Fryderyk Chopin był polskim kompozytorem i pianistą, uważanym za najwybitniejszego kompozytora romantycznego i jednego z najlepszych pianistów wszech czasów.
Jego utwory cechują się dynamizmem i do dziś stanowią inspirację dla muzyków na całym świecie. Co warto o nich wiedzieć?
Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat twórczości Fryderyka Chopina.
1. Dwa pierwsze polonezy
Fryderyk Chopin miał siedem lat, kiedy skomponował dwa pierwsze polonezy. Były to g-moll i B-dur. Kiedy zaczęły rozpisywać się o nim gazety, nazywano go małym geniuszem.
2. Kujawy
Inspiracją dla Chopina były letnie wyjazdy na Kujawy, podczas których odpoczywał w majątkach swoich kolegów. Inspirował to regionalny folklor.
3. Pierwsze mazurki
W 1825 roku Chopin zaczął komponować pierwsze mazurki, w których korzystał z inspiracji zaczerpniętych na weselach i dożynkach. Cechowały się polskim folklorem i bogatą rytmiką.
4. Tadeusz Elsner
Na studiach nauczycielem Chopina był Tadeusz Elsner, który od razu zorientował się, z jakim talentem ma do czynienia. To właśnie w tym okresie powstały popularne trio g-moll na skrzypce, fortepian i wiolonczelę, sonata c-moll czy Wariacje op.2
5. Studia
Po ukończeniu studiów Fryderyk Chopin miał pełną swobodę, aby komponować własne utwory. Stworzył wówczas pierwsze etiudy, a także walce i koncerty fortepianowe.
6. Etiuda Rewolucyjna
Popularna „Etiuda Rewolucyjna” powstała w Wiedniu, a inspiracją do jej powstania były aktualne wydarzenia w Polsce. Trwało wówczas powstanie listopadowe, które miało zakończyć się klęską.
7. Polonez c-moll i Ballada f-dur
Polonez c-moll i Ballada f-dur powstały w okresie, kiedy Chopin poważnie chorował. Po wakacjach na Majorce w towarzystwie George Sand pojawiły się u niego pierwsze oznaki gruźlicy, ale nie przestawał komponować.
8. George Sand
W 1839 roku Chopin zamieszkał w posiadłości George Sand. Był to najpłodniejszy okres w jego karierze. Napisał kilkadziesiąt utworów, w tym popularny „Marsz żałobny” i Polonez A-dur, który grany jest na początku każdego balu maturalnego.
9. 24 Preludia
24 Preludia op. 28 były symboliczny hołdem dla Jana Sebastiana Bacha, którego polski kompozytor szczególnie cenił. Cykl powinien być grany w całości, choć sam Chopin grywał tylko fragmenty.
10. 21 nokturnów
Fryderyk Chopin napisał 21 nokturnów, do których inspirowała go włoska opera. Pianista i kompozytor szczególnie cenił Beliniego, włoskiego kompozytora operowego.