Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce! Położony nad Morzem Bałtyckim, ma w sobie wszystko – niesamowite plaże, piękne Stare Miasto i wszystkie dobre cechy dużego miasta. Wybraliśmy najlepsze ciekawostki o Gdańsku.
1. Położone na pięknym wybrzeżu, miasto jest główną dużą turystyczną zarówno dla mieszkańców Polski, jak i obcokrajowców.
2. Gdańsk był kiedyś częścią Niemiec. Po II wojnie światowej miasto stało się częścią Polski.
3. Pierwsze strzały nazistowskiej inwazji na Polskę padły na doki Wolnego Miasta Gdańska w 1939 roku. To oficjalnie oznaczało początek drugiej wojny światowej i początek niemieckiej okupacji, która miała przynieść terror na ulicach całej Europy Wschodniej.
4. Gdańsk ma kilka ratuszy. Jeden z nich, Ratusz Głównego Miasta, zdobi 80-metrowa wieża, w której mieści się Sala Czerwona, która ma jedno z najbardziej luksusowych wnętrz ratuszowych w Europie.
5. Tutaj znajdziemy najdłuższy budynek w Polsce, zwanym Falowcem od słowa fala, ponieważ jego kształt i rozmieszczenie balkonów przypomina falę.
6. W 2007 roku dekret o współpracy połączył miasta Gdańsk, Gdynię i Sopot w jedną ciągłą tkankę miejską. Dziś, przez cały dzień z każdego centrum miasta kursują regularne pociągi, które łączą historyczne doki gdańskiej Starówki z pięknymi plażami Sopotu, do rozległych portów przemysłowych Gdyni.
7. Region gdański słynie z bursztynu, minerału o wielu barwach. Bursztyn zmienia barwę w zależności od wieku bryłki.
8. Gdańsk nadal ma swój historyczny Dzwon Piwny, który był używany do ogłaszania otwarcia pubów w dawnych czasach.
9. Dwukrotnie w historii był całkowicie wolny i niezależny. Pierwszy raz w XIX wieku (1807-1814) i potem między I wojną światową a II wojną światową (1920-1939).
10. W Gdańsku znajduje się również najwyższy w kraju pomnik poświęcony poległym stoczniowcom. Trzy krzyże z kotwicami symbolizują ofiarę stoczniowców przeciwko komunistycznemu reżimowi.
11. Katedra Mariacka w Gdańsku jest największym ceglanym kościołem w Europie, mogącym pomieścić 25 tysięcy osób.
12. Gdańsk znajduje się w Polsce i jest częścią Trójmiasta, regionu w północnej Polsce składającego się z trzech różnych miast. Gdańsk, Sopot i Gdynia liczy 700 tysięcy mieszkańców.
13. Od Krzyżaków po władców pruskich, którzy rościli sobie prawo do panowania w Gdańsku na przestrzeni wieków, wpływy niemieckie w Gdańsku są niezaprzeczalne. Wystarczy spojrzeć na bogactwo gotyckiej architektury ceglanej, która dominuje na Starym Mieście, dzielnicy, która sama była niegdyś sercem XIII-wiecznej niemieckiej społeczności emigracyjnej opartej na handlu.
14. Gdańsk, założony w 997 roku, znany jest z wielu nazw: Danzig, Kdanzk, Danczig, Gyddanyzc, Danzc, Danczk, Gdąnsk, Gdania, Danceke, Danczik i Gdanzc.