Płomienne ptaki, Góra Chełmska, Domek Kata, skansen Kultury Jamneńskiej – to tylko niektóre z atrakcji, tworzących bogate dziedzictwo kulturowe, położonego około 11 km od Bałtyku Koszalina. To zachodniopomorskie miasto usytuowane nad rzeką Dzierżęcinką stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski oraz drugą pod względem wielkości aglomerację Pomorza Zachodniego.
Koszalin jako cel wielu podróży zachwyca turystów nie tylko bogactwem stanowisk historycznych, ale także wspaniałością współczesnej zabudowy. Warto więc wybrać się tu na kilka dni, by osobiście dostrzec piękno i niesamowity klimat tego miasta oraz zapoznać się z ciekawymi informacjami na jego temat.
1. Pomimo tego, iż Koszalin nie ma dostępu do morza, jest on nierozerwalnie złączony z wodą. Miasto leży nad dwoma jeziorami – Jamno i Lubiatowo Północne oraz nad rzeką Dzierżęcinką. Sprzyja to przede wszystkim uprawianiu różnorodnych sportów wodnych, które przynoszą aglomeracji ogromne zyski. Jedną z atrakcji jeziora Jamno jest przejażdżka promem wodnym „Koszałek” do miejscowości Unieście. Jest to dobry sposób na dotarcie do morza i ominięcie tym samym korków, szczególnie w okresie wakacyjnym.
2. Koszalin to jedno z zielonych miast Polski. Około 40% jego powierzchni stanowią parki i lasy. Jednym z tych pięknych naturalnych stanowisk jest Park Książąt Pomorskich.
3. Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest Góra Chełmska z zabytkową wieżą widokową i licznymi szlakami. W bezchmurne dni z jej największego szczytu – Krzyżanki – widać wybrzeże morskie
4. W Koszalinie znajduje się największy zadaszony amfiteatr w Polsce, w którym m.in. od 1995 r. w ostatnią sobotę lipca odbywa się Festiwal Kabaretu.
5. W skansenie Kultury Jamneńskiej w Koszalinie można podziwiać dawne zabudowania wsi Jamno i Łabusz, będących obecnie dzielnicami miasta. Obiekt zawiera m.in. chatę rybacką, warsztat szewca czy dawną stodołę z kuźnią. Budynki te przeniesiono do skansenu ze wsi Dąbki.
6. Koszalin posiada własną linię Kolei Wąskotorowej, która ma już ponad 120 lat. Z jej przejazdów można korzystać w miesiącach wakacyjnych zgodnie z rozkładem jazdy, zaś w pozostałych – na zamówienie.
7. „Płomienne ptaki” to jeden z najbardziej znanych koszalińskich pomników, stworzony przez Władysława Hasiora. Składają się na niego ciągi metalowych konstrukcji, które przypominają skrzydła ptaków, rydwany jeźdźców i pługi. Pomnik powstał w 1977 r. i upamiętnia tych, którzy „walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza”. Ciekawostką jest to, iż podczas różnych eventów konstrukcja naprawdę płonie.
8. Odwiedzając Koszalin, warto wstąpić do kościoła katedralnego Niepokalanego Poczęcia NMP. Do jego cenniejszych zabytków zalicza się zabytkowe organy oraz dębowe figury przedstawiające m.in. Maryję z Dzieciątkiem Jezus oraz św. Jana Chrzciciela.
9. Jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Koszalina jest Festiwal „Młodzi i Film” prezentujący debiuty filmowe młodych artystów. Swoje pierwsze filmy zaprezentowali tam m.in. Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi.
10. Do obiektów sportowych miasta należy np. nowoczesna Hala Widowiskowo – Sportowa, wybudowana w latach 2009 – 2012. Łącznie posiada ona 3000 miejsc oraz powierzchnię 5649 m2.