20 Zaskakujących Ciekawostek o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie ciekawostki
foto – Wikipedia

Maria Skłodowska-Curie zasłynęła jako pierwsza w historii kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla oraz jako jedyna kobieta, która otrzymała ją aż dwa razy. Jej prace nad radem i polonem były kamieniami milowymi nauki, na których do dziś opierają się naukowcy. Oto ciekawostki z życia noblistki.

1. Maria Skłodowska przyszła na świat w Warszawie cztery lata po upadku powstania styczniowego. Żyła w kręgach, w których niepodległa Polska, stanowiła największe marzenie. Francuską część nazwiska zawdzięcza mężowi.

2. Jej rodzice byli nauczycielami, a zainteresowania mogła przejąć po ojcu, który uczył matematyki i fizyki.

3. Maria miała trzy siostry i brata, a jej rodzeństwo również miało skłonności naukowe i talenty w tym kierunku. W domu Skłodowskiej pielęgnowano ducha patriotyzmu oraz szacunek do nauki, zaś wiedzę uznawano za największy kapitał.

4. Kiedy noblistka miała jedenaście lat, zmarła jej matka. Niespełna dwa lata wcześniej odeszła również siostra Marii. Te wydarzenia spowodowały, że dziewczynka odwróciła się od Boga i już na zawsze pozostała ateistką.

5. W dzieciństwie Maria wykazywała zdolności zarówno do przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Podobno w wieku czterech lat dziewczynka czytała o wiele lepiej niż jej starsze rodzeństwo, czym bardzo imponowała domownikom.

6. Maria mówiła biegle po angielsku, francusku, rosyjsku i niemiecku. Udzielała również korepetycji z przedmiotów ścisłych, co było rzadko spotykane pośród kobiet pod koniec XIX wieku.

7. Była studentką słynnego Uniwersytetu Latającego, gdzie poznała wybitnych profesorów i nauczycieli. Uczelnia działała w ścisłej konspiracji przed władzami carskimi.

8. Podstawy analizy chemicznej Skłodowska poznała w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie miała styczność z Józefem Boguskim, byłym asystentem Dymitra Mendelejewa. Wiedza ta przydała jej się później podczas izolowania radu i polonu.

9. W 1891 roku Maria wyjechała do Paryża, dokąd zaprosiła ją ukochana siostra, Bronia. Tam zapisała się na Sorbonę, gdzie uczyli ją naukowcy o światowej sławie. To właśnie siostrze Skłodowska zawdzięczała początek kariery i nowe możliwości oferowane przez stolicę Francji.

10. Do Paryża Maria zabrała własne krzesło, na którym siedziała przez całą drogę w pociągu. Przyszła noblistka w ogóle nie zwracała uwagi na wygody, a często nawet nie dojadała, kiedy pochłonęła ją praca naukowa.

11. W czasie studiów na Sorbonie Maria Skłodowska występowała w amatorskim teatrze, gdzie miała okazję poznać Ignacego Jana Paderewskiego, z którym później połączyła ją przyjaźń.

12. W 1895 roku Maria Skłodowska wyszła za mąż za starszego o osiem lat naukowca, Pierre’a Curie. Ich ślub był skromny i były na nim obecni tylko najbliżsi. W prezencie ślubnym para młoda otrzymała rowery, na których wyruszyła w podróż poślubną.

13. Dwa lata po ślubie na świat przyszła córka pary, Irena Curie-Skłodowska. Dziewczynka odziedziczyła po rodzicach zamiłowanie do nauki i w przyszłości sama otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

14. W 1903 roku na świat przyszła druga córka Piotra i Marii, która zmarła niedługo po urodzeniu. Ich trzecia córka, Ewa, miała w przyszłości zostać pianistką oraz biografką własnej matki. W tym samym roku Maria i Piotr otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.

15. W 1906 roku noblistka przeżyła tragedię, która miała już do końca rzucać cień na jej życie. Piotr Curie został śmiertelnie potrącony przez ciężarowy wóz konny, kiedy wracał z zebrania Stowarzyszenia Profesorów Wydziałów Nauk Ścisłych.

16. W spadku po mężu mająca niespełna czterdzieści lat Maria Skłodowska-Curie otrzymała katedrę fizyki. Została wówczas pierwszą kobietą profesorem w historii paryskiej Sorbony.

17. Jakiś czas po śmierci męża Skłodowska wdała się w romans z francuskim fizykiem, rozbijając tym samym jego rodzinę. Był to trudny okres dla noblistki. Opinia publiczna oceniła ją bardzo surowo, wytykając jej fakt, że zniszczyła szczęśliwą rodzinę oraz, że była starsza o kilka lat od swojego kochanka.

18. W 1911 Maria Skłodowska-Curie, tym razem w pojedynkę, zasłużyła na drugą Nagrodę Nobla. Tym razem prestiżowa nagroda trafiła do niej za odkrycie polonu i radu.

19. W czasie pierwszej wojny światowej Maria, nie mogąc służyć nieistniejącej wówczas Polsce, postanowiła służyć Francji. Z jej inicjatywy powstały specjalne wozy, które pozwalały na wykonywanie prześwietleń w warunkach polowych. Dziś mówi się o tym, że jej działanie podczas Wielkiej Wojny uratowało wiele ludzkich istnień.

20. Na początku lat trzydziestych stan zdrowia noblistki nieustannie się pogarszał. Na początku podejrzewano u niej gruźlicę, jednak szybko okazało się, że cierpi na chorobę popromienną. Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 roku i pochowano ją w Sceaux. Dopiero w 1995 roku jej szczątki zostały przeniesione do paryskiego Panteonu. Była pierwszą i do tej pory jedyną kobietą, która tam spoczęła.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.