Koliber – Fascynujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

dwa koliberki i kwiat

Prawie każdy wie, że najmniejszym ptakiem na ziemi jest Koliber. Niestety w Polsce na wolności go nie spotkamy, żyje on głównie w Ameryce południowej i północnej. Poniżej 10 ciekawostek odnośnie tego zwierzęcia:

1. Najmniejszy koliber ma długość ciała około 5 centymetrów, największy zaś do 20 centymetrów.

2. Zimą te ptaki odbywają wędrówki, które mają zasięg nawet 8000 kilometrów. Bez odpoczynku jednorazowo mogę przelecieć nawet 800 kilometrów.

3. Kolibry żywią się głównie nektarem z kwiatów. Ich długie dzioby potrafią skutecznie dostać się do środka kwiatu w celu wyssania pożywienia. Niekiedy ptaki polują też na owady. W ciągu doby dorosłe osobniki potrafią zjeść nawet dwukrotnie więcej niż ważą co powoduje, że w czasie aktywności prawie cały czas przyjmują pożywienie.

4. Lot kolibrów jest bardzo wyjątkowy. Machają one bardzo energicznie skrzydłami, tak że ludzkie oko prawie tego nie zauważa. W czasie najwyższej aktywności potrafią one trzepotać skrzydłami z częstotliwością do 200 uderzeń na minutę. W czasie lotu kolibry potrafią na chwilę się zatrzymać, a nawet lecieć do tyłu. Prędkość lotu to nawet 115 km/h.

5. Kolibry zazwyczaj przemieszczają się w ciągu dnia. W nocy zapadają w letarg, czyli stan uśpienia. Temperatura ich ciała wyrównuje się z otoczeniem, a bicie serca zmniejsza się z 1250 uderzeń na minutę do około 100 uderzeń na minutę.

6. Najmniejszym rodzajem kolibra jest hawański, którego waga nie przekracza zazwyczaj 2 gramów.

7. Gniazdo kolibra ma średnicę około 3 centymetrów i zbudowane jest z trawy i mchu.

8. Średnia żywotność kolibra wynosi około 8 lat, a jego populacja wynosi około 10 tysięcy osobników.

9. Okres rozrodczy kolibrów jest powiązany z terminem kwitnięcia poszczególnych kwiatów. W tym czasie składane są zazwyczaj 2 jaja o długości 6 mm. Okres wylęgania trwa około 22 dni podczas, których jajka wysiaduje jedynie samica.

10. Opierzenie kolibrów wydaję się być bardzo kolorowe, jest to jednak zdolność do odbijania światła.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *