You are currently viewing Najlepsze Atrakcje w Wiśle Zimą

Wisła to popularne miasto znajdujące się w województwie śląskim, które jest bardzo ważnym punktem turystycznym całego regionu. Stanowi jeden z najsłynniejszych ośrodków sportowych i wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim, ujmuje malowniczymi widokami, zapewnia mnóstwo atrakcji przez cały rok, a ponadto ma ciekawą historię. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj na przełomie XVI i XVII wieku, a byli nimi drwale pracujący dla książąt cieszyńskich. Na przestrzeni dekad miejscowość nie tylko zyskała prawa miejskie, ale też stała się niezwykle cenioną destynacją turystyczną. Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów w okresie zimowym?

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej w Wiśle

Powszechnie nazywana Zameczkiem budowla jest modernistycznym pałacem, który został wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, czyli polskiego konserwatora zabytków, a także architekta reprezentującego modernizm i historyzm. Zamecze został wybudowany z myślą o prezydencie Ignacym Mościckim. Rzeczywiście przedwojenny prezydent wykorzystywał go w celach wypoczynkowych aż do 1939 roku, kiedy rozpoczęła się druga wojna światowa. Internowany w Rumunii prezydent po kampanii wrześniowej zrezygnował z prezydentury, a wkrótce potem wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł tuż po wojnie. Tymczasem podczas drugiej wojny światowej znajdowała się siedziba SS, którą odwiedzali nazistowscy dygnitarze. Obecnie na jego terenie znajduje się właściwa rezydencja dla prezydenta Polski, a także sale konferencyjne, pokoje hotelowe, kaplica i stylowa restauracja. Wewnątrz zachowało się oryginalne wyposażone sprzed dekad, takie jak telefony, meble czy armatura w łazience. Miejsce to ujmuje przede wszystkim miłośników historii dwudziestego wieku, którzy będą mogli poczuć klimat dawno minionej epoki.

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego

Jest to oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, który zostało otwarty w latach sześćdziesiątych XX wieku z okazji I Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Muzeum mieści się w dawnej karczmie ewangelickiej, która stanowiła schronienie dla wiernych przybywających na nabożeństwo z odległych dolin i nie tylko. Murowany budynek powstał w tym miejscu w pierwszej połowie XIX wieku na miejscu drewnianej gospody z XVIII wieku. W tej zabytkowej budowli zgromadzono eksponaty związane z życiem, sztuką i szeroko pojętą kulturą górali beskidzkich. Wśród nich znajdują się na przykład przedmioty użytku codziennego, stroje, meble i sztuka ludowa. Na miejscu można również podziwiać wspaniałą kolekcję obrazów, wśród których znajdują się cenione prace Jana Wałacha czy Pawła Stellera. Jest to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić już na samym początku wycieczki do Wisły, aby poznać jej historię, kulturę i wydarzenia mające wpływ na jej obecny kształt.

Pałacyk Myśliwski Habsburgów

To namacalny dowód na to, że Wisła cieszyła się już dekady temu popularnością nawet wśród koronowanych głów. Pałacyk został wybudowany pod koniec XIX wieku na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wcześniej dokładnie w tym miejscy znajdowała się leśniczówka, a od połowy XIX wieku również niewielki dom dla myśliwych. Habsburgowie byli zapalonymi myśliwymi, a na terenie Wisły mogli dać upust swojej pasji. Obecny pałacyk był miejscem historycznych spotkań. Podczas pierwszej wojny światowej gościli tutaj cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern, a także feldmarszałek Paul von Hindenburg. Na przestrzeni lat był schroniskiem, hotelem robotniczym, a w końcu powstała w nim siedziba wiślańskiego oddziału PTTK. Cała budowla znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i zdecydowanie warto ją zobaczyć.

Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów skoków narciarskich, a przede wszystkim najsłynniejszego reprezentanta tej dyscypliny z Polski. Adam Małysz zyskał międzynarodową sławę, zdobywając najważniejsze nagrody w swojej dyscyplinie i przyciągając przed telewizory miliony Polaków, którzy chcieli na żywo oglądać jego imponujące skoki. W prywatnym muzem turyści mogą zobaczyć medale z zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City oraz Vancouver, Krzyształowe Kule za wygrane w Pucharze Świata z różnych lat, a także kombinezony, narty i kaski Adama Małysza.

Wyciągi Narciarskie Klepki Wisła Malinka

To prawdziwa mekka dla wielbicieli sportów zimowych. Ośrodek znajduje się na południowum zboczu Czupla, a w jego skład wchodzą czteroosobowy wyciąg krzesełkowy o długości sześciuset metrów, wyciąg talerzykowy o dlugości sześciuset metrów, a także wyciąg talerzykowy o długości stu sześćdziesięciu metrów. Znajdują się tutaj trasy idealne do nauki, na których amatorzy bedą mogli nabrać wprawy, a także trasy dla bardziej doświadczonych sportowców. Ponadto na terenie ośrodka można korzystać z bezpłatnego parkingu, wypożyczali sprzętu oraz punktu gastronomicznego. Wyciąg istnieje od 2014 roku i od tamtej pory niezmiennie przyciąga fanów aktywnego wypoczynku.

Narciarstwo biegowe

Wisła to nie tylko skocznie i trasy narciarskie, ale również idealne miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego. Na przestrzeni lat w całym mieście przygotowano liczne trasy właśnie z myślą o tej dyscyplinie. Do najsłyniejszych z nich należy trasa na Przełęczy Kubalonka, która nadaje się do stylu klasycznego i dowolnego. Najkrótsza trasa ma tutaj jeden kilometr, a najdłuższa ponad siedem kilometrów. W rezultacie każdy fan narciasrtwa biegowego może wybrać trasę optymalnie dostosowaną do jego kondycji i możliwości. Wielką zaletą wszelkich tras jest fakt, że często wiodą one przez imponujące lasy świerkowo-jodłowe. W okresie zimowym widoki podziwiane podczas jazdy są więc niezwykle malownicze.

Snowtubing i skutery śnieżne

Wisła doskonale wie, jak zapewnić turystom rozrywkę i adrenalinę o każdej porze roku. Zimą wielką atrakcją są zjazdy skuterami śnieżnymi, które można wypożyczać w wielu punktach, aby razem z przewodnikiem eksplorować szczyty i doliny. Snowtubing oznacza zaś zjazdy na pontonie po śniegu. To rozrywka, która zapewni sporo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Kilkadziesiąt kilometrów zróżnicowanych szlaków to obietnica braku nudy i wielogodzinnej zabawy.

Kulig po Wiśle

Orszaki składające się z zaprzęgów z saniami były popularną rozrywką już w XVI wieku. Po rozbiorach dokonanych w XVIII wieku stanowiły uroczystości patriotyczne i sposób na kultywowanie polskich tradycji wbrew zakazom zaborców. Często towarzyszyło im wówczas śpiewanie patriotycznych pieści i wzniosła atmosfera. Dziś kojarzą się przede wszystkim z zabawą i świętami Bożego Narodzenia. Kuligi po Wiśle ujmują przede wszystkim możliwością podziwiania pięknych widoków, a z kolei po zmroki niesamowitą atmosferą zapewniają im płonące pochodnie. Na końcu trasy zwykle znajduje się góralska koliba wypełniona tradycyjną muzyką góralską, a na miejscu można napełnić żołądki rozgrzewającą kwaśnicą, gulaszem czy też wiślańskim kołaczem.

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Znajduje się nad Wisłą przy Bulwarze Księżycowym, a na widowni znajduje się pomnik Stanisława Hadyny, czyli polskiego kompozytora, muzykologa, dyrygenta, a przede wszystkim założyciela i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W tym miejscu regularnie odbywają się liczne eventy, imprezy kulturalne, festiwale oraz koncerty. Ze zględu na historyczną wartość warto odwiedzić amfiteatr o każdej porze roku i przekonać się, jak prezentuje się scena, na której występowały wielkie gwiazdy.

Muzeum Narciarstwa

Jest jednym z dowodów na to, że Wisła jest miastem z niesamowitymi tradycjami narciarskimi. Dyscyplina ta była tutaj ceniona już w XIX wieku, ale nie da się ukryć, że wielki wpływ na jej ponowny rozkwit miał najsłynniejszy mieszkaniec Wisły i multimedlaista w skokach narciarskich, czyli Adam Małysz. Na terenie muzeum znajduje się imponująca kolekcja starych nart i wszelkiego sprzetu narciarskiego, dzięki której można przekonać się, jak bardzo ewoluowała ta dyscyplina na przestrzeni lat. Znajduje się tutaj na przykład sprzęt należący do Piotra Fijasa czy Erwina Fiedora, a także narty, w których Adam Małysz zdobył Mistrzostwo Polski. Na miejscu znajdują się także fotografie dokumentujące narciarstwo polskie. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, które powinni odwiedzić narciarze zainteresowani bogatą historią swojej dyscypliny.

Kącik Zbójnicki

To klimatyczna restauracja w góralskim stylu, w której warto się zatrzymać w trakcie zwiedzania miasta czy też po szaleństwach na stokach. W tym miejscu każdy miłośnik dobrej kuchni znajdzie coś dla siebie, a przy okazji zachwyci się walorami estetycznymi serwowanych potraw. W przytulnym wnętrzu można skosztować znakomitej kaszanki nadwislańskiej czy carpaccio z polędwicy wołowej, które wnosi do tradycyjnego menu sporo świeżości. Lista dań głównych również zawiera dania regionalne, jak i klasyczne potrawy kuchni europejskiej. W tej pierwszej grupie znajdują się na przykład pierogi, placki ziemniaczane z pieczonym boczkiem i zasmażaną kapustą oraz pstrąg z wiślanego potoku. Z kolei do dań kuchni europejskiej i światowej należą tutaj na przykład steki wołowe z masłem czosnkowym, curry wege bowl z warzywami i sosem curry czy też góralski ramen. Wielką popularnością w restauracji cieszą się burgery z wiślańskim boczkiem, cheddarem oraz chutney z czerwonej cebuli.

Kawiarnia w Zamku Dolnym

Nie dość, że jest miejscem, w którym serwowana jest pyszna kawa, to jeszcze znajduje się na terenie Zameczku wybudowanego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Na uwagę zasługuje imponujący wystrój kawiarni, który wciąż nawiązuje do lat trzydziestych, a więc do epoki przedwojennej, kiedy urzędował tam Ignacy Mościcki. Dodatkowo z tarasu kawiarni można podziwiać piękne Jezioro Czerniańskie i to nawet przez ustawioną na nim lunetę. W menu kawiarni znajduja się znakomite kawy i herbaty, a także ciasta nawiązujące do szalenie popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym tradycji wychodzenia do kawiarni na kawę i kawałek ciasta. Całość przenosi gości do zupełnie innej epoki i przywodzi na myśl czasy, kiedy w kawiarniach można było spotkać poetów, malarzy i artystów wielu innych dziedzin.