Bielsko-Biała to piękne miasto, leżące na południu województwa śląskiego, u stóp Beskidu Śląskiego. Stanowi on swoisty bufor pomiędzy historycznym Górnym Śląskiem a Małopolską. Umowna granica między tymi dwiema krainami biegnie bowiem wzdłuż rzeki Białki, przepływającej przez centrum miasta. Bielsko-Biała jest miastem o dużym potencjale turystycznym; nazywana jest zresztą czasami „małym Wiedniem”. Jeżeli chodzi zatem o atrakcje Bielsko-Biała może pochwalić się wieloma interesującymi opcjami zarówno dla osób o zacięciu historycznym, architektonicznym, jak i przyrodniczym.
1. Rynek
Bielskobialski Rynek nie należy może do największych, ale jest wyjątkowo urokliwym miejscem. Otoczony jest reprezentacyjnymi kamienicami, które podziwiać można za liczne detale, secesyjne zdobienia oraz barokowe portale. W centralnym punkcie Rynku stoi ratusz z 1897 roku, stanowiący dzisiaj jeden z niekwestionowanych symboli miasta. Na Rynku znajdziemy także inny ciekawy obiekt, a mianowicie fontannę Neptuna z 1796 roku. Rzeźba może wprawić odwiedzających w niemałe osłupienie – skąd bowiem król morza w południowym mieście, położonym u samych stóp Beskidów? Rynek wykorzystywany jest również do organizacji licznych wydarzeń kulturalnych, imprez masowych czy też wystaw. Słowem, miejsce to tętni życiem, zwłaszcza w pogodne, letnie dni.
2. Zamek Książąt Sułkowskich (ul. Wzgórze 16)
Zamek Książat Sułkowskich jest jednym z najważniejszych zabytków Bielska-Białej. Zbudowany został w XVIII wieku w stylu barokowym nad rzeką Białą. W imponujących zamkowych wnętrzach mieści się dzisiaj Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, w którym podziwiać można liczne pamiątki z rozmaitych okresów z dziejów miasta. W zdumienie wprawiają reprezentacyjne komnaty wraz z ciekawą kaplicą zamkową. Pasjonatów sztuki szczególnie zaciekawią natomiast eksponaty związane z malarstwem, rzeźbą oraz lokalnym rzemieślnictwem. Poza działalnością wystawienniczą, muzeum pełni również i inne funkcje. Stanowi swoiste centrum kulturalne miasta, organizując liczne konferencje, spotkania, imprezy plenerowe czy wernisaże.
3. Reprezentatywna ulica 11 listopada
Ulica 11 Listopada to główny deptak Bielska-Białej, tętniący życiem o każdej porze dnia. W odróżnieniu od Rynku Staromiejskiego został zlokalizowany na wschodnim brzegu rzeczki Biała, niedaleko popularnej galerii Sfera. Znajdują się tu liczne sklepy, restauracje, kawiarnie i puby, co czyni go idealnym miejscem na zakupy, spotkanie ze znajomymi lub wieczorne wyjście. Ulica jest również znana ze swoich secesyjnych kamienic, które zachwycają bogatą ornamentyką i detalami architektonicznymi. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica pod numerem 12, nazywana „Domem pod Żabami”, ze względu na charakterystyczne zdobienia elewacji. Będac w tym miejscu, warto zwrócić uwagę również na mały pomnik, znajdujący się nieopodal brzegu rzeki Białej. Mowa o pomniku, który przedstawia Reksia, legendę polskiej kinematografii dla dzieci, który powstał w filmowym studiu właśnie w Bielsko-Białej.
4. Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11)
Galeria Bielska BWA to jedna z najważniejszych galerii sztuki w południowej Polsce. Wśród bogatych zbiorów, podziwiać można niesamowitą kolekcję sztuki polskiej reprezentującej czasy od XIX wieku po współczesność. Galeria słynie z ciekawej kolekcji nie tylko malarstwa, ale również i rzeźby, grafiki oraz rysunku. Wśród wielkich artystów, których dzieła podziwiać można właśnie w Galerii Bielskiej BWA znajduje się Jan Matejko, Władysław Reymont, Tadeusz Makowski i Julian Fałat. Miejsce to jest nie tylko miejscem, gdzie sztukę można oglądać i przeżywać. Galeria od czasu do czasu jest bowiem również i organizatorem różnych imprez tematycznych, służących popularyzacji sztuki i jej udostępnianiu szerszej publice.
5. Studio Filmów Rysunkowych (ul. Cieszyńska 24)
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to legendarne studio, które wyprodukowało wiele kultowych polskich bajek, takich jak „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Miś Uszatek” i „Przygody Koziołka Matołka”. Miejsce zostało założone w 1947 roku i od tego czasu jest jednym z najważniejszych producentów filmów animowanych w Polsce. Zwiedzający mogą poznać historię samego studia oraz zobaczyć oryginalne rysunki i animacje, a także dowiedzieć się, jak w istocie powstają popularne bajki. Odwiedziny w tym miejscu będą dla wielu z nas przeżyciem niezwykle nostalgicznym. Studio umożliwia bowiem powrót w świat bajek już często zapomnianych, a stanowiących istotną część naszego sielskiego dzieciństwa.
6. Szyndzielnia
Szyndzielnia to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego, położony w administracyjnych granicach Bielska-Białej. Wznosi się na wysokość 1028 m. n.p.m. oraz prowadzi na niego łatwy, znakowany szlak, wiodący z południowych dzielnic miasta. Osobom, które nie mogą samodzielnie dostać się na szczyt przyjdzie z pomocą kolejka gondolowa, kursująca cały rok. Poza piękną, beskidzką przyrodą na Szyndzielni znajdziemy wieżę widokową, z której rozpościera się kompleksowa panorama na całe miasto oraz pobliskie szczyty. Nadto, na Szyndzielni znajduje się pokaźnych rozmiarów schronisko PTTK, a więc miejsce, w którym turyści mogą odpocząć po podróży – dobrze zjeść bądź przenocować. Szyndzielnia to też dobra baza wypadowa na wędrówki po okolicy – np. na pobliski Klimczok.
7. Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec” (ul. Karbowa 55)
Nieopodal stacji dolnej kolejki gondolowej na Szyndzielnię znajduje się inna beskidzka atrakcja Bielsko-Białej, a mianowicie Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec”. W skład kompleksu wchodzi przede wszystkim całoroczna kolej krzesełkowa na górę Dębowiec (686 m n.p.m.). W zimie ośrodek obsługuje przede wszystkim narciarzy, którzy udostępniono dwie trasy: jedną łatwą, a jedną trudną. Obiekt czynny jest również latem, kiedy kolej zabiera do góry amatorów górskich widoków, którzy preferują oglądanie panoram bez uprzedniego zmęczenia się podchodzeniem. Poza koleją, w ośrodku znajdziemy m.in. park linowy, ścieżkę edukacyjną, plac zabaw dla dzieci czy też siłownię plenerową.
8. PRIMAROCA (ul. Karpacka 24)
PRIMAROCA to kolejne z miejsc na mapie Bielsko-Białej, które odpowiednie będzie przede wszystkim dla ludzi aktywnych. Jest to bowiem jedna z największych w województwie śląskim ścianek wspinaczkowych. Oferuje ona zarównie wspinanie „na linie”, jak i możliwość praktykowania boulderingu. Obsługa dba, by w obiekcie zawsze znajdowały się drogi o różnym poziomie trudniości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to też dobre miejsce dla początkujących – istnieje bowiem możliwość wypożyczenia sprzętu wspinaczkowego oraz odbycia wstępnego szkolenia asekuracji z instruktorem.
9. Park Słowackiego
Park Słowackiego to jeden z najstarszych parków w Bielsku-Białej, założony jeszcze w 1891 roku. Znajduje się tu wiele starych drzew, zadbanych alejek spacerowych, ławek oraz obszerny plac zabaw. Miejsce będzie dobrym miejscem na niedzielny spacer z psem bądź poranny jogging dla odprężenia ciała i umysłu. Miejsce jest też dobrą propozycją dla aktywnych – znajduje się tutaj Orlik i sztuczne lodowisko.
10. Park Włókniarzy
Bielsko-Biała terenami zielonymi stoi! Tak można by powiedzieć, odrzucając szkodliwy stereotyp o województwie śląskim, iż jest to region wyłącznie kopcących kominów i zamykanych powoli fabryk. Kolejną ciekawą propozycją jest bowiem Park Włókniarzy, zlokalizowany pomiędzy ul. Partyzantów a rzeczką Białą. Znajdziemy tutaj naturalne, piękne urządzone alejki spacerowe i spokój, pomimo zlokalizowania w ścisłym centrum. Stoi tutaj także pomnik Adama Mickiewicza, wielkiego polskiego wieszcza.
11. Katedra św. Mikołaja (pl. Świętego Mikołaja 4)
Ostatnim z prezentowanych obiektów jest katedra św. Mikołaja, a więc najważniejsza świątynia Bielsko-Białej o wielowiekowej tradycji. Pierwszy murowany kościół stanął w tym miejscu już w XV wieku. Obecny wygląd świątyni został natomiast osiągnięty dzięki znaczącej przebudowie, którą przeprowadzono w latach 1909-1912. Wzniesiono wówczas fasadę w styli art deco z elementami neoromańskimi i masywną wieżą o wysokości 61 metrów.
12. Muzeum techniki i włókiennictwa (ul. 1 Maja 10)
Bielsko-Biała posiada przemysłowe korzenie, szczególnie w zakresie tkactwa i włókiennictwa, o czym możemy się przekonać odwiedzając Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Placówka ta, będąca oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, prezentuje bogate zbiory maszyn włókienniczych, dawnych urządzeń mechanicznych oraz ekspozycje poświęcone dziejom rozwoju przemysłu w regionie. To doskonała okazja, by zrozumieć, w jaki sposób historyczny rozwój rzemiosła i przemysłu odcisnął swoje piętno na charakterze miasta.
13. Teatr Polski (ul. 1 Maja 1)
Teatr Polski w Bielsku-Białej to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych miasta, którego scena od lat gości najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów. Budynek teatru łączy w sobie elementy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami, a proponowany repertuar jest niezwykle szeroki: od klasyki dramatu, przez spektakle muzyczne, aż po nowatorskie formy teatralne. Dodatkową atrakcję stanowią cykliczne festiwale i warsztaty kulturalne.
14. Teatr lalek Banialuka (ul. Adama Mickiewicza 20)
Banialuka to legenda polskiego teatru lalek, mająca międzynarodową renomę. Ten awangardowy teatr od lat wyznacza kierunki w sztuce lalkarskiej, prezentując spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto wybrać się na spektakl, aby docenić kunszt aktorów-lalkarzy, oryginalne formy scenograficzne oraz unikatowy klimat tego miejsca. Organizowane tutaj festiwale oraz spotkania edukacyjne zaspokoją gust zarówno najmłodszych widzów, jak i doświadczonych miłośników teatru.
15. Szlak Murali i Street Artu
Bielsko-Biała zaskakuje również w przestrzeni miejskiej. Miasto znane jest z ciekawych murali zdobiących fasady kamienic i budynków użyteczności publicznej. Spacerując po centrum, warto spojrzeć w górę i podziwiać kolorowe malowidła wykonane przez artystów z całego świata. Murale często nawiązują do lokalnej historii, przyrody lub legend, tworząc nieformalną, lecz inspirującą galerię sztuki pod gołym niebem.
16. Dom Tkacza (ul. Sobieskiego 51)
To interesujący skansen-muzeum, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało życie i praca dawnych tkaczy bielskich. Umeblowane wnętrza i oryginalne krosna pozwalają poczuć atmosferę minionych epok i przekonać się, jak ważną rolę w dziejach miasta odgrywało tkactwo. Dom Tkacza to nie tylko zwiedzanie ekspozycji – często organizowane są tu warsztaty edukacyjne, podczas których można spróbować swoich sił przy prostych pracach rękodzielniczych.
17. Kościół Opatrzności Bożej (pl. Opatrzności Bożej)
Jedna z ważniejszych świątyń w centrum miasta, wyróżniająca się ciekawą, eklektyczną architekturą. Została wzniesiona w XIX wieku i do dzisiaj stanowi ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem detali, polichromiami oraz witrażami. Odwiedziny w tym zabytku sakralnym to okazja do chwili wyciszenia oraz refleksji.
18. Góra Trzy Lipki
Poza popularną Szyndzielnią i Dębowcem warto wybrać się na niewielkie, ale malownicze wzgórze Trzy Lipki, na szczycie którego stoi charakterystyczny krzyż. Roztacza się stamtąd piękny widok na panoramę Bielska-Białej oraz okoliczne pasma górskie. Jest to miejsce idealne na krótki spacer, piknik lub kontemplację krajobrazu, bez konieczności długiej górskiej wędrówki.
19. Beskidzkie Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA (ul. Juliana Tuwima 10, w dawnym budynku fabryki)
To nowoczesne centrum edukacyjne, w którym wiedza łączy się z rozrywką. Multimedialne wystawy, interaktywne eksponaty oraz laboratoria zachęcają do poznawania praw fizyki, chemii, biologii czy astronomii w kreatywny i angażujący sposób. To doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich ciekawych świata i naukowych eksperymentów.
20. Bielsko-Bialski Browar Miejski (ul. Piwowarska 2)
Miłośnicy dobrego piwa i kulinariów znajdą coś dla siebie w lokalnym browarze, który nawiązuje do tradycji piwowarstwa regionu. Można tu spróbować kraftowych trunków, poznać proces warzenia piwa oraz skosztować regionalnych potraw. Wnętrza browaru łączą industrialny charakter z przytulnym klimatem, co sprawia, że to idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi po dniu pełnym zwiedzania.