You are currently viewing Mapa zimowych atrakcji turystycznych w Kłodzku i okolicach
fot. fb.com/KopalniaZlota

Kotlina Kłodzka to geograficzna kraina znajdująca się na terenie Sudetów Środkowych. Z każdej strony otoczona jest górami, co sprawia, że tutejszy krajobraz można zaliczyć do jednych z najbardziej malowniczych w okolicy. Dla wielu turystów Kotlina Kłodzka stanowi fantastyczną bazę wypadową do pobliskich miejscowości turystycznych. Dlaczego warto przyjechać tutaj z okresie zimowym? Oto kilka wybranych atrakcji.

1. Kłodzko

Kłodzko 
fot. fb.com/umklodzko

Kłodzko uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast na terenie Dolnego Śląska. To niewielkie miasto znajduje się w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą jeszcze z 981 roku. Obecnie miasteczko zachwyca przepiękną architekturą. Zachował się tutaj stricte średniowieczny układ urbanistyczny. Jedną z największych pereł architektonicznych jest wspaniały ratusz znajdujący się przy rynku. Jego historia sięga XIX wieku. Nie należy jednak zapominać o kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego historia sięga pierwszej połowy XIV wieku. Jest wybitnym przykładem późnogotyckiej architektury, choć na przestrzeni kolejnych lat kilkukrotnie był modyfikowany. Kłodzko to miasto odznaczające się w bardzo dużym natężeniem zabytków pochodzących z minionych już epok. Historia przeplata się tutaj zgrabnie z nowoczesnością.

2. Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku
fot. fb.com/PodziemnaTrasaTurystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku znajduje się bezpośrednio pod kłodzką starówką i jest udostępniona do zwiedzania od drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Tego rodzaju miejskie piwnice były budowane już w średniowieczu i służyły mieszkańcom do przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych. Jednoczeście stanowiły schronienie dla ludności na wypadek ataku wroga. Obecnie trasa turystyczna liczy sobie 700 metrów. Zwiedzanie zaczyna się przy wejściu, które jest zlokalizowane przy ulicy Zawiszy Czarnego. Wzdłuż całej trasy umieszczono niezwykle cenne eksponaty dotyczące historii miasta. Wspaniałym zabiegiem jest także efekt audio, który pozwala nam przenieść się w czasie i posłuchać typowego zgiełku miejskiego sprzed lat.

3. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra 
fot. fb.com/Twierdza.Srebrna.Gora

Twierdza Srebrna Góra znajduje się przy ulicy Krętej 4. Została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku i obecnie jest najwiekszą górską twierdzą w całej Europie, która zachowała się w niemal totalnie niezmienionej formie. Sama twierdza jest w rzeczywistości większym kompleksem, aczkolwiek najważnieszym elementem są bastiony z zachwycającym Donjonem w centralnej części. Mieściły one niespełna cztery tysiące żołnierzy. Funkcjonowały tutaj również magazyny, więzienie, zbrojownia, piekarnia i szpital. W okresie zimowym odbywają się w tym mmiejscu eksytujące wydarzenia, które pozwalają gościom poniekąd cofnąć się w czasie. Możliwe jest również nocne zwiedzanie.

4. Narciarstwo w Kotlinie Kłodzkiej

Narciarstwo w Kotlinie Kłodzkiej
fot. fb.com/splywypontonowebardo

Kotlina Kłodzka w okresie zimowym przyciąga bardzo wielu pasjonatów sportów zimowych. Jedną z najpopularniejszych destynacji jest niewielka wieś Spalona znajdująca się w Górach Bystrzyckich. To właśnie tutaj mieści się nowoczesny stok narciarski Osmelakowa Dolina. Goście mają do dyspozycji wyciąg talerzykowy oraz dwie zróżnicowane pod względem poziomu zaawansowania trasy. Długość stoku to raptem 350m, a zatem trzeba przyznać, że nie należy do najdłuższych. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie to miejsce cieszy się największą popularnością zarówno wśród doświadczonych narciarzy, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem. Niemal zawsze panują tutaj perfekcyjne warunki. Atutem jest także świetnie zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu oraz grono wybitnych instruktorów. Jednocześnie nie należy zapominać o wspaniałych trasach przeznaczonych do narciarstwa biegowego. Zaczynają się nieopodal schroniska Jagodna i liczą sobie nawet po kilkanaście kilometrów. Warto dodać, że przy samym schronisku znajduje się świetna wypożyczalnia nart biegowych. Z kolei w pobliskich Dusznikach-Zdroju przy ul. Zieleniec znajduje się Zieleniec Sport Arena – jeden z największych obiektów narciarskich w całej Polsce.

5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota znajduje się przy ulicy Złotej 7. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji miasta i gwarancja świetnie spędzonego czasu. Wizyta w tym miejscu będzie ekscytującą przygodą dla całej rodziny. Sporą atrakcją jest sam przejazd charakterystycznym pomarańczowym tramwajem, a to dopiero początek, bo w trakcie zwiedzania będzie można również zobaczyć unikatowy podziemny wodospad, a także płukać złoto.

6. Laboratorium Frankensteina i Krzywa Wieża

Ząbkowice Śląskie to kolejna miejscowość, którą warto wziąć pod uwagę bez względu na porę roku. To klimatyczne miasteczko ma sporo do zaoferowania i nic dziwnego w tym, że cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystycznym. Jedną z największych architektonicznych atrakcji Ząbkowic jest Krzywa Wieża znajdująca się przy ulicy Krzywej 1. Pochodzi z czasów średniowiecza i bardzo często porównywana jest do słynnej wieży w Pizie. Liczy sobie raptem 34 metrów wysokości i choć wspinanie się po takim architektonicznym wybryku może zdawać się ekstremalnym zadaniem, to jednak jest to w pełni bezpieczne i przede wszystkim warte zachodu. Z góry rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto. Nieopodal wieży znajduje się kolejna atrakcja w postaci Laboratorium Frankensteina. Warto wiedzieć, że do 1946 roku Ząbkowice nosiły nazwę Frankenstein. Na terenie laboratorium będzie można poznać wielu interesujących faktów na temat mrocznego doktora.

7. Pałac Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej znajduje się przy ulicy Zamkowej 9 w Kamieńcu Ząbkowickim. Należał do niderlandzkiej królewny, a dzisiaj stanowi jedną z największych pereł architektonicznych w okolicy. Powstawał w XIX wieku i wiąże się z nim niezwykle ciekawa historia. Jeszcze w trakcie budowy tej pięknej letniej rezydencji wybucha skandal związany ze zdradą, jakiej dopuściła się Marianna, wdając się w romans z masztalerzem. Skandaliczne zachowanie Marianny doprowadza do rozwodu oraz nałożenia na niej sankcji w postaci zakazu przebywania na terenie Prus dłużej niż 24 godziny. W zaistniałej sytuacji Marianna decyduje się przekazać pałac synowi, a sama zamieszkuje w miejscowości oddalonej o 12 km. Ta przepiękna budowla skrywa w sobie wiele historycznych ciekawostek. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać zimą, gdy piękne okolice pokryte są białym puchem.

8. Zamek Grodno

Zamek Grodno znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w Zagórzu Śląskim. Jest usytowany w Górach Czarnych i mieści się dokładnie na szczycie Choiny. Jego historia sięga XIV wieku. Początkowo należał do księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, jednak w kolejnych latach bezustannie przechodził z rąk do rąk. W XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, aczkolwiek podjęto wówczas starania, których celem było zachowanie zamku w jak najlepszej formie. Obecnie na jego terenie znajduje się fantastyczny hotel i restauracja. Miejsce zachwyci każdego pasjonata takich konstrukcji oraz miłośników historii. Zimą prezentuje się bajecznie, dlatego wiele osób uważa, że to najlepsza pora roku na zwiedzanie tego okazałego zamku.