10 Ciekawostek o Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires, czyli stolica Argentyny, to jedna z największych metropolii na świecie i największe miasto w Argentynie. Specyficzny klimat miasta to efekt łączenia starych części miasta z nowymi tendencjami w sztuce i architekturze.

W cieniu szklanych drapaczy chmur znajdują się zabytki, przez co można odnieść wrażenie, że w boskim Buenos na co dzień dochodzi do przenikania się nawzajem przeszłości i przyszłości. Oto niekiedy zadziwiające fakty, informacje i ciekawostki o Buenos Aires.

1. Klimat w Buenos Aires charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza oraz zachmurzeniem i silnym wiatrem. Nazwa stolicy Argentyny, która oznacza “dobre powietrze”, wywodzi się jednak z szesnastego wieku, kiedy Pedro de Mendoza zbudował w tym miejscu fort i nazwał je Santa Maria de los Buenos Aires na cześć postaci uwielbianej przez ówczesnych marynarzy.

2. Casa Rosada, to w wolnym tłumaczeniu Różowy Dom, który jest siedzibą prezydenta Argentyny. Jego fasady faktycznie są różowe, a nocą dodatkowo są podświetlane na różowo. Kolor ten jest symbolem zawarcia pokoju pomiędzy czerwonymi Federalistami a białymi Unitarystami, do którego doszło podczas prezydentury Domingo Sarmiento w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.

3. Niezbyt często zdarza się, by cmentarz stał się atrakcją turystyczną, a jednak Cementerio de la Recoleta jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Buenos Aires, a wręcz pozycją obowiązkową. Na cmentarzu spoczywają najbardziej znamienite postaci Argentyny, naukowcy, sportowcy i artyści, a grobowce przypominają zdobione kapliczki.

4. Cafe Tortoni przy ulicy Avenida de Mayo to bardzo popularna kawiarnia w Buenos Aires, którą założono w 1858 roku i od razu stała się miejscem spotkań stołecznej bohemy artystycznej. Przez ponad dwadzieścia lat regularnie bywał tu Witold Gombrowicz, a dziś jest to jedna z argentyńskich atrakcji w stolicy. Wystrój wnętrz przypomina czasy, kiedy przy stolikach kawiarni dyskutowali prozaicy i poeci na początku dwudziestego wieku.

5. Catedral Metropolitana to katedra, którą znajdziemy tuż obok pałacu prezydenckiego. Od kilku lat jest bardzo atrakcyjnym punktem na mapie Buenos Aires, ponieważ to właśnie tutaj przez piętnaście lat posługę duszpasterską pełnił obecny papież, Franciszek. Można tu kupić mnóstwo pamiątek związanych z papieżem.

6. El Ateneo Grand Splendid to jedna z największych księgarni w całej Ameryce Południowej. Na początku dwudziestego wieku w budynku znajdował się teatr, dlatego dziś książki znajdują się między innymi na teatralnych balkonach, a elegancki charakter księgarni podkreślają czerwone kurtyny.

7. Teatro Colon w Buenos Aires jest jedną z największych oper na świecie, a na jej widowni może się zmieścić nawet trzy i pół tysiąca osób. Występowali tu między innymi Igor Strawiński i Krzysztof Penderecki, a także wiele międzynarodowych sław. W 1910 roku budynek opery został zbombardowany przez anarchistów, ponieważ utożsamiali go ze znienawidzonymi elitami miasta. Ogromna kopuła z witrażami robi niezwykłe wrażenie na zwiedzających.

8. Avenida 9 de Julio, czyli Aleja 9 lipca, to jedna z najszerszych na świecie ulic. Jej nazwa jest upamiętnieniem dnia, w którym Argentyna uzyskała niepodległość w 1816 roku. Na skrzyżowaniu Alei 9 Lipca z Aleją Corrientes znajduje się Plaza de la Republica stoi słynny El Obelisco.

9. El Obelisco to obelisk, który wybudowano w latach trzydziestych ubiegłego wieku z okazji 400. rocznicy osiedlenia się europejskich osadników w Argentynie. Monument jest największym symbolem Buenos Aires i w jego okolicy nagminnie odbywają się różne wydarzenia artystyczne, happeningi, przedstawienia, koncerty i inne przedsięwzięcia.

10. Buenos Aires jest tak wielką metropolią, że nie raz zwiedzanie poszczególnych dzielnic z ich specyficznym klimatem, sprawia wrażenie odwiedzenia zupełnie innego miasta. Dzielnica San Telmo słynie z pchlich targów, pokazów tanga na ulicy i wszelkich występów innego rodzaju. Z kolei La Boca to tak zwana dzielnica kolorowych domów, gdzie fasady niskich budynków pomalowano w barwne i wyraziste wzory, które zachwycają turystów zupełnie niecodzienną urodą.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *