13 zaskakujących ciekawostek o kangurach

 

zwierzę

Kangury, dzięki dużym stopom i potężnym tylnym nogom kangury mogą biec z prędkością ponad 56km/h i przeskoczyć ponad 9m jednym skokiem. Oto ciekawostki o kangurach.

1. Istnieją cztery gatunki kangurów: czerwony, anilopinowy, szary wschodni i szary zachodni.

2. Kangury mogą szybko skakać na dwóch nogach lub chodzić wolno na wszystkich czterech.

3. Nie jedźcie w nocy na Outback. Kangury odpowiadają za ponad 80% kolizji i mogą powodować poważne szkody zarówno w samochodzie, jak i u zwierząt. Szansa na wypadek jest tak duża, że większość polis ubezpieczeniowych na wynajem samochodu nie pokrywa kosztów podróży między zmierzchem a świtem w Outback.

4. Noworodek nie może ssać ani połykać, więc mama używa swoich mięśni do pompowania mleka do jego gardła. W wieku około 4 miesięcy młode wychodzi z woreczka, a w wieku 10 miesięcy jest na tyle dojrzałe, że może opuścić worek na dobre.

5. Kangury rodzą się bardzo wcześnie; jest to odpowiednik siódmego tygodnia ciąży dla ludzi. Podróżują z kanału rodnego jako zarodek, ślepo przepychając się przez futro matki do bezpiecznego woreczka, gdzie spędzą kilka miesięcy rozwijając się, zanim w końcu wyjadą, aby odkryć świat.

6. Samice kangurów mogą decydować o płci ich potomstwa. Mogą one nawet opóźniać ciążę, gdy czynniki środowiskowe mogą zmniejszyć szanse przeżycia młodych.

7. Kangury są jedynymi dużymi zwierzętami, które skaczą jako podstawowy środek lokomocji. Ich sprężyste tylne nogi i stopy są znacznie silniejsze i większe niż ich ramiona

8. Globalne ocieplenie, ma wpływ na ich zasoby żywnościowe, a wypadki an drodze mają również wpływ na populację kangurów.

9. Kangury nie mogą chodzić do tyłu.

10. Nie karm frytkami. Kangury doskonale radzą sobie z trawą, więc nie trzeba zwiększać im dawki sodu, konserwantów i węglowodanów.

11. Kangury są roślinożercami i lubią żuć trawy, zioła i krzewy. Oprócz ludzi i dzikich psów zwanych dingo, kangury mają do czynienia z kilkoma naturalnymi drapieżnikami.

12. Są zwierzętami społecznymi, które przebywają w grupach liczących co najmniej 3 lub 4 osobników. Niektóre stada mogą składać się nawet z 100 osobników.

13. Kangury mają bardzo silne nogi i mogą być czasami niebezpieczne.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *