You are currently viewing 20 Intrygujących Ciekawostek o Janie Pawle II

Karol Wojtyła, znany przede wszystkim jako Jan Paweł II, uznawany jest za jednego z najlepszych papieży w historii Kościoła. Był pierwszym papieżem pochodzącym z Polski, a jednocześnie pierwszym od ponad czterystu lat papieżem, który nie miał pochodzenia włoskiego. Jego pontyfikat obfitował w liczne podróże po całym świecie, a on sam zasłynął z doskonałego kontaktu z młodzieżą. Obok Lecha Wałęsy, Jan Paweł II, jest najpopularniejszym Polakiem w czasach współczesnych. Oto ciekawostki na jego temat.

1. Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku w Wadowicach, gdzie dziś znajduje się poświęcone mu muzeum. Miał starszego brata oraz siostrę, która zmarła niedługo po urodzeniu.

2. Utrzymaniem rodziny zajmował się ojciec, który był urzędnikiem wojskowym. Matka Karola zajmowała się domem i pracowała dorywczo jako szwaczka. Z kolei starszy brat przyszłego papieża skończył studia medyczne i rozpoczął karierę lekarza w Krakowie.

3. Niedługo przed Pierwszą Komunią Karola zmarła jego matka. Od tej chwili chłopcem zajmował się ojciec, który zapewniał mu liczne wycieczki krajoznawcze i zaszczepił w nim miłość do gór. Chłopak był bardzo wysportowany, uwielbiał jazdę na nartach, a także popularne rozrywki, takie jak gra w karty.

4. Karol miał dwanaście lat, kiedy wskutek zarażenia się szkarlatyną od pacjenta, zmarł jego ukochany starszy brat. Bolesne doświadczenia towarzyszyły mu od najmłodszych lat, jednak nadal cechował się pogodą ducha i sympatycznym usposobieniem.

5. W gimnazjum męskim w Wadowicach młody Karol zainteresował się teatrem. Zapisał się do kółka teatralnego i występował w licznych spektaklach, a z czasem pasja ta była tak wielka, że wiele osób spodziewało się iż spróbuje swoich sił w branży artystycznej.

6. Jedną z pierwszych osób, które miały niebagatelny wpływ na przyszłość Wojtyły, był Kazimierz Figlewicz. Katecheta zachęcił Karola do udziału w kółku ministranckim i szybko stał się jego duchowym mentorem.

7. Karol Wojtyła zdał maturę w 1938 roku z wynikiem celującym, po czym przeprowadził się z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostały one jednak przerwane przez wybuch drugiej wojny światowej.

8. W 1941 roku zmarł ojciec Wojtyły, a on sam musiał porzucić plany naukowe, aby rozpocząć pracę w zakładach chemicznych Solvay. Pracował również w kamieniołomie w Zakrzówku oraz w oczyszczalni wody. W tamtym okresie zaczął współpracować z konspiracyjną organizacją polityczno-wojskową o charakterze katolickim.

9. W tym samym roku Wojtyła wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. Były to jednak ostatnie podrygi związane z jego wielką pasją, jaką był teatr. W 1942 roku Karol wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Podjął tam studia teologiczne, prowadząc jednocześnie seminaria z historii dogmatu jako asystent.

10. „Renesansowy psałterz” to tomik wierszy Wojtyły, który powstał w roku wybuchu wojny, jednak wydano go dopiero w 1999 roku. Przyszły papież pisał poezję metafizyczną, która w dużym stopniu nawiązywała do lirycznych tradycji ustanowionych przez Jana Kochanowskiego.

11. Rok po zakończeniu drugiej wojny światowej kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza, a ten niedługo potem udał się do Rzymu, aby kontynuować studia. W roku 1948 otrzymał stopień doktora, a żeby czytać w oryginale potrzebne do pracy teksty, nauczył się języka hiszpańskiego.

12. W 1958 roku Wojtyła został biskupem. Konsekracja odbyła się w katedrze na Wawelu, a Wojtyła słynął już jako duszpasterz inteligencji i artystów. W latach sześćdziesiątych dużo podróżował po świecie w celach ewangelizacyjnych, a także odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W 1964 został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a trzy lata później kardynałem.

13. W 1978 roku, po śmierci papieża Jana Pawła I, Karol Wojtyła został papieżem i przybrał imię Jan Paweł II. Na 111 elektorów jego kandydaturę poparło 103. Miał wówczas 58 lat i był najmłodszym papieżem od 1846 roku.

14. W ciągu całego swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, odwiedzając 130 krajów i ponad 900 miejscowości. Ze względu na czeste podróże po świecie i po Włoszech nazwano go papieżem-pielgrzymem.

15. Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polki odbyła się w 1979 roku. To właśnie wtedy padły słynne słowa „Niech zstąpi duch Twój! I odmieni oblicze ziemi, tej ziemi!”. Słowa te zwiększyły jego autorytet w kraju ogarniętym przez ustrój komunistyczny, a jego duchowe wsparcie było wyjątkowo cenione przez Polaków. W ciągu całego pontyfikatu papież odwiedził Polskę osiem razy.

16. 13 maja 1981 roku papież został postrzelony podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. Turecki zamachowiec, Mehmet Ali Agca, trafił do więzienia, gdzie później odwiedził go uratowany papież. Operacja trwała sześć godzin, a rok później w Fatimie papież dziękował Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie życia.

17. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który udał się na pielgrzymkę do Anglii, aby spotkać się z głową kościoła anglikańskiego, czyli Elżbietą II. Był również pierwszym papieżem w historii, który odwiedził synagogę w Rzymie.

18. Michaił Gorbaczow był pierwszym przywódcą Rosji, który odwiedził papieża w Watykanie. Kilka lat później Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Rosją.

19. Jan Paweł II pod koniec lat dziewięćdziesiątych odwiedził Kubę, gdzie został bardzo serdecznie przyjęty przez Fidela Castro, uznał państwo Izrael, a w 2000 roku spotkał się z jego premierem i odmówił modlitwę przy Ścianie Płaczu. Były to bezprecedensowe sytuacje w historii Kościoła.

20. W ostatnich latach służby coraz bardziej dawała o sobie znać choroba Parkinsona, na którą cierpiał papież. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Dziś kojarzony jest nie tylko ze wspaniałym pontyfikatem, ale również zupełnie ludzkim obliczem. Jego anegdoty dotyczące młodości, słabość do kremówek oraz uwielbienie piłki nożnej przysporzyły mu mnóstwo wielbicieli na całym świecie.