Jadąc z zachodniej części Polski do niewielkiego miasteczka jakim jest Nałęczów, droga prowadzi przez malownicze tereny. Przekraczając Wisłę w Puławach najłatwiej kierować się na Kazimierz nad Wisłą i tuż przed wjazdem do Kazimierza skręcić na wschód w stronę Nałęczowa. Ukształtowanie terenu nie zapowiada że zbliżając się do bram miasta spotka się podgórskie krajobrazy.
Różnica wysokości pomiędzy poszczególnymi miejscami w mieście jest jak warunki nizinne znaczna. Choć Nałęczów leży na Wyżynie Lubelskiej to miejsce w którym się znajduje to Płaskowyż Nałęczowski dlatego tak zaskakujące są wzniesienia w mieście.
Być może to jest przyczyną niesamowitego mikroklimatu panującego w Nałęczowie. Mikroklimat ten plus znajdujące się tam źródła wód mineralnych sprawiły, że miasto zyskało miano uzdrowiska.
1. W wyniku prowadzenia prac archeologicznych odkryto pierwsze oznaki osadnictwa na tym terenie pochodzące z przełomu VIII i IX wieku. Na jednym z nałęczowskich wzgórz znaleziono ślady starego grodu.
2. Bochotnica tak brzmiała pierwsza nazwa osady. Nazwę Nałęczów nadano w 1772 roku i pochodziła ona od herbu Nałęcz będącego własnością rodziny Małachowskich. Stanisław Małachowski nabył posiadłość i nadał miastu nazwę Nałęczów.
3. W 1878 roku Nałęczów zyska miano uzdrowiska, a w 1880 uzdrowisko zostało oficjalnie zarejestrowane.
4. Sanatorium „Książę Józef” jest jednym z najstarszych budynków w Nałęczowie. Zostało zbudowane i oddane do użytku w 1878 roku. Budynek znajduje się w Parku Zdrojowym. Przed budynkiem sanatorium błyszczy się sporej wielkości staw co wraz z licznym drzewostanem sprawia bardzo ciekawe połączenie. Tuż obok budynku znajduje się pijalnia wód.
5. Sanatorium „Stare Łazienki” zbudowane zostało przez Ludwika Małachowskiego w latach 1816-1821. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym znajduje się na terenie Parku Zdrojowego.
6. Nałęczów jako kompleks uzdrowiskowy zajmuje się głównie leczeniem chorób kardiologicznych. Trafiają tu ludzie z chorobami wieńcowymi, nadciśnieniem, nerwicą serca itp.
7. Pierwszą analizę chemiczną wód zdrojowych przeprowadził w 1817 roku aptekarz koronny Jan Józef Celiński. Dzięki jego badaniom potwierdzone zostało lecznicze działanie wód pochodzących z miejscowych źródeł.
8. W Nałęczowie znajdują się wąwozy lessowe co według badaczy w połączeniu z bujnymi liściastymi drzewami rosnącym na nałęczowskich wzgórzach, stwarza specyficzny mikroklimat. Mikroklimat ten z kolei jest bardzo pomocny w leczeniu różnorodnych chorób kardiologicznych.
9. Nałęczów swoją sławą przyciągał do przysłowiowych „wód” wiele znakomitych osób. Przebywali tu między innymi: Sienkiewicz, Prus, Żeromski, Witkiewicz, Tatarkiewicz i wiele innych osób ze świata polityki i artystycznej bohemy.
10. W Nałęczowie znajduje się słynna Szkoła Rzemiosła Budowlanego, której twórcą i budowniczym był Jan Witkiewicz Koszczyc, członek znanej artystycznej rodziny Witkiewiczów.