Jak Unikać Plastiku w Codziennym Życiu

Plastikowe torebki

Tekst nadesłany przez naszego czytelnika, na temat jego spostrzeżeń z wyjazdu zagranicznego.

Cokolwiek zamówisz, ryż czy makaron – jest to zawinięte w plastikowe torebki i dodatkowo zamknięte przez gumową opaskę. To samo dotyczy też zup i drinków.

Mniejsze torebki z sosami i przyprawami również się tam znajdują. Możesz nawet dostać świeży owoc w plasterkach w małej torebce z plastikowym patyczkiem wbitym w każdy kąsek.

Zakupy na ulicach, w marketach, czy centrach handlowych również narają nas na plastikowe torby. Nie ważne jaki jest duży przedmiot który kupisz i tak dostaniesz go w plastikowej torbie.

Nawet kiedy miałem liczne okazję gdzie nabyłem dużą plastikową torbę to i tak wciskali mi małe torebeczki na siłę. Nawet jak mówiłem, że nie chce plastikowej torby to spotkałem się z krzywym spojrzeniem sprzedawcy.

Zainspirowało mnie to do szukania odpowiedzi na pytanie:

Jak zmniejszyć ilość plastiku w codziennym życiu?

1. Używaj toreb wielokrotnego użytku na zakupy

Wiele krajów oferujących torby wielokrotnego użytku, takich jak Chiny i Włochy, zaczęło już całkowicie zakazać stosowania toreb foliowych. Również w wielu niemieckich supermarketach torby foliowe zostały w miarę możliwości ograniczone w kasach supermarketów. Przynosząc własną torbę wielokrotnego użytku, można uniknąć używania toreb foliowych.

2.Kupuj warzywa bez plastiku

Kiedy jedziesz do supermarketu lub sklepu spożywczego, w dziale warzyw można znaleźć dużą ilość plastikowych opakowań. Paprykę kupuje się w plastikowej folii, a pomidory są starannie zapakowane.

3. Zabierz ze sobą sztućce podróżne wielokrotnego użytku

Mogę polecić zabranie ze sobą zestawu sztućców podróżnych. Chcesz zjeść jogurt w podróży? Nie ma problemu! Można więc po prostu odrzucić sztućce jednorazowe. Naprawdę podoba mi się ten model działania.

4. W Meksyku lub na Malcie

Jeśli mieszkasz w kraju takim jak Meksyk czy Malta, gdzie nie możesz pić wody z kranu, możesz zamiast tego używać dzbanków z wodą. W Meksyku można je kupić w każdym supermarkecie. Istnieją również punkty poboru wody, które można ponownie napełnić za niższą cenę, jeśli nie chcesz wymienić ich w supermarkecie.

5. Zredukuj picie wody butelkowanej

Jeśli mieszkasz w takim miejscu jak Polska, pij wodę z kranu zamiast kupować wodę butelkowaną. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również uniknąć dużej ilości plastikowych odpadów z butelek. W przypadku dyskomfortu cielesnego spowodowanego przez wapienną wodę z kranu, mogę polecić użycie filtra do wody.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *