Ciekawostki o Australii

kangury

Nazwa Australii pochodzi od “terra australis incognita”, określenia nadanego jej w 1824 roku, które oznacza nieznaną wyspę południową. To jedyne państwo na Ziemi, które obejmuje cały kontynent.

Kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, koalami, kangurami i operą w Sydney, ale ma do zaoferowania o wiele więcej. Przedstawiamy niekiedy zaskakujące informacje i ciekawostki o Australii.

1. Miedzy czerwcem a wrześniem Australia zamienia się w prawdziwy raj dla narciarzy, a Alpy australijskie, które rozpościerają się na terenie Nowej Południowej Walii i Wiktorii, przykryte są grubszą warstwą śniegu niż Alpy w Europie.

2. Miłośnicy nurkowania i snorkellingu odnajdą w Australii swoją mekkę w postaci Wielkiej Rafy Koralowej, która jest największym ekosystemem na naszej planecie i jest widoczna nawet z kosmosu. Obszar pustynny kraju zajmuje rozległy interior, dlatego większość Australijczyków mieszka na wybrzeżu.

3. Australia to najbardziej płaski kontynent na Ziemi, a jego najwyższym wzniesieniem jest Góra Kościuszko wznosząca się na 2228 metrów. Kraj słynie z różnorodnych krajobrazów, wśród których znajdziemy nie tylko pustynie, ale lasy czy krajobrazy wielkomiejskie.

4. Kangurów jest w Australii jest dwa razy więcej niż ludzi, dlatego nie robią furory wśród Australijczyków, a ich mięso jest najtańszym mięsem dostępnym w sklepach. Popularnymi zwierzętami w kraju są również urocze misie koala, które przesypiają dwadzieścia godzin na dobę, oraz emu, którego podobizna wraz z podobizną kangura zdobią herb Australii. Żadne inne państwo nie może też pochwalić się aż 750 gatunkami gadów, a turyści bywają zszokowani faktem, że na wyspie żyje aż 1500 gatunków pająków. Ponad osiemdziesiąt procent zwierząt występujących w Australii, nie występuje nigdzie indziej na świecie.

5. Rdzenni mieszkańcy Australii, czyli Aborygeni, pojawili się na wyspie kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Kiedy w osiemnastym wieku James Cook dotarł do Australii, istniało ponad pięćset plemion aborygeńskich, które posługiwały się setkami języków. Rdzenni mieszkańcy prowadzili koczowniczy tryb życia i zajmowali się rybołówstwem, łowiectwem i zbieraniem dziko rosnących roślin. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku liczba Aborygenów gwałtownie malała w wyniku konfliktów z białymi osadnikami i zapadania na choroby, na które nie byli uodpornieni.

6. Największymi miastami w Australii są Sydney, Melbourne i Brisbane, a mimo to od 1927 roku stolicą krają jest Canberra. Dynamiczny rozwój miasta zahamował wielki kryzys, który ogarnął cały świat po krachu na Wall Street w 1929 roku, dlatego inwestycji z początków Canberry jako stolicy nigdy nie ukończono. Po drugiej wojnie światowej miasto kontynuowało rozbudowę i przeniesiono do niego najważniejsze instytucje krajowe, dlatego natychmiast zyskało na znaczeniu.

7. Australia była drugim w historii krajem, który przyznał kobietom prawa wyborcze, do czego doszło w 1894 roku. Dziś udział w wyborach jest w kraju obowiązkowy, a jeśli ktoś nie odda swojego głosu, musi liczyć się z tym, że otrzyma karę pieniężną opiewającą na siedemdziesiąt dolarów australijskich.

8. Ranczo The Anna Creek w południowej Australii jest największym pastwiskiem na świecie, a jego wymiary 34 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest ono większe niż wiele państw w całości, na przykład Belgia, ale ze względu na chroniczne susze, żyje na nim mniej niż dwa tysiące sztuk bydła.

9. W związku z tym, że większość Australii stanowią pustynie, pierwsi osadnicy na tych ziemiach byli zmuszeni sprowadzić do niej wielbłądy z Afganistanu, ponieważ miały wyższą wytrzymałość niż konie. Dziś wielbłądów w Australii jest więcej niż w niejednym kraju arabskim, bo aż siedemset pięćdziesiąt tysięcy.

10. W Australii znajduje się druciany płot, który jest dłuższy od Wielkiego Muru Chińskiego. Jego długość to mniej więcej pięć tysięcy kilometrów, a postawiono go, by chronić hodowlane owce przed dzikimi psami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *