You are currently viewing Najlepsze atrakcje w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskich to niezmiernie malownicze pasmo górskie leżące w środkowej części naszego kraju. Obok Sudetów są jednymi z najstarszych łańcuchów górskich w całej Europie.

Od czasu kambru (około 500 milionów lat temu) kilkukrotnemu ulegały wypiętrzeniu. Wyróżniają je strome stoki, piękne, głęboko wcięte doliny i rozsiane w różnych miejscach ostańce skalne.

Stolicą regionu są Kielce, w których mieści się wiele zabytków architektonicznych oraz obiektów muzealnych. Najczęściej odwiedzanymi pod względem turystycznym miejscami są z kolei miejscowości Święta Katarzyna oraz Nowa Słupia.

Przyroda do kontemplowania w Górach Świętokrzyskich

fot. wikipedia.org | Świety Krzyż Stara Słupia

Góry te stanowią częsty cel wycieczek turystycznych podróżników z różnych zakątków Polski. Można wędrować licznymi szlakami o różnym stopniu trudności, zdobyć szczyty, jak choćby Łysą Górę, na wierzchołku której znajduje się barokowy zespół klasztorny. W nim to jest przechowywana relikwia Krzyża Świętego, od której zresztą wzięła się współczesna nazwa całego łańcucha górskiego. Miłośnicy eksploatacji głębin z kolei powinni koniecznie zwiedzić choćby Jaskinię Raj, znajdującą się na terenie rezerwatu o tej samej nazwie.

A to tylko niektóre z ciekawszych miejsc wartych poznania. Co jeszcze można robić w Górach Świętokrzyskich?

Nie tylko dzika przyroda – inne atrakcje Gór Świętokrzyskich

Obszar ten to nie tylko raj dla miłośników wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Znajduje się tu również szereg rozmaitych atrakcji przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, w tym też najmłodszych podróżników.

Miejsce dla całej rodziny – Sabat Krajno, Park Rozrywki i Miniatur

fot. fb.com | Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur

Dla wszystkich podróżujących z najmłodszymi, ale też nie tylko, miejscem wartym odwiedzenia będzie na pewno park rozrywki w miejscowości Krajno. Wśród dostępnych atrakcji szczególnie popularny jest park miniatur, w którym znajdują się modele budowli z różnych stron świata w skali 1:25. Przy wszystkich eksponatach zostały umieszczone tabliczki, przedstawiające najważniejsze informacje na temat poszczególnych miejsc. To świetna okazja do pokazania najmłodszym odległych zakątków świata w jednym miejscu. Dlatego też tak chętnie miejsce to bywa odwiedzane przez wycieczki szkolne.

Oprócz alei miniatur w ramach kompleksu można również spędzić czas w parku linowym z trasami dostosowanymi poziomem trudności dla dorosłych, jak i najmłodszych odwiedzających albo skorzystać także z kina, lunaparku oraz rozbudowanego zaplecza gastronomicznego.

Poznaj historię ziemi – Geopark Kielce

fot. fb.com | Centrum Geoedukacji w Kielcach

Województwo świętokrzyskie stanowi prawdziwy skarbiec licznych i rozmaitych minerałów. Bogatą wiedzę na ten temat można w przystępny i ciekawy sposób zdobyć, odwiedzając Geopark Kielce – niesamowite miejsce na mapie regionu.

Centrum Geoedukacji to idealna przestrzeń do zaznajomienia z tą tematyką również najmłodszych odwiedzających. Wszystkie informacje są przekazywane w przystępny sposób, wzbogacony licznymi prezentacjami multimedialnymi. Maluchy mogą dowiedzieć się dzięki temu, czym jest rafa koralowa, skąd biorą się jaskinie oraz gołoborza.

W ramach kompleksu naukowego istnieje możliwość, po wcześniejszym umówieniu, skorzystania z zajęć teoretycznych i praktycznych, zwiedzenia Galerii Ziemi lub zobaczenia, jak wygląda wnętrze naszej planety, podczas seansu w kinie 5D.

Jeszcze więcej wiedzy o minerałach – Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

fot. fb.com | Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów

Jeśli wciąż pragniemy dowiedzieć się więcej o minerałach i skamieniałościach, warto odwiedzić poświęcone im muzeum, znajdujące się we wsi Święta Katarzyna. Jest to prywatna inicjatywa, której zadaniem od samego początku była prezentacja kolekcji, zbieranej przez właścicieli przez dziesięciolecia. Obecnie została ona poszerzona dodatkowo o bardzo interesującą ekspozycję, poświęconą krzemieniowi pasiastemu – minerałowi, który zyskuje coraz większa popularność w jubilerstwie. Oprócz tego można zwiedzić również pracownię złotniczą.

Wizyta w muzeum to świetna okazja, żeby na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają poszczególne minerały, które znamy wyłącznie ze zdjęć. Do najciekawszych eksponatów należą: neptunity, krokoity, cornetyty, a także 3-karatowy diament. Na terenie muzeum znajduje się również szlifiernia kamieni, pracownia jubilerska oraz sklep, gdzie można nabyć przeróżne, wielobarwne skarby.

Placówka czynna jest sezonowo – od maja do października. Po wcześniejszy umówieniu się istnieje jednak możliwość zwiedzenia jej również w innym okresie.

Opowieść o wytworach ludzkich – Osada Średniowieczna w Górach Świętokrzyskich

fot. fb.com | Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

Huta Szklana, maleńka miejscowość, znajdująca się w samym sercu Gór Świętokrzyskich, stała się siedzibą średniowiecznej osady, w której na własne oczy można zobaczyć, jak wyglądało życie w tym czasie na obszarze naszego kraju.

Całość założenia mieści się na obszarze ponad 1, 5 hektara. Zlokalizowano tu chaty drewniane z przełomu XII/XIII wieku, w których przygotowano stanowiska, pokazujące różne oblicza pracy ówczesnych Słowian. Odważni i żądni wrażeń mogą nawet wcielić się w rolę rzemieślnika i przekonać się dosłownie na własnej skórze, jak w średniowieczu wyglądały codzienne obowiązki kowala, tkacza czy garncarza.

Większe grupy mogą zorganizować tu gry terenowe, podczas których trzeba będzie rozwiązywać zadania związane z historią regionu, a także mitologią i obyczajowością dawnych Słowian. To świetna okazja do poszerzenia własnej wiedzy, integracji grupy, a przede wszystkim fenomenalnej zabawy.

Góry Świętokrzyskie oprócz bogactwa surowców mineralnych kryją w sobie również wiele atrakcji dla dużych i małych podróżników. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto zatem odwiedzić to tętniące historią oraz ciekawostkami serce naszego kraju, wzbogacić wiedzę, a także po prostu świetnie się bawić.