Województwo świętokrzyskie należy do bardzo interesujących pod względem turystycznym, także z uwagi na atrakcje dedykowane najmłodszym. Jeżeli rozważasz udanie się tam właśnie z dziećmi, koniecznie dowiedz się, w które miejsca są szczególnie godne odwiedzenia. Atrakcji jest sporo, dlatego z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się coś dla Ciebie i Twojej rodziny.
1. Muzeum Zabawek i Zabawy
To bardzo interesujące miejsce dla całej rodziny, a więc także i dla dzieci. Muzeum Zabawek ma szansę spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Wydaje się jednak, że to właśnie te drugie mogą być nieco bardziej zadowolone z wizyty w tym miejscu. Szczególną uwagę zwraca tu bowiem niesamowicie bogata kolekcja różnego rodzaju lalek, a to właśnie nimi bawią się przede wszystkim dziewczynki. Za prawdziwą perłę tej kolekcji uchodzi pochodząca z Niemiec lalka, której powstanie datuje się jeszcze na wiek XVIII. Można obejrzeć tu też całkiem sporo rozmaitych gier, w tym te pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jeśli zatem interesuje nas nie tylko świat zabawek, ale i historia, to miejsce właśnie dla nas.
Ciekawie prezentuje się chociażby jojo z lat 30 wieku ubiegłego. Dzieci oraz dorośli będą mogli też obejrzeć misternie urządzone pokoiki znajdujące się w domkach dla lalek, żołnierzyki wykonane z ołowiu, jak również domino z kości. Nietrudno zgadnąć, że żołnierzykami zainteresują się przede wszystkim chłopcy. Dobra wiadomość jest też taka, że w Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się niewielkich rozmiarów kawiarnia. To właśnie tutaj można zamówić ciastko, coś do picia i wspólnie z rodziną podzielić się wrażeniami z wystawy. Na wizytę w muzeum, o którym mowa warto zarezerwować przynajmniej kilkadziesiąt minut, bo to właśnie dzięki temu możliwe będzie jak najdokładniejsze przyjrzenie się wszystkim znajdującym się tu eksponatom. Nic nie stoi rzecz jasna na przeszkodzie temu, aby posilić się w kawiarni, a później powrócić do zwiedzania, jeżeli nie uda nam się od razu wszystkiego zobaczyć. Bardzo prawdopodobne jest też to, że wrócimy do tego miejsca ponownie, jeśli będziemy w okolicy.
2. Energetyczne Centrum Nauki
Energetyczne Centrum Nauki, podobnie jak wspomniane już muzeum z zabawkami, doskonale nada się na wspólny, rodzinny wypad. Jeśli zdecydujemy się do niego udać, dowiemy się między innymi tego, w jaki sposób wytwarza się energię. Wizyta w tym miejscu ma zatem dla dziecka nie tylko walory rozrywkowe, ale i edukacyjne. Wystawa ma charakter interaktywny, dzięki czemu możliwe jest zaangażowanie wielu zmysłów dziecka.
Istnieje też możliwość uczestnictwa w eksperymentach, które zaznajomią pociechę z wieloma ciekawostkami na temat procesów naukowych. Dzięki temu, dziecko będzie doskonale zaznajomione ze zjawiskami, które zachodzą wokół nas każdego dnia. Co ciekawe, niektóre wizyty organizowane w tym miejscu mają charakter stały, a inne charakter czasowy. Z tego też względu, nie możemy do końca przewidzieć, co właściwie uda nam się obejrzeć. Niektóre eksponaty mogą okazać się dla nas prawdziwą niespodzianką, a w odkrywaniu świata przecież o to chodzi!
3. Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek Królewski znajdujący się w Chęcinach to atrakcja, która przykuje uwagę zarówno dzieci, jak i wielu osób dorosłych. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to miejsce z niezwykle bogatą, a na dodatek interesującą i niebanalną historią. Zamek ten wzniesiony został jeszcze na przełomie wieków XIII oraz XIV. Co interesujące, w dawnych czasach miejsce to pełniło rolę obiektu służącego administracji książęcej. Odbywało się tu w przeszłości bardzo wiele zjazdów stanu rycerskiego, kwitło życie polityczne i kulturalne. Miejsce to było świadkiem wielu waśni, sporów, ale także tworzenia konstruktywnych sojuszy.
Twierdza przez lata pełniła też funkcje obronne, z uwagi na swój szczególny charakter. Chęciński zamek jest bowiem naprawdę imponującą twierdzą, która w przeszłości była niezwykle trudna do zdobycia. Oprócz funkcji obronnych miejsce to pełniło też bardzo ważne funkcje rezydencjalne. Nietrudno się więc domyślić, że poszczególne pokoje były urządzone z rozmachem i ze smakiem. Ponoć w zamku tym przebywała przez jakiś czas królowa polska Bona Sforza, która przyjeżdżała tu, gdy była skonfliktowana ze swoim synem Zygmuntem Augustem. Współcześnie zamek jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą zapoznać się nie tylko z bogatą historią, ale i z zachowanymi elementami budowli, które były niemymi świadkami wspomnianych wyżej wydarzeń.
Najlepiej zdecydować się rzecz jasna na oprowadzanie po zamku wraz z przewodnikiem, który jest w stanie przedstawić wiele faktów o zamku, także tych, które zainteresują najmłodszych. Doświadczeni przewodnicy wzbogacają swoją opowieść o wiele smaczków, dzięki którym jeszcze lepiej można wczuć się w klimat miejsca, w którym się znajdujemy. Warto dodać, że na terenie zamku, zwłaszcza w sezonie letnim organizuje się wiele zabaw tematycznych dla dzieci. Jedno jest zatem pewne, pociecha bez wątpienia nie będzie się tutaj nudzić! Jeśli wybieramy się do Zamku Królewskiego w Chęcinach porą wakacyjną, prześledźmy kalendarz organizowanych w tym miejscu wydarzeń. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, które z nich są najbardziej godne uwagi. Nie martwmy się też o to, że będziemy się tutaj nudzić jako rodzice. Większość imprez o charakterze tematycznym wiąże się bowiem z atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dla osób, które swoje dzieciństwo mogą już tylko i wyłącznie wspominać.
4. Osada Średniowieczna
Osada Średniowieczna znajdująca się w Hucie Szklanej to miejsce, które bez wątpienia przypadnie do gustu rodzinom, które interesują się historią i lubią dowiadywać się nowych rzeczy, zwłaszcza o terenach, które odwiedzają. Jeżeli zatem nasze dzieci lubią słuchać o tym, co wydarzyło się dawno dawno temu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo tego, że im się tutaj spodoba. Dzięki wizycie w Osadzie Średniowiecznej, jak sama nazwa wskazuje, będziemy mieli okazję przeniesienia się w czasie aż do czasów epoki średniowiecza, zwanej przez wielu mrocznymi wiekami. Jest to jednak dość krzywdzące określenie, bo to przecież w średniowieczu prężnie rozwijały się uniwersytety i rozwijano wiele nauk.
Dzięki odwiedzinom w Osadzie Średniowiecznej bez wątpienia będziemy mogli zapoznać się z informacjami na temat tego, jak kiedyś żyło się lokalnym społecznościom. Zdobędziemy interesujące fakty na temat ich codzienności, średniowiecznych wierzeń czy sposobu żywienia. Zdobywanie pożywienia w epoce średniowiecznej nie należało bowiem do najłatwiejszych, zwłaszcza jeżeli nie dysponowało się odpowiednimi funduszami ani pozycją społeczną. Warto skorzystać z usług doświadczonego przewodnika, który przedstawi nam niezwykle barwną opowieść o życiu mieszkańców regionu w czasach średniowiecznych. W miejscu tym można zakupić też pamiątkowe przewodniki czy magnesy, które będą nam przypominać o wizycie w tej fascynującej Osadzie Średniowiecznej. Bardzo wiele osób decyduje się na ponowne odwiedziny w tym miejscu, z uwagi na to, że panuje tu niezwykły i trudny do podrobienia klimat.
5. Centrum Bajki w Pacanowie
Centrum Bajki w Pacanowie to świetne miejsce dla dzieci i to nie tylko dla fanów słynnego koziołka Matołka, wybierającego się do Pacanowa, bo tam kozy kują. Miejsce jest tak doskonale wyposażone, że z dużym prawdopodobieństwem zachwyci nawet najbardziej wymagającego odwiedzającego. W Centrum Bajki w Pacanowie znaleźć można między innymi Muzeum Postaci Bajkowych, choć rzecz jasna nie tylko.
Mieści się tu też sala kinowa, sala teatralna i biblioteka. Co ciekawe, doświadczeni i kreatywni animatorzy dbają o to, by żadne dziecko nie znudziło się nawet przez chwilę. Niezapomniane wrażenia czekają jednak nie tylko na najmłodszych, ale i na ich rodziców, którzy zdecydują się na udanie wraz z nimi do tego wyjątkowego na mapie województwa świętokrzyskiego miejsca. W zależności od preferencji można skorzystać zarówno z jednej, jak i ze wszystkich atrakcji.
6. Rezerwat Kadzielnia
Rezerwat Kadzielnia stanowi doskonałe miejsce na spacery dla całej rodziny, a więc spodoba się tu także dzieciom, w tym małym. Przede wszystkim, odwiedziny tutaj mogą posłużyć relaksowi psychofizycznemu. Na terenie rezerwatu rozciąga się niezwykle malownicze jeziorko Szmaragdowe. Jak zaś powszechnie wiadomo, wypoczynek nad wodą, a właściwie jego walory są nie do przecenienia! Jakby tego było mało, Rezerwa Kadzielnia, powstały zresztą po dawnym kamieniołomie, udostępnia do zwiedzenia wiele ciekawych jaskiń. To prawdziwa gratka dla wszystkich grotołazów, zarówno tych mniejszych, jak i większych.
Wiosną i latem jest tu szczególnie pięknie, gdy miejsce to porasta bujna roślinność. Jeśli jednak wybierasz się do województwa świętokrzyskiego porą zimową, nic straconego! Na skałce Geologów tworzy się wówczas niezwykle malowniczy lodospad. Zachwyci każdego, zarówno dorosłego, jak i dziecko! Co dość ciekawe, na jednej ze skał znajduje się też pomnik Dziesięciu Przykazań. Jeżeli zamierzamy wybrać się do tego miejsca, pamiętajmy o tym, że nie brakuje tu ciekawych imprez tematycznych, które organizowane są sezonowo. Mają tu miejsce między innymi takie wydarzenia jak Świętokrzyska Noc Kabaretowa czy Sabat Czarownic.
7. Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur
Sabat Krajno wydaje się być przykładem miejsca, które może zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie ma się temu co dziwić, bo można podziwiać tu miniatury rozmaitych obiektów z całego świata. Mowa tu między innymi o katedrze Notre Dame, piramidach, a także o World Trade Center. Co istotne, aleja wzdłuż której usytuowane są poszczególne obiekty staje się wydłuża! Kto wie, jakie jeszcze miniatury znanych budowli uda się obejrzeć w dalekiej przyszłości.
Za jedną z pereł znajdującej się w Sabacie Krajno kolekcji uchodzi miniatura Bazyliki św. Piotra. Warto dodać, że wykonano ją w skali 1:13 i jest to jedyna tego typu miniatura w całej Europie. Wywiera zatem na turystach naprawdę fenomenalne wrażenie. Wśród innych atrakcji dla dzieci, które się tu znajdują wymienić trzeba Lunapark, Park Linowy, a także ośrodek narciarski. Nietrudno jednak zgadnąć, że z rozrywek ośrodka narciarskiego będzie można korzystać przede wszystkim porą zimową. Jeśli zatem należymy, wraz z dziećmi do fanów zimowego szaleństwa, wybierzmy się tutaj właśnie wtedy, gdy pokrywa śnieżna jest duża. Wydaje się, że najwięcej osób zainteresuje się narciarstwem.
8. Park Etnograficzny
Miejsce to prężnie działa już od lat 70 ubiegłego wieku. Do jego powstania w dużej mierze przyczynił się dorobek naukowy profesora Romana Reinfussa. W parku tym można będzie podziwiać wspaniałe obiekty, które pochodzą z różnych miejscowości w województwie świętokrzyskim. Nietrudno zatem zgadnąć, że Park Etnograficzny w Tokarni przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom historii. Jeśli dzieci pragną dowiedzieć się tego, jak dawniej żyło się ludziom w regionie, miejsce to obowiązkowo powinno znaleźć się na liście tych do odwiedzenia. Jeśli chodzi o liczbę obiektów, jest ich tutaj aż 38.
Co istotne, znajdują się one w różnych sektorach. Mowa tu o sektorze małomiasteczkowym, wyżynnym, lessowym, ale także o dworsko-folwarcznym. Wydaje się więc, że wizyta w Parku Etnograficznym w Tokarni powinna wyposażyć nas w całkiem bogatą wiedzę na temat tego, jak dawniej żyło się okolicznym mieszkańcom i to z różnym statusem społecznym. Co dość interesujące, to właśnie tutaj kręcone były niektóre filmy, w tym „Wołyń” oraz „Wesele”.
9. Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór znajdujący się w Ujeździe to bardzo interesujące miejsce, które jest godne odwiedzenia przez rodziny z dziećmi. Ta majestatyczna budowla została wzniesiona na wyraźne polecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Miało to miejsce w roku 1644. Nad bramą wjazdową na teren zamku znajdują się dwa ważne symbole: krzyż oraz topór. To właśnie od nich zamek ten wziął swoją nazwę. Bardzo ciekawe jest to, że zamek ten miał nawiązywać do kalendarza. Cztery wieże zamkowe miały uchodzić za symbol czterech kwartałów, a liczba pokoi miała symbolizować liczbę tygodni w roku. Jeśli chodzi zaś o sale, jest ich tyle co miesięcy, czyli dwanaście. Warto wspomnieć też o liczbie okien, która wynosi 365.
Rezydencja miała prezentować się naprawdę pięknie, ale niestety zamek Krzyżtopór uległ bardzo poważnym zniszczeniom. Miały one miejsce przede wszystkim podczas najazdu armii szwedzkiej w roku 1655 roku. Wydaje się więc, że nie nacieszył on swoich właścicieli zbyt długo. Mimo tego, że współcześnie można mówić raczej o ruinach zamku niż o nim samym, miejsce to na pewno warto zobaczyć, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w pobliżu. Szczególnie ciekawych informacji dotyczących życia dawnych mieszkańców, jak i samej budowli może dostarczyć nam przewodnik. Być może warto rozważyć zatem udział w jakiejś wycieczce zorganizowanej. To, w jaki sposób zwiedzimy Krzyżtopór zależy jednak głównie od naszych osobistych preferencji.
10. Bałtowski Kompleks Turystyczny
Bałtowski Kompleks Turystyczny, zwany także JuraParkiem Bałtów to wyjątkowe miejsce, które może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę dla całej rodziny. Założono go stosunkowo niedawno, bo w latach 2000. Warto od razu zaznaczyć, że mamy tu do czynienia tak naprawdę z całym kompleksem. W skład owego kompleksu wchodzą między innymi: Spływ Kamienną, Zwierzyniec Bałtowski, JuraPark Bałtów czy Prehistoryczne Oceanarium. Za najważniejszą atrakcję tego miejsca bez wątpienia uchodzą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że w miejscu, w którym ten park powstał, odnalezione zostały w przeszłości ślady dinozaurów! Można zatem stwierdzić, że trudno o lepsze miejsce, w którym miałby powstać park poświęcony pamięci tych fantastycznych, choć niestety nieistniejących już dziś stworzeń. Jeżeli chodzi o liczbę modeli dinozaurów, które można tu obejrzeć jest ich blsko 100. Wydaje się więc, że warto poświęcić trochę czasu na spacer po parku. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się spokojnie obejrzeć wszystko to, co chcemy zobaczyć. Warto nadmienić też, że dinozaury były tworzone we współpracy z tak zwanymi paleoartystami. Mowa tu między innymi o Marcie Szubert, Michale Pytliku czy o Adamie Wojciechowskim.