11 Ciekawostek i Zaskakujących Faktów o Danii

kopenhaga

Królestwo Danii jest częścią Skandynawii. Duńskie zimy są szare i mroźne, przez większość czasu pada deszcz, a ulubionym jedzeniem Duńczyków jest lukrecja. Poznaj zaskakujące ciekawostki o Danii.

1. W Danii nie ma elektrowni jądrowych, energia jest wytwarzana w inny sposób. Ponad 30 % zapotrzebowania na energię w Duńczykach jest pokrywane przez energię wiatrową.

2. Dania leży pomiędzy dwoma morzami – Morzem Północnym na zachodzie i Morzem Bałtyckim na wschodzie. Z historycznego punktu widzenia, lokalizacja ta miała zarówno zalety, jak i wady. Korzystne, ponieważ przez wiele wieków kraj ten kontrolował najważniejszy szlak handlowy do Rosji i państw Europy Środkowej. Wadą było to, że chęć kontrolowania tego szlaku handlowego doprowadziła do wojen m.in. ze Szwecją i niepewnego stanowiska w kwestii równowagi sił europejskich.

3. Nie ma tu plaż dla nudystów, w przeciwieństwie do tego, co można zobaczyć na niektórych plażach niemieckich.

4. Wybrzeże Danii rozciąga się na długości ponad 7500 km, a zatem jest jeszcze dłuższe niż Wielki Mur Chiński.

5. Dania posiada w sumie 406 wysp, z czego 82 są zamieszkane.

6. Niezliczone sondaże i badania wykazały, że Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Bez względu na to, jak mierzone jest szczęście, wynik jest prawie zawsze taki sam.

7. Każdego roku w Danii sprzedaje się około 3 milionów hot-dogów.

8. Niewiarygodne, ale LEGO, dziecięca zabawka stulecia, została wynaleziona przez Duńczyka Ole Kirka Christiansena w 1932 roku. Duńska marka jest znana na całym świecie i jest bardzo popularna nie tylko wśród dzieci.

9. W Danii jest około 13 milionów świń, czyli ponad dwa razy więcej niż ludzi.

10. Grunty rolne stanowią największą część kraju. Dania wydobywa wapno, ropę i gaz z Morza Północnego. Produkty rolne są w dużej mierze eksportowane, przy czym Wielka Brytania i Niemcy są jednymi z najważniejszych partnerów handlowych.

11. Duńska rodzina królewska jest najstarszą monarchią w Europie, istniejącą od ponad 1000 lat.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *