśród kolekcji znajdują się przedmioty pochodzące z Pomorza Gdańskiego i sąsiadujących regionów jak również te spoza Europy. Wśród eksponatów wyróżnić można te dotyczące lokalnej kultury ludowej a wśród nich meble ludowe.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *