Jastarnia to niewielkie miasteczko znajdujące się w północnej części Polski, w województwie pomorskim. W sezonie letnim przeobraża się w prawdziwą turystyczną atrakcję, która przyciąga rzesze urlopowiczów zarówno z Polski, jak i okolicznych państw. Wyjątkowe plaże i szereg atrakcji sprawiają, że nie sposób się tutaj nudzić. Nie oznacza to jednak, że nie warto przyjechać do Jastarni zimą. Które atrakcje warto wziąć pod uwagę w okresie zimowym? Oto kilka wybranych propozycji.
1. Plaża w Jastarni
Plaża w Jastarni to bez wątpienia jedna z największych atrakcji, a także powód, dla którego turyści decydują się na urlop w tym wyjątkowym miejscu. Latem niemal zawsze pełna jest ludzi, którzy w tych najgorętszych dniach roku szukają dostępu do orzeźwiającej wody i po prostu korzystają z dobrodziejstw nadmorskiej miejscowości. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w okresie zimowym. Zmienia się niemal wszystko począwszy od krajobrazu, a skończywszy na ilości przemierzających plażę turystów. Plaża pokryta białym puchem zyskuje magicznego uroku, któremu po prostu nie sposób się oprzeć. Wszystko wówczas zdaje się skłaniać do wyciszenia i tym samym sprzyja odpoczynkowi od miejskiego zgiełku. Warto dodać, że w tym okresie również powietrze zyskuje na wartości. Większy poziom wilgoci sprawia, że wzrasta również poziom cennych minerałów, z których słynie morska bryza. Spacery po plaży w takich okolicznościach są zatem niezwykle zdrowe.
2. Rezerwat Torfowe Kłyle
Znajduje się przy Mickiewicza 125. To idealna propozycja dla osób, które podczas zimowego urlopu pragną nacieszyć się niczym niezakłóconym spokojem i wyjątkową scenerią. Nazwa rezerwaru wywodzi się z języka kaszubskiego i oznacza wyrobiska torfowe. Te w pewnym momencie zostały zalane wodą, a sama równina obecnie odznacza się płaskim bagiennym krajobrazem. Długość wyznaczonej ścieżki liczy sobie niespełna dwa kilometry. Na terenie rezerwatu znajduje się również wspaniały las dębowy oraz malowniczy brzeg Zatoki Puckiej. Jedną z największych atrakcji jest jednak wspaniała wieża widokowa, z której rozpościera się widok na piękne okolice. W okresie zimowym wszystko nabiera zupełnie odmiennego uroku. Choć roślinność nie odznacza się wówczas pięknym zielonym kolorem, to jednak krajobrazy zapierają dech w piersiach i z tego względu warto rozważyć spacer po rezerwacie w tym czasie.
3. Zabytkowa Chata Rybacka w Jastarni
Zabytkowa Chata Rybacka w Jastarni znajduje się przy ulicy Rynkowej 10. To miejsce absolutnie wyjątkowe i z pewnością warte odwiedzenia bez względu na porę roku. Jest prowadzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a sam budynek powstał jeszcze w 1881 roku. Ciekawostką jest, że ten XIX-wieczny drewniany budynek został skonstruowany z kawałków drewna, które były wyrzucane przez morze. Najpewniej drewno pochodziło z rozbitych statków. Do najważniejszych eksponatów należą przede wszystkim narzędzia rybackie, choć samo wnętrze również robi niemałe wrażenie. Zostało zaaranżowane w taki sposób, aby jak najlepiej odwzorować starą rybacką chatę. Goście będą mogli wobec tego na własnej skórze przekonać się, w jakich warunkach żyli niegdyś rybacy i co znajdowało się w ich najbliższym otoczeniu.
4. Bunkry w Jastarni – Ośrodek Oporu Jastarnia
Bunkry w Jastarni znajdują się przy ulicy Mickiewicza na terenie Skansenu Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, który funkcjonuje od 2005 roku. W sumie powstały cztery bunkry – Sęp, Sabała, Saragossa oraz Sokół. Ich budowa rozpoczęła się w 1939 roku. Schron Sęp znajduje się bezpośrednio na plaży. Wszystkie konstrukcje są zbudowane z żelbetonu i stanowią nie lada gratkę dla miłośników historii. Od momentu powstania skansenu wytyczono w tym miejscu również fantastyczną ścieżkę dydaktyczną, która w szczegółowy sposób opisuje poszczególne fragmenty Ośrodka Oporu w Jastarni. Pojawiły się również okopy oraz przeszkody przeciwpiechotne i przeciwpancerne. Wizyta w tym miejscu to obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która w jakimś stopniu interesuje się II Wojną Światową.
5. Molo w Jastarni
Molo w Jastarni to konstrukcja o długości 120 metrów. Znajduje się w południowej części wybrzeża Mierzei Helskiej. Powstało w 2005 roku i tak de facto jest swoistym przedłużeniem ulicy Stelmaszczyka. Spacer po tej imponującej konstrukcji w okresie zimowym to niebywała atrakcja. Pozwala zobaczyć okolice z nieco innej perspektywy i jednocześnie sprawia, że można wejść nieco wgłąb morza. Dla wielu turystów dodatkową atrakcją jest fakt, iż z tej właśnie perspektywy można oglądać pozostałości punktów obserwacyjnych poligonu torpedowego. Ten został stworzony przez Niemców w okresie II Wojny Światowej.
6. Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry
Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry znajduje się nieopodal Jastarni, bo w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Mieści się dokładnie w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Morskiej 2. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji Helu, która każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów z różnych zakątków Polski i nie tylko. Na terenie obiektu znajdują się aż trzy baseny hodowlane oraz kilka zbiorników dla osobników wymagających szczególnej troski. To miejsce, w którym będzie można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat trybu życia tych wyjątkowych zwierząt oraz ich codziennych potrzeb. Przede wszystkim będzie można jednak zobaczyć, w jaki sposób funkcjonują, a trzeba przyznać, że należą do dosyć towarzyskich zwierząt. Jedną z najpopularniejszych mieszkanek fokarium była foka Krystyna. Jej śmierć była wielkim szokiem dla mieszkańców Helu, a spowodowana była skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem turystów, którzy wrzucali do zbiornika wodnego monety. Przyczyną śmierci Krystyny było silne zatrucie metalami ciężkimi.
7. Muzeum Rybackie Pod Strzechą
Muzeum Rybackie Pod Strzechą znajduje się przy ulicy Mickiewicza 31. Na pierwszy rzut oka nie przypomina instytucji o takim statusie, ponieważ znajduje się w wolno stojącym budynku. Warto jednak skusić się na wizytę w tym miejscu. Wszystkie udostępnione na piętrze budynku eksponaty należą do prywatnej kolekcji Juliusza Strucka. Będzie można obejrzeć między innymi stare sprzęty rybackie, które niegdyś stanowiły codzienność bałtyckich rybaków. Na parterze znajduje się z kolei renomowany zakład szkutniczy, który od wielu pokoleń zajmuje się produkcją tradycyjnych łodzi żaglowych. Osoby przymierzające się do zwiedzania Muzeum Rybackiego Pod Strzechą powinny jednak pamiętać, że tylko w sezonie letnim jest ono otwarte przez siedem dni w tygodniu. W okresie zimowym należy zadzwonić do właściciela, by umówić się na zwiedzanie poza sezonem.