Hinduizm to jedna z najważniejszych religii Indii. Szacuje się, że około 80% ludności wyznaje właśnie tę religię, która posiada szereg rozmaitych odłamów. Szacuje się, że na świecie żyje nieco ponad miliard wyznawców hinduizmu, choć zdecydowana większość zamieszkuje właśnie Półwysep Indyjski. To jedna z najmniej jednoznacznych religii świata.
Zobacz też -> Ciekawostki o Azji
Ze względu na wewnętrzne zróżnicowanie można napotkać się w jej obrębie na elementy monizmu, monoteizmu, panenteizmu czy henoteizmu.
Dzisiaj wiemy, że hinduizm wywodzi się z braminizmu, a jego historia sięga VI w. p.n.e. Do najważniejszych bogów należy zaliczyć Brahmę, czyli stwórcę świata, Wisznu oraz Śiwę, która karze za popełnione grzechy. Hinduizm powstał w obrębie Adiwasi, czyli rdzennej ludności zamieszkującej Indie. Oto ciekawostki na temat hinduizmu:
1. Wyznawcy hinduizmu wierzą w treści zapisane w świętych księgach Wedach. Wierzą również w reinkarnację, co pozwala im sądzić, że dusza po śmierci człowieka jest w stanie wcielić się w inne ciało. Bardzo ważnym elementem tej wiary jest również przeświadczenie o zależności pomiędzy akcją i reakcją, co sprowadza się do słowa karma.
2. Symbolem religii hinduistycznej jest znak „OM”. Ta święta sylaba jest utożsamiana z dźwiękiem powstawania Wszechświata. Pojawia się w niemal wszystkich hymnach wedyjskich i jest również najpopularniejszą i zarazem najkrótszą mantrą w hinduizmie.
3. Wyznawcy hinduizmu wierzą w rozmaite bóstwa. W związku z ich dużą liczbą dokonano podziału na bóstwa męskie, czyli dewi oraz bóstwa żeńskie, czyli dewi. Do najważniejszych zaliczane są Brahma, Wisznu, Parwati czy Saraswati. Warto jednak wiedzieć, że istnieją miliony innych bóstw, które wykrystalizowały się na przestrzeni wieków w lokalnych społecznościach.
4. Hinduizm zakłada możliwość zejścia na ziemię bóstwa w postaci awatary. Takie sytuacje według wierzeń mają miejsce raz na kilka tysięcy lat i wiążą się z wypełnieniem bardzo ważnej misji, mającej uchronić wyznawców przed katastrofą moralną. Najbardziej znanym wcieleniem bóstwa jest Kryszna, który powinien urodzić się w rodzinie pasterzy krów.
5. Wyznawcy hinduizmu wierzą w to, że każdy człowiek wyposażony jest w siedem najważniejszych ośrodków energii, które są nazywane ćakramami. Pielęgancja i rozwijania ćakr ma ogromny wpływ na fizyczną i psychiczną formę człowieka. Każda z nich ma przypisany własny kolor, położenie oraz funkcję.
6. W hinduizmie dominują dwa przekonania dotyczące tego, jak powstał świat. Jedno z nich zakłada, że został kiedyś stworzony poprzez odpowiednie skomponowanie materii. Drugie zakłada natomiast, że świat nigdy nie został dokończony, a jest bezustannie tworzony przez bóstwa.
7. Pomimo zapewnieniu o dążeniu do równości, w hinduizmie obowiązuje podział kastowy. Warto również wspomnieć o grupie zwanej „niedotykalną”. Na ogół taki status dotyczy ludzi, którzy parają się nieczystymi zawodami. Są dyskryminowani i szykanowani.
8. Odłamem hinduizmu jest śiwaizm polegający na czczeniu Śiwy. W tym odłamie najważniejszymi elementami są medytacja, joga oraz asceza.
9. W hinduizmie małżeństwo traktowane jest jako podtrzymywanie wspólnoty. Kobieta zobowiązana jest do wydawania na świat potomstwa. Jej obowiązkiem jest również troszczenie się o domowe ognisko, bo to mężczyzna bierze odpowiedzialność za kwestie finansowe. Kobieta musi wobec tego liczyć się z bardzo niską rolą społeczną i brakiem możliwości uczestniczenia w życiu społeczności w innej roli.
10. Etyka nakazuje wyznawcom hinduizmu szanować każdą żyjącą istotę. Właśnie z tego powodu wegetarianizm jest w Indiach tak powszechny. Zabicie zwierzęcia jest traktowane jako poważny grzech.