You are currently viewing Beskidy Zimą: twój przewodnik po najlepszych atrakcjach
Fot. Flickr | Mariusz Cieszewski | Ministry of Foreign Affairs

Zima w Beskidach może być naprawdę bardzo piękna, choć rzecz jasna i wymagająca. Jeśli zamierzamy spędzić tutaj urlop zimową porą, dobrze byłoby zapoznać się z listą ciekawych i całkiem licznych atrakcji, na jakie można tutaj liczyć. Niektóre z nich mogą przypaść do gustu nie tylko osobom dorosłym, ale i dzieciom.

1. Zimowe szlaki beskidzkie

W Beskidach zainteresowani, także porą zimową, będą mogli korzystać z licznych szlaków turystycznych. Na szczęście, zamknięty na tę porę jest jedynie jeden ze szlaków, który to oznaczony jest kolorem żółtym.

Trzeba jednak być przygotowanym na to, że większość szlaków zimą przebiega w nieco odmienny sposób niż latem czy późną wiosną. Wynika to właśnie z faktu, że zimą w niektórych miejscach znajdują się naprawdę duże ilości śniegu. Niektóre ze szlaków mogą być też zamykane chwilowo, jeśli warunki pogodowe pozostawiają sporo do życzenia.

Jeśli zatem marzy nam się przechadzka po jednym z licznych szlaków beskidzkich zimą, koniecznie sprawdzajmy ostrzeżenia pogodowe. Śledzenie komunikatów meteo jest ważne też na samym szlaku, bo pogoda w górach szybko może się zmieniać. I choć burza śnieżna może być bez wątpienia bardzo malownicza, lepiej byłoby, gdybyśmy nie znaleźli się w jej centrum spacerując.

2. Cergowa w Beskidzie Niskim

W Beskidzie Niskim znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, jaką jest Cergowa. To idealne miejsce, które warto odwiedzić zimową porą, choć nie należy ono do szczególnie popularnych. Niemniej jednak, dla bardzo wielu osób może to stanowić atut, zwłaszcza jeśli zależy nam na wycieczce samotnej lub w niewielkiej grupie osób. Co ciekawe, znajduje się tutaj wspaniała i dosyć wysoka wieża widokowa.

To właśnie stąd roztacza się piękny widok, który naprawdę warto zobaczyć. Co ciekawe, jeśli jakość powietrza będzie sprzyjająca, o co zimą może być jednak dość trudno, będziemy mogli zobaczyć stąd nawet Tatry. Jeśli mamy do dyspozycji wolny, bezchmurny dzień w Beskidzie Niskim, istnieje spora szansa na to, że uda nam się zobaczyć te majestatyczne szczyty górskie.

3. Babia Góra

Jeśli należymy do amatorów wymagających wędrówek górskich, śmiało możemy pokusić się o wyjście na Babią Górę. Na szczyt ten będzie można na przykład wejść od strony schroniska o nazwie Markowe Szczawiny. Będziemy mogli też dotrzeć tutaj od Przełęczy Krowiarki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to czerwony szlak.

Doskonała wiadomość jest taka, że to właśnie zima jest tą szczególną porą, kiedy możemy liczyć tu na naprawdę cudowne widoki. Sporo osób decyduje się wspiąć tu rano lub wieczorem.

Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, będziemy mogli podziwiać stąd wschód lub też zachód słońca. Do takiej wędrówki na Babią Górę należy się jednak odpowiednio przygotować. W przeciwnym bowiem razie, raczej wschodu czy zachodu słońca nie ujrzymy, bo doskwierać będzie nam zimno. Jeśli jednak dobrze się zabezpieczymy, na przykład ciepłą puchową kurtką, będziemy czuć się tu doskonale także w zimie.

4. A może Góra Żar?

Jeśli wybieramy się górą w Beskidy, śmiało możemy odwiedzić też Górę Żar. To jeden z naprawdę piękniejszych szczytów znajdujących się w Beskidzie Małym. Jest to doskonałe miejsce, z którego rozciąga się świetny widok. Będzie można zobaczyć stąd między innymi panoramę Kotliny Żywieckiej.

Dobra wiadomość jest taka, że na miejsce to prowadzi zielony, a więc mało wymagający szlak. W zimowych warunkach przejście nim może zająć nieco dłużej niż porą letnią. Powinniśmy zatem zarezerwować około dwóch godzin.

Co ciekawe, Góra Żar stanowi bardzo ważne, lokalne centrum kulturalne. Często są tu więc organizowane tematyczne wydarzenia kulturalne. Najlepsze warunku na punkcie widokowym będziemy mieć wówczas, gdy pogoda będzie sprzyjająca.

5. Czupel

Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel. Warto zaznaczyć, że ten masyw jest mocno zalesiony, przez co prezentuje się pięknie także porą zimową, gdy drzewa pokrywa duża warstwa śniegu. Wejście na szczyt nie będzie zajmowało nam sporo czasu. Wystarczy bowiem poświęcić na taką wędrówkę mniej więcej dwie godziny, jeśli należymy do osób z przeciętną kondycją fizyczną. Jeśli jesteśmy zaawansowani w trekkingu, możemy jednak liczyć na to, że wędrówka będzie jeszcze krótsza.

Czupel może zafascynować nie tylko fanów wędrówek pieszych, ale i miłośników historii. Spacerując szlakiem można bowiem zobaczyć tajemnicze wały kamienne. W regionie Beskidu Małego określane są one mianem kród. W przeszłości mieściły się tutaj hale pasterskie. Warto zaznaczyć, że wędrówka na Czupel może z powodzeniem odbywać się w towarzystwie psów.

6. Łatwo dostępny szczyt Dębowiec

Dębowiec jest niskim szczytem Beskidu Śląskiego. Jego wysokość wynosi dokładnie 686 metrów nad poziomem morza. To właśnie z polany Dębowiec podziwiać można jeden z piękniejszych widoków. Mowa tu o panoramie na Bielsko-Białą. Możemy zobaczyć stąd także Magurkę Wilkowicką.

Miejsce to przyciąga nie tylko uwagę amatorów wędrówek górskich, ale też miłośników fotografii. Będąc tutaj wieczorową porą bądź o poranku podziwiać będzie można stąd malownicze wschody i zachody słońca.

7. Klimatyczne schronisko Bacówka

Jeśli chcemy, będąc w Beskidach zimową porą będziemy mogli też odwiedzić klimatyczne i naprawdę urocze schronisko o nazwie Bacówka. Znajduje się ono tuż nad Wierchomlą i z całą pewnością można określić go mianem schroniska z tradycjami.

Jeśli chcemy naprawdę na własnej skórze poczuć klimat górskich miejscowości, miejsce to jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jeśli warunki pogodowe będą nam sprzyjać, dotrzemy tutaj bez większych trudności. Z tarasu bacówki roztacza się naprawdę piękny widok na szczyty górskie.

8. Uzdrowisko w Krynicy Zdrój

Miejscowość uzdrowiskowa w Krynicy Zdroju to kolejne miejsce, które warto odwiedzić zimową porą. Jest to obecnie jedno z największych i najbardziej zjawiskowych uzdrowisk. W przeszłości odgrywało ono jeszcze większą rolę, ale i po dziś dzień miejsce to odwiedzają liczni kuracjusze.

W Krynicy nie brak jest ciekawych szlaków turystycznych, które spodobają się zarówno osobom doświadczonym, jak i tym, które są nieco mniej doświadczone w wędrówkach.

Uwagę w Krynicy Zdroju może zwrócić też Pijalnia Wód. Warto rozważyć odwiedziny w tym miejscu, jeśli zależy nam na poprawie swego zdrowia i samopoczucia. Krynica Zdrój może poszczycić się też wieloma kawiarniami i restauracjami, które serwują posiłki z regionalnych, wysokiej jakości składników.