Jastarnia – Interesujące Ciekawostki o Mieście

baltyk morze
foto: https://pixabay.com/pl/photos/morze-pla%C5%BCa-beach-wakacje-lato-6102171/

Półwysep Helski jest najdalej wychodzącym w morze kawałkiem Polski. W połowie jego długości znajduje się niewielkie miasto Jastarnia. Dziś podobnie jak przed laty jest to malownicza turystyczna nadmorska miejscowość, przyciągająca bardzo dużo turystów.

Największą atrakcją Jastarni jest sam do niej dojazd. Aby się dostać do tego miasta należy po drodze pokonać kilka ciekawych miejscowości od Władysławowa zaczynając poprzez Chałupy i Kuźnicę i dopiero dotrzeć do celu.

1. Jastarnia rozwój zawdzięcza odkryciu swoich uroków dopiero w czasach po I wojnie. W latach 20, XX wieku była to miejscowość zdominowana przez rybaków. Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku w ramach nowych granic znalazł się niewielki odcinek wybrzeża morskiego. Chcąc go jak najlepiej wykorzystać należało stworzyć nowe miejsca sprzyjające wypoczynkowi. Idealnie do tego nadawała się Jastarnia.

2. Duży rozwój Jastarni nastąpił wraz z doprowadzeniem na Półwysep Helski kolei. Prace zakończono w 1922 roku. W Jastarni wybudowano dworzec klejowy. Dodatkowym elementem przyspieszającym rozwój miasta była elektryfikacja, która nastąpiła dopiero w roku 1938.

3. W Jastarni znajduje się latarnia morska. Pierwsza została zbudowana w 1938 roku jednak w ramach działań wojennych 1939 roku została wysadzona przez polskich saperów. Nowa została wybudowana dopiero w 1950 roku. Do ciekawostek należy fakt, że jest to jedna z dwóch polskich latarni o metalowej konstrukcji. Jest także najniższa latarnią na polskim wybrzeżu.

4. Jastarnia posiada port morski. Obecnie obsługuje on rybaków oraz cywilne jednostki pływające. Z portu wypływają statki turystyczne odbywające rejsy w pasie przybrzeżnym morza.

5. Jako że Jastarnia ma dostęp zarówno do otwartego morza jak i do wód Zatoki Puckiej zbudowano molo wychodzące właśnie w wody zatoki. Molo ma 120 metrów długości i jest przedłużeniem głównego deptaku miejskiego przecinającego miasto na dwie części.

6. Deptak w Jastarni jest bardzo nietypowy ponieważ przecina zarówno miasto jak i ląd łącząc z jednej strony morze, a z drugiej Zatokę Pucką.

7. Jako że Półwysep Helski przez wiele lat stanowił ważne strategiczne wojskowe miejsce, można na jego terenie zwiedzać wiele ciekawych miejsc związanych z byłą obecnością wojska. W Jastarni są miejsca przypominająca obecność wojska, dziś ogólnie dostępne do zwiedzania.

8. Ciekawie też wygląda dworzec kolejowy, który wraz z przebiegającą przez centrum miasta linią kolejową stanowi ciekawe połączenie kolei z miastem.

9. Jak każdy nadmorski ośrodek wypoczynkowy również Jastarnia posiada miejską plaże. W zasadzie funkcjonują dwie plaże, jedna od strony morza a druga od strony Zatoki Puckiej. Niewiele miast może się poszczycić takim rozwiązaniem.

10. Od strony Zatoki Puckiej można uprawiać windsurfingiem, ponieważ w tym rejonie przez większość dni w roku wieją wiatry, sprzyjające uprawianiu tego sportu. Jastarnia udostępnia również wszystkim chętnym, możliwość skorzystania ze szkoły windsurfingu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *