10 ciekawostek o kucykach

Kucyki mają grubsze grzyby i ogony niż konie. Posiadają również proporcjonalnie krótsze nogi, grubsze szyje i krótsze głowy. Przedstawiam 10 ciekawostek o kucykach:

1. Kucyki to mniejsze

Kucyki to mniejsze rasy koni i posiadają wszystkie ich cechy oraz osobowości. Jest ponad 200 ras kucyków, a kucyk szetlandzki jest najbardziej znany. Kucyki mają grubsze ogony i grzywy niż konie o regularnych rozmiarach. Kucyk jest jednak nieco inny od koni, gdyż ma grubszą szyje, krótsze nogi i krótszą głowę.

2. Kucyki są końmi

Kucyki są końmi wszechstronnymi. Są one częścią spektakli cyrkowych, atrakcją mini zoo, przenoszą lżejsze ładunki, jeżdżą na nich dzieci i młodzież. Są doskonałe przy hipoterapii – czyli terapii ruchowej opartej o jazdę konną.

3. Konie średniej

Konie średniej wielkości jedzą od 7 do 10 kilogramów jedzenia dziennie, podczas gdy kucyki jedzą od 1 do 2 kilogramów, a ich dieta składa się przeważnie z trawy, siana i zboża.

4. Kucyki przebywające

Kucyki przebywające na wolności często żyją w niesprzyjających warunkach. W przetrwaniu pomagają im niewielkie rozmiary, niskie wymagania odnośnie żywności, a także zmiana sierści – lasem posiadają gładką, krótką sierść, natomiast zimą pokrywają się dłuższą, bardziej kręconą.

5. Długość życia

Długość życia kucyków waha się od 25 do 35 lat, co oznacza, że często żyją dłużej niż ich pełnowymiarowe odpowiedniki.

6. Uważa się

Uważa się ,że kucyki mają spokojniejszy temperament oraz są bardziej cierpliwe i pokorne. Nie jest to jednak zasadą odnoszącą się do wszystkich. Kucyki szetlandzkie słyną ze swojego mocnego temperamentu.

7. Kucyki

Kucyki, tak samo jak ludzie, mogą się poparzyć na słońcu, gdy tylko mają odsłoniętą różową skórę. Najczęściej ma to miejsce na ich nosie, jeśli są białe lub mają białą plamę.

8. Kucyki są

Kucyki są bardzo mądre i posiadają bardzo dobrą pamięć. Można więc je wytresować tak, by wykonywały przeróżne sztuczki jak to ma miejsce w cyrkach lub hipoterapii.

9. Kucyki ewoluowały

Kucyki ewoluowały w surowym środowisku i znane są z pewnej postawy, która pozwala im pewnie poruszać się po nierównym terenie.

10. Na mistrzostwach Polski

Na mistrzostwach Polski wytrenowane kucyki są w stanie przeskakiwać przeszkody o wysokości nawet 120 cm lub 145 cm. To często więcej niż mają one wysokości.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *