Zaskakujące ciekawostki, fakty i informacje o alpakach

alpaka na łące

Alpaki są wielbłądami Nowego Świata i wyglądają jak małe lamy lub wielbłądy z długą szyją, bez garbów, zwłaszcza, gdy są obstrzyżone. Poznaj interesujące ciekawostki, informacje i fakty o alpakach.

1. Jest ściśle spokrewniona z lamami.

2. Istnieją dwie rasy alpaki: Suri alpaca i Huacaya alpaca.

3. Alpaki są wyjątkowymi stworzeniami, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych dopiero od 1984 roku.

4. Łatwo udomowione, alpaki są przyjazne, delikatne i ciekawe.

5. Lamy i alpaki to blisko spokrewnione gatunki. Lamy są większe niż alpaki, zostały wyhodowane jako zwierzęta stadne. Podczas gdy obie mogą być strzyżone jak owce i mają wełnianą sierść, lamy mają krótszą, grubszą sierść. Alpaki i lamy mogą mieć dzieci razem, zazwyczaj wyglądają jak krótsze lamy.

6. Alpaki są jednym z sześciu zwierząt należących do rodziny wielbłądów, znanych jako Camelidae. Przodkowie dzisiejszych wielbłądów rozwinęli się w Ameryce Północnej około 10 milionów lat temu, chociaż mówi się, że najdalsi krewni żyli już 35 milionów lat temu.

7. Alpaka jest południowoamerykańskim członkiem rodziny wielbłądów, Camelidae.

8. Alpaki są są na wolności w stadach, które pasą się na wysokościach Andów Południowego Peru, Zachodniej Boliwii, Ekwadoru i Północnego Chile na wysokości od 3500 m do 5000 m nad poziomem morza.

9. Średnia długość życia alpaki wynosi od 15 do 20 lat, a najdłużej żyjąca alpaka w historii miała 27 lat.

10. Alpaki są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach, które nie tylko składają się z innych alpak, ale również obejmują inne gatunki, takie jak lamy, kozy i owce.

11. Alpaki zostały udomowione ponad 6000 lat temu.

12. Wielbłądy słyną z tego, że plują, gdy się denerwują, a jako gatunek daleko spokrewniony, alpaki zrobią to samo. Ale alpaki robią to tylko wtedy, gdy są bardzo zdenerwowane.

13. Włosy alpaki są nazywane “polarem” lub “włóknem”, a nie “futrem” lub “wełną”. Polar alpaki ma 22 naturalne odcienie od czarnego do srebrnego i różowej szarości i bieli, od mahoniowego brązu do jasnobrązowego. Alpaki mogą być hodowane dla określonego koloru.

14. Alpaki mogą rozmnażać się przez cały rok. Ciąża trwa 11,5 miesiąca. Bliźniaki są rzadkie. Szanse wynoszą ok. 1/1000.

15. Mają kudłatą szyję i twarze jak wielbłądy z grubymi wargami, wyraźnym nosem i długimi uszami. Ich duże, wyraziste oczy wydają się wykazywać zarówno mądrość, jak i dziecięcą ciekawość.

16. Stowarzyszenie Właścicieli Alp (AOA) posiada ponad 200 tysięcy zarejestrowanych alpak w 19 krajach. Stany Zjednoczone, Kanada i Australia mają największą liczbę zarejestrowanych alpak, jednak same te dane będą mylące. W Ameryce Południowej na wolności są około 4 miliony alpak.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *