You are currently viewing 10 Interesujących Ciekawostek o Morzu Kaspijskim

Morze Kaspijskie ma ogromny wpływ na gospodarkę otaczających go państw. Odgrywa także istotną rolę w turystyce. Jaki jest największy problem Morza Kaspijskiego?

Największe jezioro na świecie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że Morze Kaspijskie jest największym jeziorem na świecie. Jego powierzchnia wynosi bowiem aż 370 tys km2. Godny uwagi jest jednak fakt, że powierzchnia zmienia się w wyniku wahań poziomu wody.

Morze Kaspijskie jest otoczone pięcioma Państwami

Pięcioma państwami otaczającymi omawiane Morze kaspijskie są: Azerbejdżan, Iran, Turkmenistan, Rosja, Kazachstan.

Jezioro jest większe od Polski

Należy mieć świadomość, że powierzchnia Polski (312 679 km2) jest mniejsza od powierzchni Morza Kaspijskiego.

Morze Kaspijskie to pozostałość zdecydowanie większego zbiornika wodnego

Warto wiedzieć, że w późnej jurze na obszarach sięgających w głąb Azji Środkowej, a także na terenie Europy południowo-wschodniej i Środkowej istniało morze – Paratetyda, nazywane jest również Sarmackim. W najprostszym możliwym ujęciu stanowiło ono północną część Oceanu Tetydy, czyli prehistorycznego oceanu. Godny uwagi jest jednak fakt, że wspomniana Paratetyda  wyodrębniła się w wyniku systematycznie zmniejszającego się połączenia z południową częścią Tetydy. Należy zaznaczyć, że w skład Paratetydy wchodziło m.in. Morze Aralskie, Morze Czarne i Morze Kaspijskie.

Maksymalna głębokość

Maksymalna głębokość omawianego morza wynosi 1025 metrów. Z kolei średnia głębokość w południowej części przekracza 1000 m, w części środkowej 190 m, a w północnej części wynosi od 5 do 6 m.

Słone jezioro

Oczywiście zasolenie będzie zależało od obszaru. Warto wiedzieć, że północna część jest praktycznie słodkowodna, ale w środkowej oraz części przechodzi już w słoną. Zasolenie w tej części oscyluje od 10 do 12 promili. Z kolei zamkniętej zatoce Kara-Bogaz-Goł zasolenie przekracza 300 promili.

Akwen bezodpływowy

Należy mieć świadomość, że omawiane morze jest akwenem bezodpływowym. Wpływa do niego kilka rzek, ale żadna w ostateczności nie wypływa.

Rzadkie gatunki zwierząt

Morze Kaspijskie jest niezwykłym miejscem, z którego wywodzą się bardzo rzadkie gatunki zwierząt. Doskonałym przykładem może być tygrys kaspijski. Jest to podgatunek tygrysa azjatyckiego. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to gatunek wymarły. Ostatni osobnik został bowiem zaobserwowany w latach 70. XX wieku. Kolejnym gatunkiem był rak błotny. Niestety unicestwiła go ekspansja raka pręgowatego.

Złoża ropy naftowej

Ogromnym bogactwem Morza Kaspijskiego są oczywiście złoża ropy naftowej. Rejon przeżywał zdecydowanie najlepszy okres dzięki wspomnianemu surowcowi. Inwestorzy byli zainteresowani inwestowaniem swoich pieniędzy. Powstawały także fantastyczne bulwary i rezydencje. Godny uwagi jest fakt, że w wydobycie kaspijskiej ropy zaangażowani byli nawet Rothschildowie.

Mnóstwo gatunków roślin

Świetnym przykładem może być aldrowanda pęcherzykowata, która należy do rodziny rosiczkowatych. Jest to roślina mięsożerna. Odżywia się mikroskopijnym narybkiem, a także larwami komarów.