You are currently viewing Nałęczów – atrakcje turystyczne. 14 miejsc, które warto zwiedzić
Sanatorium „Książę Józef” nad stawem w Parku Zdrojowym | fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Nałęczów to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, położone w województwie lubelskim. Słynie z pięknych parków, źródeł mineralnych i drewnianej architektury. Seniorzy odwiedzają licznie Nałęczów, by odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, poddać się wartościowym zabiegom rehabilitacyjnym oraz zebrać siły, pozwalające im sprostać kolejnym wyzwaniom. Jeżeli zatem jednak chodzi o atrakcje, Nałęczów ma sporo do zaoferowania również i młodszej widowni. Oto 7 atrakcji, których nie możesz przegapić podczas pobytu w Nałęczowie.

1. Park Zdrojowy (ul. Spacerowa)

Park Zdrojowy to największy park w Nałęczowie założony w XIX wieku na powierzchni aż 24 hektarów! Park zaprojektowany jest w stylu angielskim, a zachwyca malowniczymi alejkami spacerowymi, urokliwymi mostkami i licznymi stawami. W parku znajdują się również rozmaite zabytkowe wille i pensjonaty, pijalnia wód mineralnych „Jan”, muszla koncertowa, a także rzeźby i pomniki. Park Zdrojowy to idealne miejsce na relaks i spacer o każdej porze roku. W parku organizowane są również imprezy plenerowe, koncerty i festyny. Miejsce to pełni swoiste płuca oraz centrum uzdrowiska – to tam kuracjusze spędzają lwią część wolnego czasu, spacerując, integrując się czy pijąc na ławce popołudniową kawę. Z tychże względów, park zdrojowy musi być prawdziwą wizytówką każdego uzdrowiska i tak też jest w tym konkretnym przypadku.

2. Pałac Małachowskich (aleja Lipowa 25)

Pałac Małachowskich to klasycystyczny pałac, który został wzniesiony w XVIII wieku. Posiada bogato zdobione wnętrza m.in. salę balową, bibliotekę i jadalnię. Zwiedzający mogą podziwiać piękne sztukaterie, freski i obrazy. W pałacu organizowane są również liczne koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Będąc w Nałęczowie, warto zwrócić na ten budynek, ponieważ opowiada on historię świetności uzdrowiska oraz pozwala sobie uzmysłowić, na co było stać bogate rody w XVIII-wiecznej Polsce. W pałacu mieści się obecnie sanatorium „Uzdrowisko Nałęczów”. Dzięki temu kuracjusze mogą nie tylko zwiedzać ten niesamowity obiekt, ale również i przeżyć niesamowite doświadczenie w postaci zamieszkania w nim, choćby jedynie na czas zleconej terapii. No bo, bądźmy szczery, kto z nas nie chciałby, chociaż na chwilę zamieszkać w pałacu?

3. Willa „Cicha Puszcza” (ul. Lipowa 43)

Willa „Cicha Puszcza” to atrakcja turystyczna, która może i wygląda niepozornie, ale w istocie jest to drewniana willa z 1880 roku, w której w latach 1882-1883 mieszkał Bolesław Prus, wybitny polski pisarz. Obecnie w willi mieści się muzeum biograficzno-literackie poświęcone twórczości tego poczytnego autora. W muzeum można zwiedzić pokój, w którym mieszkał Prus, a także wystawę poświęconą jego życiu i spuściźnie. Wśród zgromadzonych pamiątek po wielkim pisarzu znajdują się rękopisy, listy oraz zdjęcia. Warto zajrzeć do tego miejsca, nawet jeżeli na co dzień nie jest się wielkim fanem polskiej literatury pozytywistycznej. Jest ono bowiem po prostu pouczające – daje wyobrażenie o realiach epoki oraz sytuacji, w której Bolesław Prus zmuszony był tworzyć swoje największe dzieła.

4. Muzeum Stefana Żeromskiego (ul. Żeromskiego 8)

Myśleliście, że Bolesław Prus był jedynym znanym pisarzem, który swego czasu przyjeżdżał wypoczywać do Nałęczowa? Oczywiście, że nie! Tożsamy kierunek obierał bowiem również i inny, także znakomity pisarz, a mianowicie Stefan Żeromski. Obaj panowie mieli wiele wspólnego – pisali poczytne dzieła, które umilały czas Polakom, zmęczonym jarzmem narzuconym im przez zaborców. Zarówno Prus, jak i Żeromski pozwalali rodakom zapoznawać się z literaturą na najwyższym poziomie, a tworzoną w języku narodowym. Muzeum w Nałęczowie poświęcone jest życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Można w nim zwiedzić pokój, w którym pisarz mieszkał podczas pobytu w uzdrowisku w latach 1908-1911, a także wystawę poświęconą jego bogatej twórczości. Wystawa prezentuje rękopisy, listy, zdjęcia i inne pamiątki po pisarzu. Muzeum organizuje również lekcje muzealne, warsztaty i imprezy kulturalne.

5. Kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Kościelna 1)

Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela pochodzi z XVII wieku, co czyni go jednym z najstarszych zachowanych zabytków w Nałęczowie. Kościół zbudowany został w stylu barokowym i posiada bogate wyposażenie wnętrza, m.in. barokowy ołtarz główny i ambonę. Na szczególną uwagę zasługują również polichromie iluzjonistyczne z XVII wieku. Do kościółka warto zajrzeć niezależnie od tego, czy jest się osobą wierzącą, czy nie. Drewniane świątynią mają bowiem swój niesłabnący urok. Dzisiaj się już takich raczej nie buduje, a kiedyś były przecież architektoniczną podstawą. Kościółek może zatem posłużyć nam za przedmiot refleksji na temat mijającego świata i zmieniających się tendencji w budownictwie. Dla osób wierzących dobrą informacją jest to, że w kościele w dalszym ciągu odbywają się nabożeństwa. Będzie to zatem świetna okazja, aby w rutynowej, niedzielnej mszy uczestniczyć w niesamowicie pięknej świątyni. Kto wie? Może nie jednemu pomoże to odnaleźć odpowiedzi na trapiące go pytania?

6. Góra Poniatówka

Góra Poniatówka to wzgórze o wysokości 234 m n.p.m., z którego roztacza się piękny widok na Nałęczów oraz najbliższe okolice. Poza punktem widokowym, na szczycie wzgórza znajduje się także krzyż milenijny tj. krzyż ustawiony na pamiątkę zmieniającego się milenium. Na górę Poniatówkę można dojść pieszo lub wjechać kolejką linowo-terenową. Na zboczu wzgórza znajduje się natomiast Ośrodek Wypoczynkowy „Nałęczewianka” z licznymi atrakcjami, m.in. basenami, boiskami sportowymi i placem zabaw. W pobliżu góry Poniatówka znajduje się również inna niesamowita atrakcja regionalna – park miniatur „Sabat Krajno”, w którym podziwiać można miniatury najsłynniejszym polskich budowli. W rejonie tym znajduje się także amfiteatr oraz leśniczówka, w której urządzona została restauracja oraz bar.

7. Rezerwat „Polesie Konstatynów”

Rezerwat „Polesie Konstantynów” to przepiękny rezerwat przyrody o powierzchni 145 hektarów, utworzony w 1974 roku w celu ochrony unikalnego ekosystemu lasów bagiennych. Na terenie rezerwatu można zobaczyć m.in. rzadkie gatunki roślin (bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, kruszyna pospolita, konwalia majowa) czy też starodrzew olszowy. Rezerwat „Polesie Konstantynów” jest także ważnym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków: bociana czarnego, bielika, orlika krzykliwego, jastrzębia gońca.

Na terenie rezerwatu utworzono specjalną ścieżkę edukacyjną dla turystów, a w 2015 roku został on włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Rezerwat jest miejscem, które leży w bezpośredniej bliskości Nałęczowa – można tam zresztą dojechać komunikacją miejską (a dokładniej linią nr 3). Wybierając się samochodem, obrać należy drogę wojewódzką nr 883. Rezerwat położony jest na północ od Nałęczowa, w pobliżu wsi Konstantynów. Wejście do rezerwatu nie jest oczywiście biletowane, należy jednak pamiętać o konieczności przestrzegania tam wszystkich reguł, które obowiązują w szczególnie chronionych terenach przyrodniczych.

Przede wszystkim, nie powinniśmy śmiecić, zachowywać się głośno, płoszyć zwierzyny czy też próbować na własną rekę ją karmić. Rezerwat będzie doskonałym dopełnieniem wrażeń, których nabędziemy podczas spacerów po nałęczowskim parku zdrojowym. Przebywanie wśród natury i chłonięcie zielonej energii od zawsze było uznawane za korzystne dla zdrowia oraz dobrostanu psychicznego. Dobrze zatem, że przebywający w Nałęczowie kuracjusze mają sposobność odwiedzania cennego rezerwatu przyrodniczego, by oddać się w nim refleksji, spacerom oraz czystej przyjemności. W takich miejscach można zwolnić i nacieszyć się powracającym zdrowiem.

8. Chata Stefana Żeromskiego (ul. Żeromskiego, w pobliżu Muzeum)

Choć Muzeum Stefana Żeromskiego zostało już wymienione, to warto zwrócić uwagę również na usytuowaną nieopodal Chatę Żeromskiego. Jest to niewielki, drewniany domek, w którym pisarz mieszkał i tworzył. To tutaj powstawały fragmenty jego dzieł, inspirowane atmosferą Nałęczowa. Wnętrze Chaty zachowuje aurę dawnych lat – skromne meble, przytulne wnętrze i widok z okien, który zapewne niejednokrotnie wpływał na wyobraźnię autora. Wizyta w Chacie to szansa na jeszcze głębsze zrozumienie pisarza i jego twórczości.

9. Ławeczka Bolesława Prusa (Park Zdrojowy)

W Parku Zdrojowym, oprócz licznych zabytkowych willi i malowniczych zakątków, znajduje się również symboliczna ławeczka Bolesława Prusa. To miejsce, w którym można przysiąść i na chwilę „spotkać” się z wielkim pisarzem. Pomnikowa postać Prusa, z lekkim uśmiechem i książką w dłoni, zachęca do refleksji nad kulturą i historią Nałęczowa. Dla miłośników literatury będzie to przyjemna chwila zadumy, a dla pozostałych – ciekawe miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

10. Termy Pałacowe (al. Małachowskiego 5)

Nałęczów słynie z uzdrowisk i zabiegów odnowy biologicznej. Termy Pałacowe, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Małachowskich, to współczesna propozycja dla miłośników relaksu i SPA. Zabiegi z wykorzystaniem naturalnych wód mineralnych, masaże, grota solna czy baseny to atrakcje, które przyciągają zarówno seniorów, jak i młodsze pokolenie, szukające chwili odprężenia i regeneracji sił.

11. Miasteczko Ruchu Drogowego i Park Linowy (okolice Nałęczowa)

Dla rodzin z dziećmi oraz osób młodszych, chcących aktywnie spędzać czas, istnieje możliwość odwiedzenia miasteczka ruchu drogowego. To doskonała lekcja bezpieczeństwa dla najmłodszych, którzy mogą w kontrolowanych warunkach nauczyć się zasad poruszania po drogach. Dodatkową atrakcją bywa również pobliski park linowy – pokonanie podniebnych tras w koronach drzew daje zastrzyk adrenaliny i radości, stanowiąc miłe uzupełnienie spokojnego klimatu uzdrowiska.

12. Wąwozy lessowe i trasy spacerowe wokół Nałęczowa

Otoczenie Nałęczowa obfituje w wąwozy lessowe – malownicze formacje terenu charakterystyczne dla lubelskiego krajobrazu. Warto wybrać się na spacer jedną z licznych tras pieszych, by poznać specyfikę tego regionu, zróżnicowaną roślinność oraz nietypowe formy erozyjne. Przechadzka wąwozami będzie niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników natury i fotografii, a także doskonałym sposobem na oderwanie się od zgiełku kurortu.

13. Izba Pamięci Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (w pobliskim Lublinie)

Choć znajduje się już poza samym Nałęczowem, to miłośnicy Stefana Żeromskiego mogą rozważyć również krótką wycieczkę do Lublina, gdzie mieści się Izba Pamięci Lat Szkolnych pisarza (w dawnym gimnazjum męskim). To miejsce, które dopełnia obraz życia i twórczości literata oraz łączy się z historią edukacji w regionie.

14. Wycieczka do Kazimierza Dolnego (ok. 20 km od Nałęczowa)

Jeśli czas na to pozwoli, warto wybrać się na jednodniową wyprawę do Kazimierza Dolnego – jednego z najbardziej malowniczych miasteczek w Polsce, położonego nad Wisłą. Spacer po rynku, odwiedzenie zamku i baszty, rejs po rzece czy degustacja regionalnych specjałów sprawią, że pobyt w Nałęczowie zyska szerszy kontekst, a tutejsze atrakcje staną się częścią większej przygody w sercu Lubelszczyzny.